پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1397/07/28 07:05:45
سرویس فرهنگی
سلیمی:

وزارت علوم هنوز نتوانسته دکه‌ها و موسسات پایان‌نامه‌فروشی را از سطح شهر جمع کند

عضو هیات رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه وزارت علوم هنوز نتوانسته دکه‌های پایان نامه‌فروشی را از سطح شهر جمع کند، گفت: معضل دانشگاه‌ها وابستگی به اعتبارات دولتی است و نظارت کافی بر بخش پژوهشی کشور نمی‌شود.
وزارت علوم هنوز نتوانسته دکه‌ها و موسسات پایان‌نامه‌فروشی را از سطح شهر جمع کند عضو هیات رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه وزارت علوم هنوز نتوانسته دکه‌های پایان نامه‌فروشی را از سطح شهر جمع کند، گفت: معضل دانشگاه‌ها وابستگی به اعتبارات دولتی است و نظارت کافی بر بخش پژوهشی کشور نمی‌شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201606105171135912.jpg وزارت,علوم,هنوز,نتوانسته,دکه‌ها,و,موسسات,پایان‌نامه‌فروشی,را,از,سطح,شهر,جمع,کند Icana

علیرضا سلیمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت معضل دانشگاه‌ها را وابستگی به اعتبارات دولتی دانست و گفت: واقعیت این است که باید به دانشگاه‌ها صرفا کمک مالی کرد نه آنکه برای تامین تمام هزینه‌های آن‌ها بودجه اختصاص داد چراکه دانشگاه‌ها باید بتوانند از طریق کار پژوهشی و ارتباط با صنعت، معدن، کشاورزی و خدمات کسب درآمد کرده و حتی خودکفا شوند.

دانشگاه‌ها ماموریت‌محور نیستند و مشخص نیست می‌خواهند چه چالشی را از کشور را حل کنند

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی با اعتقاد به اینکه مسیر حرکت دانشگاه‌‎ها باید به طریقی باشد که صنعتی همچون خودروسازی خود را نیازمند آن‌ها ببینند، ادامه داد: متاسفانه اکنون اینگونه نیست چراکه دانشگاه‌ها ماموریت‌محور نبوده و مشخص نیست می‌خواهند چه چالش و مشکلی از کشور را حل کنند، این مسئله سبب وابستگی بیش از بیش دانشگاه‌ها به بودجه‌های دولتی شده، درحالی که باید با سپردن ماموریت به مراکز علمی به مرور آن‌ها را مستقل و کمک‌های دولتی را تعدیل کرد.

نظارت کافی بر بخش پژوهشی کشور نمی‌شود

وی با انتقاد از اینکه نظارت کافی بر بخش پژوهشی کشور نمی‌شود و حتی بودجه‌های تصویب شده برای این بخش به طور کامل تخصیص پیدا نمی‌کند، افزود: این مسئله سبب ضعیف شدن بنیه پژوهشی کشور شده است.

اگر قرار باشد بخشی از بودجه دانشگاه‌ها از طریق پژوهش‌ تامین شود تا زمانی که این بخش به ساماندهی نرسد نمی‌توان به هدف موردنظر دست یافت.

وزارت علوم هنوز نتوانسته دکه‌ها و موسسات پایان نامه‌فروشی را از سطح شهر جمع کند

سلیمی با انتقاد از وزارت علوم درخصوص اینکه بیش از یک سال از تصویب "قانون مبارزه با تخلف علمی" می‌گذرد اما هنوز نتوانسته دکه‌ها و موسسات پایان‌نامه‌فروشی را از سطح شهر جمع کند، اضافه کرد: متاسفانه به طرز چشم‌گیری از کیفیت پایان‌نامه‌ها کاسته شده است لذا اگر قرار باشد بخشی از بودجه دانشگاه‌ها از طریق پژوهش‌ تامین شود تا زمانی که این بخش به ساماندهی نرسد نمی‌توان به هدف موردنظر دست یافت.

وی با یادآوری اینکه یکی از امور متداول در بسیاری از کشورهای دنیا استفاده از کمک‌های خیرین برای اداره دانشگاه‌ها است نه بودجه دولتی، اظهارکرد: دانشگاه‌های طراز اول دنیا درصد قابل ملاحظه‌ای از بودجه خود را به این طریق تامین می‌کنند.

توان مردم برای پرداخت شهریه کاهش پیدا کرده

عضو هیات رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اضافه کرد: امروزه با توجه به مشکلات مالی متعدد، توان مردم برای پرداخت شهریه کاهش پیدا کرده است لذا دولت باید دست خود را از جیب مردم بیرون کشد و دانشگاه‌ها پژوهش‌های کاربردی انجام دهند./

پایان پیام  

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet