هدر موبایل
1397/08/02 09:21:00
سرویس اجتماعی

حضور وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت در فراکسیون زنان

رحمانی وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت در فراکسیون زنان به منظور ارائه برنامه‌های خود در فراکسیون زنان حضور یافت.
حضور وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت در فراکسیون زنان رحمانی وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت در فراکسیون زنان به منظور ارائه برنامه‌های خود در فراکسیون زنان حضور یافت. https://cdn.icana.ir/d/019/201810100250210396.jpg حضور,وزیر,پیشنهادی,صنعت،,معدن,و,تجارت,در,فراکسیون,زنان Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، رضا رحمانی وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت سه شنبه یکم آبان ماه به منظور ارائه برنامه‌های خود  در فراکسیون زنان حضور پیدا کرد.

رحمانی پل ارتباطی خوبی بین مجلس و وزارت صمت خواهد بود

معصومه آقاپور علیشاهی خطاب به رحمانی با بیان اینکه در شرایط بحران اقتصادی سنگین کشور قبول این مسئولیت بیانگر جسارت شما بوده است، گفت: امیدواریم با کمک هیئت دولت چرخه صنعت را سریعتر به حرکت درآوریم ضمن اینکه وزارتخانه صمت نقش کلیدی در کشور دارد که می‌تواند بنگاه‌های کوچک و متوسط را به جریان بیندازد، از سوی دیگر نقش موثری در رفع بیکاری در کشور داشته و به عنوان یک پایلوت اقدام سریع در جهت بهبود اوضاع اقتصادی کشور داشته باشد.

نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: انتخاب شما برای فعالیت در این وزارتخانه شایسته بوده چرا که شما 3 دوره در مجلس فعالیت داشته‌اید و می‌توانید پل ارتباطی خوبی بین مجلس و وزارت صنعت، معدن و تجارت باشید.

وی یادآور شد: ایران در زمینه مشاغل سخت رتبه 130 را در دنیا کسب کرده که این نشانه خوبی نیست چرا که این رتبه شاخصی برای تعیین میزان تولید در جامعه است که نشان می‌دهد شرایط تولید در کشور با نیاز جامعه همخوانی ندارد.

آقاپورعلیشاهی تأکید کرد: شما هم با نمایندگان مجلس رابطه خوبی دارید و هم ساختار مجلس و وزارت صنعت، معدن و تجارت را به خوبی می‌شناسید و این همپوشانی کمک  می‌کند تا در بسیاری از حوزه‌های صنعت مانعی در روند اجرای قوانین ایجاد نشود.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه استفاده از ظرفیت مدیران زن شایسته از مطالبات فراکسیون زنان است، اظهار کرد: هم اکنون انتظار داریم در بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط شرایط خوبی برای کارآفرینی زنان ایجاد شود و ضمن تشکر از آقای نجفی که با همکاری آقای رحمانی یک ماه قبل به ایجاد شهرک‌های صنعتی مبادرت ورزیده بود می‌توان از روش آنها برای تخصیص زمین‌هایی به زنان به منظور ایجاد بنگاه‌های صنعتی بهره‌مند شد که در واقع می‌توان گفت این زمین‌ها به صورت رایگان به منظور کارآفرینی در اختیار آنها قرار گرفته است.

ضرورت ایجاد هسته‌های صنعتی در شهرستان‌ها

در ادامه زهرا ساعی با تأکید بر اینکه 3 دوره فعالیت رحمانی در مجلس شرایطی را برای تعامل بیشتر مجلس و وزارت صمت ایجاد خواهد کرد، گفت: ما نمی‌خواهیم به انتصابات شما نگاه جنسیتی داشته باشیم اما آنچه مسلم است اغلب مردم مطالبات خود را از نمایندگان زن می‌خواهند ضمن اینکه انتظار می‌رود وزارت صنعت، معدن و تجارت به حوزه کارآفرینی زنان سرپرست خانوار توجه ویژه‌ای داشته باشد.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مشکل حوزه صنعت کشور ملموس است و حوزه صنایع کشور از وضعیت خوبی برخوردار نیست بنابراین انتظار می‌رود در استان‌ها هسته‌هایی تشکیل شود که وضعیت صنایع کشور را به طور ویژه بررسی کند.

برخی بانک‌های صنعت، معدن و تجارت در حوزه سرمایه‌گذاری سلیقه‌ای عمل می‌کنند

در ادامه سکینه الماسی با بیان اینکه دیدگاه رحمانی در زمینه استفاده از ظرفیت زنان از اهمیت بسزایی برخوردار است، گفت: بی‌تردید مدیران خانم توانمند و صاحب فکر و ایده در کشور وجود دارند که می‌توانند به خوبی در سمت‌های مدیریتی وزارت صنعت، معدن و تجارت فعالیت کنند، از سوی دیگر انتظار می‌رود به حوزه هم افزایی مثلث طلایی وزارتخانه‌های تعاون، صمت و اقتصاد نگاه ویژه‌ای شود. 

نماینده مردم کنگان، دیر و جم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: متأسفانه در خصوص سرمایه‌گذاری بانک صنعت، معدن و تجارت برخی کارشناسان به صورت سلیقه‌ای عمل می‌کنند و با توجه به اینکه نوامبر نزدیک است رفع آن به دستورات ویژه نیاز دارد.

ساماندهی نحوه صدور مجوز واحدهای تولیدی را در دستور کار قرار دهید

در ادامه سیده حمیده زرآبادی  با انتقاد از نحوه ارائه تسهیلات وام با سود 18 درصد به تولیدکنندگان حوزه صنعت گفت: یکی از دغدغه‌های کنونی در حوزه صنعت این است که تولید‌کنندگان از تسهیلات وام با سود 18 درصد دریافت می‌کنند که در زمینه ضامن نیز برای آنها بسیار سختگیرانه اقدام می‌شود که نمی‌توانند در رونق صنعت تأثیرگذار باشد چرا که آنها باید به گونه‌ای تولید کنند که بیش از 20 درصد سود داشته باشد.

نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: هم اکنون برای صدور مجوز واحدهای تولیدی برای تهیه مواد اولیه رانت ایجاد شده است بنابراین ساماندهی این بخش باید در اولویت دستور کار شما قرار گیرد. همچنین استفاده از ظرفیت زنان توانمند بر مبنای شایسته‌سالاری در سطح مدیریت کلان وزارت صنعت، معدن و تجارت از دیگر مطالبات فراکسیون زنان است ضمن اینکه بهتر است در این خصوص فراخوان اعلام شود و شاخص‌های انتخاب این مدیران نیز برای مردم شفاف شود.

سخنگوی فراکسیون زنان مجلس در پایان راه اندازی دولت الکترونیک و بهینه‌سازی فرآیندها را از جمله اقداماتی دانست که وزیر جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت مورد توجه قرار دهد.

گسترش پدیده بیکاری همچون سونامی کشور را تهدید می کند

در ادامه فریده اولادقباد خطاب به وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت گفت: یکی از دغدغه‌هایی که در حوزه شهرک‌های صنعتی وجود دارد کما اینکه در حوزه انتخابیه‌ام نیز شهرک های شمس‌آبادی و صنعتی چهاردانگه نیز با آن مواجه هستند، مالیات بر ارزش افزوده است و باید متناسب با جمعیت صورت گیرد ضمن اینکه در بازدیدهایی که داشتیم مردم و اعضای شورای شهر و شهرداران نسبت به این موضوع گلایه مند بودند چرا که در معرض بیشترین آلودگی محیطی زیستی قرار دارند بنابراین نسبت مالیات بر ارزش افزوده بر این شهرک‌های صنعتی باید در اولویت دستور کار قرار گیرد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: حمایت از طرح‌های اشتغالزایی به ویژه در مناطق کم برخوردار و مرزی از دیگر انتظارات نمایندگان مجلس است کما اینکه طی بازدیدی که از طریق کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از استان‌ها داشتیم اغلب مطالبات آنها در این حوزه بود بنابراین انتظار می رود حمایت از طرح‌هایی که در حوزه اشتغالزایی در مناطق کم برخوردار و مرزی اجرا می شود در دستور کار قرار دهید.

این نماینده مردم در مجلس دهم خاطر نشان کرد: پدیده بیکاری همچون سونامی کشور را تهدید می کند بنابراین باید حمایت از فعالیت استارت آپ‌ها به ویژه در بخش صنعت، معدن و تجارت که می‌تواند به رفع دغدغه در حوزه اشتغالزایی منتهی شود مورد توجه قرار گیرد.

اولادقباد تأکید کرد: توسعه پایدار منابع و صیانت از منابع محیطی زیستی و طبیعی و ایجاد تفاهم نامه‌هایی در این حوزه با سازمان محیط زیست، رفع دغدغه‌هایی که در زمینه عدم یکپارچگی در سیاست‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت وجود دارد، حمایت از استقرار صنایع پیشرفته شرکت‌های دانش بنیان به ویژه در پار‌ک‌های علمی – فناوری از دیگر مطالبات فراکسیون زنان است ضمن اینکه در مورد پارک‌های علمی و فناوری کمیسیون آموزش و تحقیقات نیز از شما حمایت خواهد کرد.

رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی درپایان با تأکید بر اینکه اجرای ماده 101 در رابطه با عدالت جنسیتی به منظور استفاده از توانمندی مدیران زن با تجربه باید در دستور کار این وزارتخانه قرار گیرد، افزود: بر اساس مصوبه شورای عالی نهاد ریاست جمهوری باید 30 درصد از پست های مدیریتی به بانوان اختصاص یابد بنابراین انتظار می رود حداقل در حوزه معاونت پارلمانی و امور مجلس از ظرفیت مدیران خانم استفاده کنید.

صنایع دانش بنیان قابلیت رقابت در بازار جهانی را دارد/ سهم کنونی محصولات دانش بنیان در صادرات تنها 2 درصد است

رضا رحمانی وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه برگزاری نشست با فراکسیون زنان برای وی از اهمیت بسزایی برخوردار بوده است، گفت: بنده معتقدم با اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان فرصتی برای ایجاد زنجیره همکاری با بانوان ایجاد شده است ضمن اینکه مشکلات در این حوزه باید بررسی شده و برای آن راه‌حل پیدا شود. از سوی دیگر در رابطه با مشکلاتی که در حوزه صنعت وجود دارد نمی‌توان معجزه کرد چرا که هر کس بگوید می‌تواند این مشکلات را به طور کامل حل کند یا کار را نمی شناسد یا شعار می‌دهد.

وی ادامه داد: بی تردید پذیرفتن این سمت در شرایط کنونی جرأت می خواهد ضمن اینکه سال گذشته به هیچ وجه در این حوزه ورود نکردم اما امسال فعالیت در این سمت را پذیرفتم چرا که احساس می کنم وضع بهتر است و ما نیز سرباز این نظام هستیم.

رحمانی یادآور شد: بنده در برنامه‌هایم حتما پارادایم‌های مدیریتی را تغییر خواهم داد ضمن اینکه تفکرات در حوزه صنعت باید اصلاح شود، از سوی دیگر موضوع نحوه ارائه تسهیلات وام با سود بالای 18 درصد و تضامین را پیگیری می‌کنم و در حوزه مناطق کم برخوردار نیز برنامه ریزی خواهم کرد.

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: در مورد شرکت های دانش بنیان و استارت آپ‌ها که بدان اشاره شد می‌توان گفت تا صنایع دانش بنیان نباشد محصولات قابل رقابت نخواهند بود، از سوی دیگر معضلی که در این زمینه وجود دارد این است که اگر صنایع یا مدیوم تک هستند و صنایع مدیوم های تک کم هستند. همچنین سهم محصولات دانش بنیان در صادرات کمتر از دو درصد است که این موضوع مشکلاتی را در آینده ایجاد خواهد کرد.

رحمانی تأکید کرد: آنچه مسلم است با همکاری بین مجلس و دولت می‌توان مشکلات موجود در حوزه صنعت و سایر بخش‌های اقتصادی را رفع کرد، همچنین تأمین اعتبارات این بخش باید در فصل بودجه مورد توجه قرار گیرد ضمن اینکه مدیران حوزه صنعت باید از بی‌برنامگی و روزمرگی خارج شوند بنابراین قطعا عملکرد این وزارتخانه را به طور اساسی مورد بازبینی قرار خواهیم داد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet