شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1397/07/27 08:18:00
سرویس اقتصادی
شهریاری:

پروژه های نیمه تمام با اعطای تسهیلات به بخش خصوصی، تمام می شوند

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: اعطای وام از سوی بانک ها و ارایه دیگر تسهیلات بانکی و حتی کاهش روند بروکراسی اداری می تواند بخش خصوصی را به سرمایه گذاری روی پروژه های نیمه تمام سوق دهد.
پروژه های نیمه تمام با اعطای تسهیلات به بخش خصوصی، تمام می شوند عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: اعطای وام از سوی بانک ها و ارایه دیگر تسهیلات بانکی و حتی کاهش روند بروکراسی اداری می تواند بخش خصوصی را به سرمایه گذاری روی پروژه های نیمه تمام سوق دهد. https://cdn.icana.ir/d/019/201803101460706840.jpg پروژه,های,نیمه,تمام,با,اعطای,تسهیلات,به,بخش,خصوصی،,تمام,می,شوند Icana

سیدکمال الدین شهریاری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه پروژه هایی را می توان به بخش خصوصی واگذار کرد که جنبه انتفاعی داشته باشند، تصریح کرد: بخش خصوصی طبعا روی پروژه هایی سرمایه گذاری می کند که بعدا بتواند از محل اجرای این پروژه ها کسب درآمد کند. برای مثال ساختن آزادراه ها یا سدهایی که آب صنعتی تولید می کنند و یا ساخت خط آهن می تواند در اختیار بخش خصوصی قرار بگیرد؛ چراکه این بخش می تواند بعدا از محل فروش خدمات کسب درآمد کند.

نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: به عنوان مثال برای ساختن راه روستایی یا ساخت سدهایی که به منظور تامین آب شرب و یا کشاورزی باید به بهره برداری برسند و برای سرمایه گذار خصوصی هم صرفه اقتصادی ندارد، مسلما باید بودجه های دولتی را به کار گرفت.  

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: اعطای وام از سوی بانک ها و ارایه دیگر تسهیلات بانکی و حتی کمتر کردن روند بروکراسی اداری می تواند بخش خصوصی را به سرمایه گذاری روی پروژه های نیمه تمام سوق دهد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، وجود تعداد زیاد پروژه های نیمه تمام در کشور را نتیجه سیاست گذاری و تصمیمات غلط دولت ها در گذشته دانست و توضیح داد: دولت ها در گذشته پروژه های زیادی را بدون اینکه منابعی برای اتمام آن ها در یک زمان مشخص در نظر بگیرند، آغاز کرده اند که با اتخاذ سیاست گذاری های غلط روی زمین مانده و رها شده اند.

شهریاری ادامه داد: وقتی طول عمر پروژه دها زیاد می شود قیمت تمام شده هم بالاتر می رود. به دلیل بالا رفتن عمر تکمیل پروژه ها تصمیم گرفته اند تعدادی از آن ها را تعطیل کنند تا هزینه های سربار بیشتری نداشته باشند و پروژه هایی که نیمه تمام هستند ولی درصد پیشرفت 80 تا 90 درصدی دارند را در اولویت قرار دهند تا با هزینه کمتری آن ها را به سرانجام برسانند.  

نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی، اضافه کرد: این کار باعث می شود منابع متمرکز شود و هر ساله تعدادی پروژه به نتیجه رسیده و در خط خدمات دهی قرار بگیرد. در واقع با اولویت بندی روی پروژه های نیمه تمام بخشی از اعتباری که دولت صرف کرده به او بازمی گردد و دولت می تواند اعتبار بازیابی شده را به پروژه های دیگر که در نوبت تامین اعتبار هستند، اختصاص دهد./

بیشتر بخوانید:

پروژه های عمرانی نیمه تمام کشور؛ قربانی عدم رعایت اولویت بندی و مسایل سیاسی

عدم مشارکت بخش خصوصی؛ عامل نیمه تمام ماندن پروژه های عمرانی

بدهی ۱۲ هزار میلیاردی وزارت راه و شهرسازی به پیمانکاران/اعتبار نگهداری و تعمیر راه‌ها از محل واگذاری پروژه‌ها تأمین شود

پایان پیام

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet