آغاز امامت امام زمان (عج)
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
در فراکسیون دانشگاه آزاد صورت گرفت:

بررسی مشکلات دانشگاه آزاد؛ از کمبود منابع مالی تا بلاتکلیفی دانشجویان تازه وارد

سرویس فرهنگی
نمایندگان مجلس شورای اسلامی مشکلات متعدد دانشگاه آزاد از جمله کمبود منابع مالی، بلاتکلیفی دانشجویان تازه وارد، پرداخت حقوق اساتید و... بررسی کردند.
دوشنبه 30 مهر 1397 ساعت 12:06
بررسی مشکلات دانشگاه آزاد؛ از کمبود منابع مالی تا بلاتکلیفی دانشجویان تازه وارد نمایندگان مجلس شورای اسلامی مشکلات متعدد دانشگاه آزاد از جمله کمبود منابع مالی، بلاتکلیفی دانشجویان تازه وارد، پرداخت حقوق اساتید و... بررسی کردند. https://cdn.icana.ir/d/019/201810100305390515.jpg بررسی,مشکلات,دانشگاه,آزاد؛,از,کمبود,منابع,مالی,تا,بلاتکلیفی,دانشجویان,تازه,وارد Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نشست روز گذشته( یکشنبه 29 مهرماه) فراکسیون دانشگاه آزاد با حضور سرپرست دانشگاه آزاد، معاونین وی و جمعی از نمایندگان به منظور بررسی پاره ای از مشکلات این دانشگاه برگزار شد.

اسماعیلی: علت بیکاری کشور جذب بی حساب دانشجو است

براساس این گزارش داریوش اسماعیلی با بیان اینکه دانشگاه آزاد از زمان تاسیس تاکنون به شکل درآمد و هزینه ای اداره می شد به همین دلیل نه تنها خود را اداره می کرد بلکه به دولت نیز یاری می رساند، گفت: در گذشته واحدهای این دانشگاه در شهرستان های کوچک حدود 4 هزار دانشجو داشت اما در حال حاضر تعداد متقاضیان کم شده در نتیجه صندلی های این دانشگاه خالی است.

نماینده مردم سروستان با بیان اینکه علت بیکاری کشور جذب بی حساب دانشجو است، اظهار کرد: امروز به جایی رسیده ایم که کارگر نداریم و همه تحصیل کرده دارای مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری هستند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه نباید موج بیکاری را از دوره لیسانس را به ارشد و دکتری منتقل کنیم، بیان کرد: در حال حاضر برخی کلاس های دکتری در دانشگاه آزاد با 30 دانشجو برگزار می شود؛ می توان از پتانسیل اساتید و کارکنان در شرکت های دانش بنیان و پارک های علم و فناوری استفاده کرد.

این نماینده ادامه داد: برخی واحدهای دانشگاه آزاد بدون مجوز از وزارت بهداشت اقدام به جذب دانشجو در رشته های پزشکی و پیراپزشکی کرده اند که پس از چند هفته از زمان برگزاری کلاس ها ثبت نام آن ها ملغی شده، نیاز است با عزل رؤسای خطاکار از بروز مجدد این مسائل جلوگیری شود.

مجید کیانپور: دانشگاه آزاد در 10 سال آینده با بحران منابع درآمدی و کمبود دانشجو روبه رو می شود

در ادامه مجید کیان پور با بیان اینکه به علت سهل انگاری مسئولان دانشگاه آزاد هجمه سنگینی بر نمایندگان وارد شده، خاطرنشان کرد: باید تدبیری اندیشیده شود تا دانشجویان و خانواده های آن ها آسیبی نبینند و رضایتمندی والدین و دانشجویان جدید الورود جلب شود.

نماینده مردم درود و ازنا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دانشگاه آزاد در 10 سال آینده با بحران منابع درآمدی و کمبود دانشجو روبه رو می شود، ادامه داد: توسعه این دانشگاه بی رویه بوده به همین دلیل نیاز است به سمت تربیت دانشجویان مهارتی رویم؛ این دانشگاه می تواند با همکاری با وزارت علوم و سازمان فنی و حرفه ای تکنیسین موردنیاز جامعه را تربیت کند.

برزگر: مشکل دانشجویان پزشکی تازه وارد دانشگاه آزاد برطرف شود

در ادامه شهروز برزگر کلشانی بیان کرد: در رشته پزشکی و پیراپزشکی دانشجویان بسیاری در مرحله تکمیل ظرفیت جذب دانشگاه آزاد شدند اما پس از چند هفته اعلام شد ثبت نام آن ها ملغی است در حال حاضر این جوانان با مشکلات و مسائل بسیاری روبه رو هستند بایستی به مشکل آن ها رسیدگی شود.

نشست فراکسیون دانشگاه آزاد مجلس شورای اسلامی

پوربافرانی: عدم توزیع مناسب رشته ها و عدم اجرای آمایش سرزمینی؛ کاهش تعداد دانشجویان دانشگاه آزاد

براساس این گزارش عباسعلی پوربافرانی با بیان اینکه عدم توزیع مناسب رشته ها و عدم اجرای آمایش سرزمینی باعث شده در برخی شهرستان ها مراکز دانشگاه های آزاد امکانات بسیار و دانشجوی کم داشته باشند، عنوان کرد: براساس رایزنی های انجام شده مقرر بود شهریه ای که از دانشجویان واحدهای شهرستانی دانشگاه آزاد اخذ می شود به اختیار دانشگاه کمتر از مراکز تهران باشد اما متاسفانه در حال حاضر این امر محقق نشده است.

نماینده مردم نایین، خور و بیابانک در مجلس ادامه داد: توزیع رشته ها در دانشگاه آزاد نامناسب است، در 5 مرکز دانشگاه آزاد در شهرستان های نزدیک یک رشته ارائه می شود در حالی که می توان از این ظرفیت ها به درستی استفاده کرد.

اسدی: دانشگاه مرکزی آزاد بر واحدهای استانی و شهرستانی مسلط نیست

در ادامه علی اسدی کرم با بیان اینکه دانشگاه مرکزی آزاد بر واحدهای استانی و شهرستانی مسلط نیست، گفت: انتخاباتی که برای دانشگاه های شهرستانی انجام می گیرد براساس علم افراد نیست، نیاز است بر عزل و نصب ها نظارت مجدد صورت گیرد.

حسن پور: دانشگاه آزاد باید با نوآوری و خلاقیت ارتباط خود را با صنعت تقویت کند،

براساس این گزارش شهباز حسن پور بیگلری با بیان اینکه دانشگاه آزاد باید با نوآوری و خلاقیت ارتباط خود را با صنعت تقویت کند، اضافه کرد: 22 هزار دانشجو در مرحله تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد جذب شده اند که در حال حاضر پذیرش آن ها لغو شده، نیاز است با همراهی دانشگاه آزاد، وزارت علوم و وزارت بهداشت این تعداد دانشجو ساماندهی شود؛ بسیاری از آن ها آماده مهاجرت از کشور هستند.

باستانی: جذب هیات علمی توانمند نهادینه شود
سعید باستانی تاکید کرد: دانشگاه باید به عنوان مکانی برای تحصیل دارای حداقل استانداردها باشد بنابراین مسائل سیاسی و اجتماعی نباید تصمیمات این دانشگاه را تحت تاثیر قرار دهد.

نماینده مردم تربت حیدریه عنوان کرد: جذب هیات علمی توانمند نهادینه شود.

نشست فراکسیون دانشگاه آزاد مجلس شورای اسلامی

فیضی: دانشگاه آزاد نمی تواند به حق خود رسد

در ادامه محمد فیضی زنگیر با بیان اینکه برخی همکاران مطالب خلاف واقع بیان می کنند، اذعان کرد: در هیچ یک از کلاس های مقطع دکتری دانشگاه آزاد 30 دانشجو حضور ندارند.

نماینده مردم اردبیل، سرعین و نمین در مجلس شورای اسلامی گفت: تبعیض بین دانشگاه ها مشهود است، دانشگاه آزاد نمی تواند به حق خود رسد زیرا درخواست و پیگیری از سوی مسئولان این دانشگاه وجود ندارد.

شهریاری: درآمد و هزینه دانشگاه آزاد تناسبی با یکدیگر ندارد

براساس این گزارش سیدکمال الدین شهریاری با بیان اینکه متاسفانه درآمد و هزینه دانشگاه آزاد تناسبی با یکدیگر ندارد، بیان کرد: برخی مراکز این دانشگاه برای کاهش هزینه ها، اعضای هیات علمی تمام وقت خود را کاهش دادند و برای برخی دیگر احکام تمام وقت را به قراردادی تبدیل کردند.

نماینده مردم دشتی و تنگستان تاکید کرد: دانشگاه آزاد از نظر کیفی شاخصه های خود را از دست داده است.

خضری: وضعیت دانشجویان پزشکی تازه وارد دانشگاه آزاد تعیین تکلیف شود

رسول خضری با اشاره به ضرورت تعیین تکلیف دانشجویان رشته های پزشکی و پیراپزشکی این دانشگاه گفت: نیاز است با تعامل با وزارت علوم و بهداشت مسئله موجود حل شود.

حسینی: دانشگاه آزاد با فروش ساختمان های مازاد اعتبارات موردنیاز خود را تامین کند

براساس این گزارش محمد حسینی با بیان اینکه واحدهای دانشگاه آزاد زیان ده شده اند، گفت: هیات علمی این دانشگاه نمی توانند ساعت موظفی خود را تکمیل کنند، در صورتی که حقوق و مزایای کارکنان رسمی و هیات علمی متمرکز شود، انضباط مالی ایجاد می شود و دغدغه پرداخت حقوق از بین می رود.

نماینده مردم تفرش و آشتیان با اشاره به ضرورت ساماندهی ساختمان های دانشگاه آزاد خاطرنشان کرد: می توان از فروش ساختمان های مازاد به سایر دستگاه های اجرایی، منابع مورد نیاز تامین شود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس ادامه داد: باید شرایطی فراهم شود تا انتقال کارمندان دانشگاه آزاد به سایر دستگاه ها امکانپذیر باشد؛ بیمه تکمیلی و بیکاری آنها ساماندهی شود.

مفتح: دانشگاه آزاد با مشکلات مالی روبرو است

براساس این گزارش محمدمهدی مفتح با اشاره به ضرورت رسیدگی به وضعیت دانشجویان تازه وارد رشته های پزشکی و پیراپزشکی در دانشگاه آزاد بیان کرد: باید تدابیری اندیشیده شود تا راهکاری برای دانشجویانی که به جهت حضور و ثبت نام در دانشگاه آزاد از سایر دانشگاه ها انصراف داده اند، پیش بینی شود.

نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: دانشگاه آزاد با مشکلات مالی روبرو است، بنابراین اگر نیاز است مجلس می تواند به کمک این نهاد آمده و با ارائه طرح ها مشکلات را رفع کند.

رضازاده: انتخاب هیات علمی در دانشگاه های آزاد براساس معیار علمی نیست

در ادامه حسین رضازاده با اشاره به ضرورت تعامل میان مجلس و دانشگاه آزاد خاطرنشان کرد: زمانی که نمایندگان نمی توانند با مسئولان اصلی دانشگاه در ارتباط باشند، مشکلاتی نظیر آنچه برای دانشجویان رشته پزشکی به وجود آمده، پیش خواهد آمد.

نماینده مردم کازرون بیان کرد: انتخاب هیات علمی در دانشگاه ها براساس معیار علمی نیست، افرادی با مدارج علمی بالا رئیس نمی شوند اما فردی با مدرک کارشناسی ارشد و بدون هیچگونه تجربه به عنوان رئیس دانشگاه انتخاب می شود؛ دانشگاه آزاد در حال سقوط است، در حال حاضر حدود 20 هزار دانشجو از تعداد دانشجویان این دانشگاه کاسته شده است.

خجسته: رشته های دانشگاه آزاد به سمت مهارتی و فنی و حرفه ای شدن سوق داده شود

براساس این گزارش امیر خجسته پیشنهاد داد که دانشگاه آزاد با برنامه ریزی های مدون و منسجم مشکلاتی که در آینده با آن روبرو خواهد بود را مدیریت کند.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: رشته های دانشگاه آزاد به سمت مهارتی و فنی و حرفه ای سوق داده شود.

این نماینده مجلس تاکید کرد: در حال حاضر دانشجویان پزشکی تازه وارد با دغدغه روبرو هستند، بایستی وزارت بهداشت، علوم و دانشگاه آزاد با تعامل مشکلات را حل کند.

جعفرپور: دانشجویان پزشکی تازه وارد را می توان با راهکاری متنوع ساماندهی کرد

در ادامه جمشید جعفرپور با بیان اینکه دانشجویان پزشکی تازه وارد را می توان با راهکاری متنوع ساماندهی کرد، گفت: می توان برخی از آنها را برای ظرفیت ترم بهمن ماه در نظر گرفت، برخی دیگر را در ذخیره ها قبول کرد، همچنین برخی از مراکز این دانشگاه ظرفیت های خالی بسیاری دارند.

نشست فراکسیون دانشگاه آزاد مجلس شورای اسلامی

کشت زر: مشکلات مالی تعداد دانشجویان به شدت کاهش یافته

در ادامه حبیب الله کشت زر با بیان اینکه دانشگاه آزاد برای حل مشکلات خود به عزم جدی نیاز دارد، خاطرنشان کرد: به دلیل مشکلات مالی تعداد دانشجویان به شدت کاهش یافته، بهتر است این دانشگاه طلب خود را از بنیاد شهید وصول کند.

منصوری: ورشکستگی دانشگاه آزاد در کمین است

براساس این گزارش محمدرضا منصوری تاکید کرد: از آنجایی که جذب نیرو در گذشته متناسب با نیاز دانشگاه نبوده در حال حاضر بسیاری از مراکز دانشگاه آزاد با خطر ورشکستگی روبرو هستند.

نماینده مردم ساوه در مجلس شورای اسلامی گفت: در حال حاضر مدرک داشتن جرم است، زمانی که صنایع به نیروی انسانی نیاز دارند، افرادی که مدرک کارشناسی و یا ارشد دارند را نمی پذیرند، زیرا در صنعت به 100 کارگر و دو مهندس نیاز داریم.

عابدی: ضرورت تبدیل واحدهای زیان ده به موثر در دانشگاه آزاد

حیدرعلی عابدی با اشاره به ضرورت تبدیل واحدهای زیان ده به موثر عنوان کرد: دانشجویان پزشکی تازه وارد را با تعامل با وزارت علوم و بهداشت ساماندهی کنیم.

مسعود رضایی: دانشگاه آزاد از اهداف و تعاریف خود دور شده است

مسعود رضایی نیز در این نشست اظهار کرد: دانشگاه آزاد از اهداف و تعاریف خود دور شده؛ در گذشته به دلیل ظرفیت کم دانشگاه های دولتی، دانشگاه آزاد تاسیس شد، اما از آنجایی که دانشگاه های دولتی مزاحمت هایی برای دانشگاه آزاد ایجاد کردند، مشکلات این دانشگاه روزبه روز افزوده شد.

گودرزی: ضرورت حل بلاتکلیفی دانشجویان پزشکی

براساس این گزارش مسعود گودرزی تاکید کرد: خانواده ها و فرزندان آنها که در رشته پزشکی در دانشگاه آزاد پذیرفته شده اند و حال ثبت نام آنها ملغی شده دغدغه و دل نگرانی های بسیاری دارند. به این موضوع رسیدگی شود.

قره خانی: عزل و نصب در دانشگاه آزاد ساماندهی شود

در ادامه اسد الله قره خانی آلوستانی تاکید کرد: باید به انتخاب روسای دانشگاه ها توجه شود، نمی توان فردی که تجربه مدیریت در دانشکده فنی را ندارد به عنوان رئیس دانشگاه انتخاب کرد.

قوامی: آسیب های دانشگاه آزاد ناشی از اتکای این دانشگاه به شهریه است

در ادامه این نشست هادی قوامی گفت: آسیب های دانشگاه آزاد ناشی از اتکای این دانشگاه به شهریه است، در حالی که بایستی طرح های دانش بنیان افزایش پیدا کند.

طهرانچی: ناکارآمدی بیماری آموزش عالی است

براساس این گزارش محمدمهدی طهران چی سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه 38 درصد دانشجویان آموزش عالی در دانشگاه های آزاد تحصیل می کنند، گفت: دانشگاه آزاد در کشورهای بسیاری مانند افغانستان، لبنان، سوریه و... شعبه دارد.

وی ادامه داد: رقابت دولت با بخش خصوصی باعث ایجاد مشکلات بسیار برای این دانشگاه شده است؛ ناکارآمدی بیماری آموزش عالی است.

طهرانچی با اشاره به چرایی بروز مشکلات در ثبت نام دانشجویان پزشکی و پیراپزشکی دانشگاه آزاد توضیح داد: هر ساله سه مرحله تکمیل ظرفیت انجام می شود، در حالی که امسال این امر یک بار صورت گرفت، زیرا دانشگاه های دولتی به علت اعتباراتی که دریافت می کنند، دغدغه ای در زمینه هزینه ها ندارند.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی بیان کرد: 5 هزار و 800 دانشجو در این جریان به مشکلاتی روبرو شدند که مسئولان دانشگاه با بررسی پرونده آنها و جایابی سعی در حل مشکلات دارند.

طهرانچی عنوان کرد: دانشجویان می توانند در رشته های بدون آزمون دانشگاه آزاد ادامه تحصیل دهند یا متناسب با تراز و رتبه خود رشته خود جایابی شده و ادامه تحصیل دهند. تاکنون 1500 نفر جایابی شده اند و این روند ادامه داد./

پایان پیام

 

کلید واژه ها

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط