حلول ماه ربیع الاول
1388/06/23 19:57:00
سرویس سیاسی
لاریجانی تاکید کرد

هیچ کس نمی تواند از سیطره مجلس فرار کند

**رییس مجلس شورای اسلامی گفت: در نظام جمهوری اسلامی هیچ کس نمی تواند از سیطره مجلس فرار کند.

علی لاریجانی در مراسم افطاری کارکنان مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مجلس و پارلمان در نظام جمهوری اسلامی ایران دارای جایگاهی بی بدیلی است. و به عنوان نرم افزاری برای ایجاد ثبات و طمانینه برای کشور به حساب می آید.

وی با بیان اینکه در تاریخ ایران هروقت کشور از سپهر قوی در صحنه پارلمان برخوردار بوده از شرایط درونی و بیرونی آسیبی ندیده است، تصریح کرد: در مقابل هر زمان که در ساختار مجلس مشکلی ایجاد شد، همانند آنچه در دوره قاجاریه رخ داد، کشور متوجه آسیب های فراوانی گشت.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امام خمینی (ره) تاکید داشتند که مجلس در راس امور است، تصریح کرد: پس از انقلاب و با ساختار جدید کشور در امور دیوانی مجلس به نهادی تاثیر گذار در کشور تبدیل شد.

وی تاکید کرد: ممکن است عده ای بخواهند از سیطره مجلس فرار کنند؛ اما باید متوجه این اصل باشند که قطب های قدرت در نظام جمهوری اسلامی به گونه ای متوازن شده اند که کشور هیچ گاه به سمت دیکتاتوری حرکت نکند.

لاریجانی افزود: حساسیت های سیاسی امروز کشور تایید کننده نیاز به نقش آفرینی مجلس در اداره امور است.

وی نیاز به داشتن نگاه عمیق در اداره امور و گرفتن تصمیمات استراتژیک برای کشور را دلیلی بر تاکید مجلس بر اهداف بلند مدت از جمله رسیدگی به راههای کسب اهداف سند چشم انداز نظام عنوان کرد.

رییس مجلس یادآور شد: نهادقانونگذار کشور باید ذهن ها را در افق های دور مدنظر متمرکز کند تا وضعیت کشور در همه زیمنه ها متعالی شود.

لاریجانی گفت: از نظر کلیت مسائل اقتصادی و نظام توسعه ما احتیاج به جهش های کاملا مشخص داریم.

 رئیس مجلس با بیان اینکه با همین دید ما تغییراتی را در نظام آئین نامه مجلس دادیم تا مجلس بتواند روان تر و با سرعت بیشتر هم به قانونگذاری بپردازد و هم نظارت نافذتری بر اجرای قوانین داشته باشد، افزود: بندهایی از این آئین نامه این نفوذ را ایجاد می کند که مجلس بتواند جلوی تخلفات قانونی را بگیرد.

 وی تصریح کرد: گرچه معاون اجرایی مجلس و کارکنان تلاش های خدومانه و نجیبانه ای ارائه می دهند. ما از نظر تشکیلاتی، سامان درستی برای تحقق دو وظیفه مهم مجلس یعنی  قانونگذاری و نظارت نداشتیم

لاریجانی با اشاره به اینکه در بخش تقنینی که کار اصلی مجلس است احتیاج به یک ساختار جدایی داشتیم، افزود: باید شرایطی فراهم می آمد که افراد فهیم را چه از داخل مجلس و چه از بیرون بشناسیم تا در این بخش بتوانند فعالیت ذهنی داشته باشند، همچنین بخش نظارت نیز نیازمند یک ساختار بود.

وی ادامه داد: درست است که کمیسیون های مجلس وظیفه نظارتی دارند اما تسهیل این امر بوسیله ساختار اجرایی امکان پذیر بود بنابرای ما دو معاونت دیگر را با عنوان معاونت قوانین و معاونت نظارت در نظر گرفتیم و دو نائب رئیس مجلس را مسئول این دو معاونت کردیم که البته اینها جانشین هایی خواهند داشت .

رئیس مجلس  یادآور شد: اصولا اگر بخواهیم یک نگاه سیستماتیک برای وظایف مجلس تعریف کنیم باید ساختارهای متناسبش را ایجاد می کردیم که این کار صورت گرفت.

لاریجانی اظهارداشت: از طرف دیگر رسیدگی به قوانینی که کارکنان مجلس با آن مواجه هستند یکی از موضوعاتی بود که محل مناقشه بودکه در کمیسیون تدوین آئین نامه ساعت ها وقت گرفت  تا معلوم شود که کارکنان مجلس طبق چه نظاماتی باید اداره شوند.

وی افزود: در این خصوص هم تصمیم جامعی گرفته شد تا به استقلال مجلس کمک کند.

رئیس قوه مقننه تاکید کرد: مجلس به عنوان قوه مقننه کشور از جهات مختلف، هم از نظر تنظیم بودجه خود و هم از نظر مسائل اداری و استخدامی و گزینشی باید از یک استقلالی برخوردار باشد چون این به استقلال کلی قوه مقننه کمک می کند.

لاریجانی گفت:بخش زیادی از خدماتی که مربوط به کار تقنینی است مرتبط با خدماتی است که کارکنان ارائه می کنند و من نهایت تشکر را از شما دوستان دارم .

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet