هدر موبایل
1397/08/04 14:22:38
سرویس فرهنگی
گزارش اختصاصی خانه ملت از بازدید نمایندگان مجلس از کوی دانشگاه تهران؛

بازدید سرزده چهار نماینده از کوی دانشگاه تهران/ از زندگی ۵ نفره دانشجویان در اتاق‌های دو نفره تا وجود حشرات موذی در خوابگاه‌ها

چهار تن از نمایندگان مردم تهران در خانه ملت در اقدامی کم سابقه به صورت سرزده از مجموعه کوی دانشگاه تهران بازدید و از نزدیک با مشکلات و مسائل دانشجویان ساکن کوی مواجه شدند.
بازدید سرزده چهار نماینده از کوی دانشگاه تهران/ از زندگی ۵ نفره دانشجویان در اتاق‌های دو نفره تا وجود حشرات موذی در خوابگاه‌ها چهار تن از نمایندگان مردم تهران در خانه ملت در اقدامی کم سابقه به صورت سرزده از مجموعه کوی دانشگاه تهران بازدید و از نزدیک با مشکلات و مسائل دانشجویان ساکن کوی مواجه شدند. https://cdn.icana.ir/d/019/201810106650631548.jpg بازدید,سرزده,چهار,نماینده,از,کوی,دانشگاه,تهران/,از,زندگی,۵,نفره,دانشجویان,در,اتاق‌های,دو,نفره,تا,وجود,حشرات,موذی,در,خوابگاه‌ها Icana

سرویس فرهنگى خبرگزاری خانه ملت - احسان کاظم‌زاده نظری؛ شرایط زندگی دانشجویان دانشگاه تهران به عنوان برترین دانشگاه کشور در کوی دانشگاه تهران چگونه است؟ آیا دانشجویی که باید در دانشگاه تراز اول کشور تمام دغدغه‌اش درس و کلاس درس باشد، واقعا می تواند با شرایطی که در کوی دانشگاه تهران حاکم است, تمرکز خود را روی درس بگذارد.

 

بازدید نمایندگان مجلس از کوی دانشگاه تهران

 

دانشجویان از نبود کلینیک و خدمات درمانی در کوی دانشگاه تا هم اتاقی ۵ دانشجو در اتاقی که فقط ظرفیت دو نفر را دارد انتقاد کردند

نمایندگان مردم در خانه ملت به همین منظور با درخواست جمعی از این دانشجویان بازدیدی سرزده از کوی دانشگاه تهران را رقم زدند و در ابتدای ورود به دانشگاه در اتاقکی پای حرف‌ها، درد دل ها، دغدغه‌ها و درخواست‌های نمایندگان دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد و کارشناسی نشستند.

دانشجویان در سخنان کوتاهی خواسته‌های خود که خواسته‌هایی ابتدایی و ساده  ولی عمیقاً تاثیرگذار در زندگی دانشجویی بود را مطرح و از نبود کلینیک و خدمات درمانی در کوی دانشگاه تا هم اتاقی ۵ دانشجو در اتاقی که فقط ظرفیت دو نفر را دارد انتقاد کردند؛  آنها از تعطیلی فعالیتهای فرهنگی دانشگاه و محدودیت زمان تردد ( زمان ورود و خروج به کوی) گفته و از واگذاری اماکن دانشگاه به بخش خصوصی به بهانه درآمدزایی برای دانشگاه ناراضی بودند.

بازدید نمایندگان مجلس از کوی دانشگاه تهران

 

اما چهار نماینده مجلس یعنی خانم‌ها طیبه سیاوشی عضو کمیسیون فرهنگی، سیده فاطمه ذوالقدر عضو کمیسیون فرهنگی فاطمه سعیدی عضو کمیسیون آموزش تحقیقات و محمود صادقی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات پس از استماع اظهارات دانشجویان به بخش های مختلف کوی دانشگاه رفتند به طوری که این بازدید سرزده بیش از سه ساعت به طول انجامید.

در همین رابطه فاطمه سعیدی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات خواسته‌های دانشجویان را بسیار به حق می داند و گفت: دانشجویان دانشگاه تهران رتبه نخست دانشگاهی در کشور را دارند که باید نیازهای اولیه آنها برای یک زندگی دانشجویی فراهم باشد و این امر مسئله بدیهی است.

 

بازدید نمایندگان مجلس از کوی دانشگاه تهران

 

گزارشی از بازدید سرزده از مجموعه کوی دانشگاه تهران به کمیسیون آموزش ارائه می‌شود

وی ادامه داد: گزارشی از این بازدید سرزده در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تدوین خواهیم کرد و در خصوص مواردی که نیاز به تامین بودجه دارد با وزیر و معاونان وزیر درباره مواردی که نیاز به تامین بودجه دارد، مطالبات دانشجویان را مطرح خواهیم کرد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه خواسته های دانشجویان موارد عجیب نیست که برآورده نشود, اظهار کرد: برای نمونه یکی از اصلی‌ترین گلایه‌های دانشجویان استفاده بیش از حد  از ظرفیت خوابگاه های دانشجویی بود که با اختصاص بودجه و تکمیل پروژه های در حال ساخت این موارد قابل حل و فصل است یا موارد بهداشتی ، تغذیه و ایاب و ذهاب مد نظر آنان بود که این موارد نیز با مدیریت صحیح و توجه نیازهای دانشجویان قابل حل است  و ما نمایندگان نیز تا حل کامل این مشکلات پیروز های دانشجویان خواهیم بود.

 

بازدید نمایندگان مجلس از کوی دانشگاه تهران

 

ضرورت تقویت شوراهای صنفی در دانشگاه‌ها

محمود صادقی نیز پس از بازدید ۳ ساعته از بخش‌های مختلف کوی دانشگاه در ابتدا به نقش تاثیرگذار و مهم شورای صنفی دانشجویان کوی اشاره و تاکید کرد: این نهاد خودجوش برآمده از آرای دانشجویان که نمایندگانی از دل همین دانشجویان امور کوی را دنبال و دغدغه دانشجویان را پیگیری می‌کنند جای تقدیر و تحسین دارد که باید این شوراهای صنفی در دانشگاه‌های کشور تقویت و بیشتر به آنها بها داده شود.

وی درباره مشکلات کوی دانشگاه تهران نیز بیان داشت با توجه به اینکه مجموعه کوی دانشگاه یک مجموعه بسیار قدیمی و دارای سابقه است مشکل اساسی آن فرسوده مجموعه است که در طی زمان به درستی سرویس و نگهداری نشده و بسیاری از بخش‌های آن به طور کامل از کار افتاده است.

فضای خوابگاهی به قدری کوچک بود که حتی جای قرار دادن تخت هم در خوابگاه ها وجود

این عضو فراکسیون امید مجلس اضافه کرد: البته بر اساس تصمیمی که اتخاذ کردند فقط دانشجویان تحصیلات تکمیلی در کوی حضور دارند که توجه ویژه مسئولان را می‌طلبد.

بازدید نمایندگان مجلس از کوی دانشگاه تهران

 

در جریان بازدید از خوابگاه دانشجویان از وجود سوسک, ساس و حشرات موذی در خوابگاه به ستوه آمده بودند  و امکانات بهداشتی و رفاهی را به هیچ عنوان در حد دانشگاه تهران نمی‌دانستند؛ صادقی عضو کمیسیون آموزش هم یکی از مشکلات مشهود دانشجویان را کوچک بودن فضای خوابگاهی آنان برشمرد و گفت: این فضا به قدری کوچک بود که حتی جای قرار دادن تخت هم در خوابگاه ها وجود نداشت، هرچند که فضا و امکانات کتابخانه‌ای مناسبی برای دانشجویان تدارک دیده شده بود.

بهره‌برداری از فضای درمانگاهی کوی تا 5 ماه آینده در صورت تحقق اعتبارات

صادقی یکی از ضعف‌های مهم کوی دانشگاه تهران را وضعیت بهداشت و درمان آن برشمرد و گفت: البته مسئولان کوی در این جهت نگرانی داشتند و اقدام به ساخت درمانگاهی مجهز کردند که البته نیاز به بودجه مناسبی دارد که اگر این بودجه محقق شود ظرف پنج ماه آینده به بهره‌برداری خواهد رسید که با بهره‌برداری از این فضای درمانگاهی امکان خدمات رسانی به دانشجویان پسر و دختر فراهم خواهد شد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بخش فرهنگی کوی تقریباً نیمه تعطیل توصیف و اضافه کرد: سینمای کوی به طور کامل  متروکه و از کار افتاده شده است که البته عنوان شد دلیل این مسئله استقبال پایین از سوی دانشجویان بود همچنین اکران فیلم ها نیز نیازمند خرید فیلم‌ها است که با توجه به وضعیت نامطلوب بودجه دانشگاه عملا این مورد هم محقق نمی‌شود.

وی افزود: خانه فرهنگ کوی هم به طور کامل تعطیل شده و این دانشجویان از این مسئله خوف و بیم دارند که با  تبدیل کاربری بسیاری از اماکن کوی دانشگاه که متعلق به دانشجویان است برای درآمدزایی به بخش خصوصی واگذار شود.

 

بازدید نمایندگان مجلس از کوی دانشگاه تهران

 

صادقی یادآور شد: علاوه بر مشکلات فضای کوی دانشجویان مسائلی را در خصوص دغدغه های اجتماعی و امید به آینده مطرح کردند که مسئله بحرانی اشتغال مهاجرت فرار مغزها از جمله آنها بود که همه این مسائل نیازمند عزم جدی مسئولان بوده و از مسائل اساسی کشور به شمار می آید.

بازدید از کوی شروعی برای سایر بازدیدهای سرزده

اما نکته مهم این بازدید سرزده این است که قرار شد بازدید از مجموعه کوی دانشگاه تهران شروعی برای بازدیدهای سرزده آینده از خوابگاه های دانشجویی در استان تهران باشد. نمایندگان با این بازدیدهای سرزده به صورت واقعی با مشکلات دانشجویان مواجه شوند.

بر همین اساس و طبق اظهارات طیبه سیاوشی نماینده مردم تهران قرار است مشکلات دانشجویان جمع‌بندی و همه مسائل با معاونت امور دانشجویی وزارت علوم با صندوق رفاه دانشجویی در میان گذاشته شود تا برای حل اساسی مسائل و دغدغه های دانشجویان راهکار جدی اندیشیده شود./

پایان پیام

 

برای دیدن گزارش تصویری کامل این بازدید اینجا کلیک کنید.

 

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet