پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1397/08/06 08:01:00
سرویس اقتصادی
گزارش خانه ملت از وضعیت پتروشیمی ها

تاکید نمایندگان مجلس بر شفافیت ارزی پتروشیمی ها

نمایندگان مجلس می گویند که شرکت های پتروشیمی بیشترین ارز صادراتی را به کشور آورده اند و این ارز آوری با توجه به زیرساخت ها و سامانه های طراحی شده شفاف است.
تاکید نمایندگان مجلس بر شفافیت ارزی پتروشیمی ها نمایندگان مجلس می گویند که شرکت های پتروشیمی بیشترین ارز صادراتی را به کشور آورده اند و این ارز آوری با توجه به زیرساخت ها و سامانه های طراحی شده شفاف است. https://cdn.icana.ir/d/019/201810103948992733.jpg تاکید,نمایندگان,مجلس,بر,,شفافیت,ارزی,پتروشیمی,ها Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، شرکت های پتروشیمی سهم 27 درصدی در صادرات کشور دارند که 53 درصد ارز بازار ثانویه را تامین می کنند، از این روی با تعدادی از نمایندگان مجلس و اعضای انجمن  صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی گفت‌وگو شده است در که ادامه می خوانید:

 

پتروشیمی


خادمی: شرایط ارز آوری پتروشیمی ها به سامانه نیما بهبود یافته است

عضو کمیسیون انرژی مجلس می گوید پتروشیمی ها بخش اعظمی ارز آورد صاردات غیر نفتی را برعهده دارند و با پیگیری های صورت گرفته شرایط ارائه ارز آنها به سامانه نیما بهبود یافته است.

هدایت الله خادمی در گفت‎وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به عملکرد پتروشیمی ها در ارائه ارز به بازار ثانویه اظهار داشت:در اصل باید همه درآمد پتروشیمی ها به کشور وارد شود اما بخشی از این درآمد باید هزینه خرید کالا قطعات و ارتقای پتروشیمی ها شود بنابراین آنها می توانند هزینه های خود را از درآمد ارزی برداشته و مابقی را به سیستم بانکی وارد کنند.

 

هدایت الله خادمی

 

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: پتروشیمی بخش اعظم درآمد ارزی صاردات غیر نفتی را بر عهده دارند که می توانند به شرایط ارزی کشور سامان بدهد .

بهرام نیا: واریز ارز پتروشیمی ها به سامانه نیما بهتر شده است

عضو کمیسیون انرژی می گوید عملکرد پتروشیمی ها در واریز دلار به سامانه نیما بهتر شده است.

 

پتروشیمی گاز

 

حسن بهرام نیا در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه ارز دولتی در اختیار پتروشیمی ها قرارداده می شود، بیان داشت: در شرایطی که ارز 4 هزار و 200 تومانی به پتروشیمی ها تخصیص می یابد، باید درآمد صادراتی کالاهای آنها به کشور وارد شود اما در گذشته حرف و حدیث هایی در این باره بود که آنها نسبت به واردات ارزشان اقدام نمی کنند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به برخی واسطه گری ها در زمینه درآمد صادراتی پتروشیمی ها، گفت: بعد از رفع نابسامانی های ارزی، در مقام مقایسه یا شرایط گذشته باید گفت که شرایط ارز آوری پتروشیمی ها بهبود یافته است.

 

حسن بهرام نیا

 

نماینده مردم نهاوند در مجلس دهم شورای تاکید کرد: برای ساماندهی ارز صادراتی به سیستم هوشمند که قابلیت پایش داشته باشد نیاز داشتیم، باید واقعیت های صارداتی احصا شود در حال حاضر شرایط لازم برای چنین کاری فراهم شده است.

شرکت های پتروشیمی درصد بزرگی از ارز صادراتی غیر نفتی کشور را تامین می کنند که به طور متوسط در هر سال بین حدود 10 تا 15 میلیارد دلار در سال می شود

عضو کمیسیون انرژی مجلس اظهار داشت:  در مجموع و در مقابل مقایسه با چند ماه گذشته عملکرد پتروشیمی ها در واریز دلار به سامانه نیما بهتر شده است.

 

پارس جنوبی

 

حسینی: پتروشیمی ها 15 میلیارد دلار ارز آوری دارند

عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس تاکید کرد: 15 میلیارد دلار ارز صادراتی غیر نفتی کشور را پتروشیمی ها تامین می کنند.

محمد حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در زمینه عملکرد شفاف پتروشیمی ها در واریزدلار به سامانه نیما، بیان داشت: ایجاد مشکلاتی در حوزه تولید بعد از تک نرخی شدن ارز باعث شد تا بازار ثانویه سازماندهی شود تا  ارز صادرات غیر نفتی را بتوانیم در این بازار مدیریت کنیم.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس ادامه داد: شرکت های پتروشیمی درصد بزرگی از ارز صادراتی غیر نفتی کشور را تامین می کنند که به طور متوسط در هر سال بین حدود 10 تا 15 میلیارد دلار در سال می شود، در ابتدا با نبود ثبات در بازار  در ابتدای سال مقدار ارزهای صادرات پتروشیمی وارد کشور نشد.

 

محمد حسینی

 

نمایند مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس دهم شورای اسلامی بیان داشت: با ایجاد سامانه نیما شرایط بهتری پیدا کرد تا به امروز بیش از 53 درصد ارزهای صادراتی از سوی پتروشیمی ها بوده است.

وی در توضیح عدم شفافیت عملکرد صادراتی پتروشیمی ها گفت: پتروشیمی ها سه ماه فرصت دارند تا ارز حاصل از صادراتشان را به کشور بیاورند،  در این مسیر برخی شرکت ها همکاری کامل داشتند و برخی بخشی از ارز خود را در بازار نیما ارائه کردند.

 

محصولات پتروشیمی

گزارش ها، اعداد و ارقام متعددی وجود دارد که عملکرد شفاف پتروشیمی ها را نشان می دهد، این گزارش ها میزان صادرات و ارز آوری شرکت های پتروشیمی را گواه می دهد.

 

این نماینده مجلس با بیان اینکه باید در بازار ثانویه به ثبات لازم دست پیدا کرد، اظهار داشت: این نگرانی وجود دارد که شرکت های پتروشیمی در 6 ماهه دوم به مشکلاتی برای تهیه مواداولیه برخورد کنند به این جهت بخشی از درآمد های ارزی آنها در خارج از کشور باقی مانده است تا در زمان لازم اجناس خریداری شود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس تاکید کرد: در کل اکنون شرایط رو به بهبود است و روند ورود ارز صادرات غیر نفتی به خصوص ارز پتروشیمی ها در سامانه نیما انجام می شود و  امیدواریم این روند جاری و مشکلات کمتر شود.

 

محصولات پتروشیمی

 

مهدوی: گزارش ها حاکی از شفافیت عملکرد پتروشیمی ها است

احمد مهدوی در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت،  در دفاع از شفافیت عملکرد ارزی شرکت های پتروشیمی گفت: تنها صنعتی که با همه توان خود به شرایط اقتصادی و ارزی کشور کمک کرده و ارز خود را به چرخه اقتصاد برده، پتروشیمی ها است.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی ادامه داد: گزارش ها، اعداد و ارقام متعددی وجود دارد که عملکرد شفاف پتروشیمی ها را نشان می دهد، این گزارش ها میزان صادرات و ارز آوری شرکت های پتروشیمی را گواه می دهد.

وی تاکید کرد: ارز پتروشیمی ها 600 تا 700 تومان زیر قمیت در بازار نیما به فروش می رسد، این اتفاق بار مالی زیادی برای شرکت ها دارد با این حال برای کمک به شرایط اقتصادی کشور این کار صورت می گیرد.

 

جدول اقتصادی

 

کریمایی: عملکرد پتروشیمی ها قابلیت غیر شفاف را ندارد

فریبرز کریمایی در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، گزارشی از عملکرد پتروشیمی از ابتدای سال ارائه کردو گفت: ما اگر بخواهیم  عملکرد پتروشیمی از ابتدای سال گزارشی ارائه دهیم باید این عملکرد را به بازه های زمانی تقسیم بندی کرد، در  دوره زمانی تا قبل از ابلاغ سیاست های جدید ارزی شرکت های پتروشیمی با هماهنگی بانک مرکزی  با 14 صرافی بانکی تعامل داشتند که تقریبا در این بازه زمانی معادل 333 میلیون و 365 هزار یورو به صرافی های بانکی ارز دادند.

 

محصولات پتروشیمی

 

قائم مقام انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی ادامه داد: بعد از ابلاغ سیاست های جدید ارزی از آنجایی که هنوز زیر ساخت که سامانه نیما بود فراهم نشده بود، در چارچوب سیاست ارزی با نرخ 4 هزار و 200 تومان با هماهنگی بانک مرکزی ارز به صرافی ها فروختیم، که حدود 248 میلیون و 688 هزار یورو بوده است.

کریمایی گفت: از راه اندازی سامانه نیما تا زمانی که بازار ثانویه فعال شد، به عبارتی از زمانی که سامانه نیما از 16 اردیبهشت تا 15 مرداد فعالیت کرد و ارز نیمایی 4 هزار و 200 تومانی فعال بود شرکت های پتروشیمی تقریبا 1 میلیارد و 876 میلیون و 991 هزار یورو  ارز به سامانه نیما تزریق کردند.

وی بیان داشت: از زمان شروع کار بازار ثانویه ، تقریبا پتروشیمی ارزاشان 7 هزار و 500 تا 7 هزار و 600 تمان را فروختند، دراین دوره از 16 مرداد تا 27 مهرماه که اطلاعات آن را در اختیار داریم، 2 میلیارد و 104 میلیون یورو ارز پتروشیمی ها به بازار ثانویه ارز تزریق شده است.

 

پارس جنوبی

 

کریمایی تاکید کرد: در مجموع 4 میلیارد و 563 میلیون یورو از ابتدای سال تا مهرماه در چارچوب سیاست های مختلف بانک مرکزی به بازار عرضه کردیم، این مبلغ چیزی در حدود 5 میلیارد و 138 میلیون دلار است،  این میزان 76.5 درصد کل صادرات کشور محسوب می شود.

وی در خصوص انتقاد برخی از عدم شفافیت عملکرد پتروشیمی ها گفت: این شرکت ها یا مطلق به سازمان تامین اجتماعی هستند یا بورسی هستند بنابراین تمام اطلاعات ارزی و نحوه فروش شان در گزارش های مالی سایت کدال سازمان بورس ثبت می شود.

قائم مقام انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی تاکید کرد: گزارش های رسمی حاکمیت که برعهده شرکت ملی صنایع پتروشیمی حاکی از میزان صادرات است، میزان صادرات و میزان فروش ارز درسامانه نیما مشخص است چیزی نیست که قابلیت غیر شفاف داشته باشد./

پایان پیام

 

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet