پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1397/08/04 14:09:44
سرویس اجتماعی
ابوترابی خبر داد

14 سکه بهار آزادی طرح قدیم معیار محاسبه مهریه در محاکم قضایی

این نماینده مردم در مجلس دهم، از ارائه طرحی برای تعیین ۱۴ سکه بهار آزادی طرح قدیم به عنوان معیار محاسبه مهریه در محاکم قضایی خبر داد.
14 سکه بهار آزادی طرح قدیم معیار محاسبه مهریه در محاکم قضایی این نماینده مردم در مجلس دهم، از ارائه طرحی برای تعیین 14 سکه بهار آزادی طرح قدیم به عنوان معیار محاسبه مهریه در محاکم قضایی خبر داد. https://cdn.icana.ir/d/019/201801101311591927.jpg 14,سکه,بهار,آزادی,طرح,قدیم,معیار,محاسبه,مهریه,در,محاکم,قضایی Icana

ابوالفضل ابوترابی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در تشریح طرحی که به منظور اصلاح روند محاسبه مهریه ارائه شده است، گفت: جمع‌بندی ما در مورد مهریه به سه دسته تقسیم می‌شود که اول برای مردانی هستند که به تازگی عقد کرده‌اند و برای بدهی مهریه در زندان هستند که باید تدبیری برای رفع مشکل آنها اندیشیده شود، کما اینکه تاکنون تعداد 4500نفر به دلیل بدهی مهریه در زندان به سر می‌برند و پرونده‌های حقوقی تعدیل اقساط مهریه و سکه‌ها نیز 19 درصد افزایش داشته است.

نماینده مردم نجف آباد در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: یکی دیگر از مواردی که در این طرح لحاظ شده، این است که برای اصلاح روند محاسبه مهریه در آینده تدبیری بیندیشیم، بنابراین یک ماده واحده‌ای ذیل تبصره 3 ماده 19 قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی طراحی کردیم مبنی براینکه رئیس قوه قضائیه می‌تواند در طول مدت 2 سال بدون دادخواست موردی در محاکم نسبت به کاهش قیمت سکه با ابلاغ بخشنامه به تمام محاکم اقدام کند و چون قانون است، محاکم مکلف به اجرای آن هستند.

رئیس فراکسیون حقوق بشر مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: بی‌تردید نرخ سکه‌های مندرج در مهریه باید به تناسب تورم افسارگسیخته بر اساس توانایی مردان کاهش یابد تا از تعداد ورودی‌های بدهکاران مهریه به زندان ناشی از عجز در پرداخت کاسته شود.

 

مهریه حضرت زهرا (س) نجات‌بخش زندانیان می‌شود

وی یادآورشد: ما برای نحوه پرداخت مهریه در آینده نیز مهریه حضرت زهرا (س) را ملاک قرار داده‌ایم که در شرایط کنونی 14 سکه بهار آزادی طرح قدیم تعیین شده است، اما همچنان این مقدار محل اختلاف است.

ابوترابی در بیان نحوه دریافت این میزان مهریه در محاکم قضایی خاطرنشان کرد: اگر خانمی برای دریافت 14 سکه بهار آزادی به محاکم قضایی ورود کند اصل بر این گذاشته می‌شود که مهریه خود را دریافت نکرده است و می‌تواند به طورمستقیم به اجرای احکام دادگستری مراجعه کند و فرآیند دادرسی حفظ می‌شود و چنانچه مرد از پرداخت آن امتناع ورزد به مجازات حبس محکوم می‌شود، چرا که همه از توان مالی لازم برای پرداخت این میزان مهریه به صورت نقد یا اقساط برخوردار هستند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، تاکید کرد: خانم‌ها می‌توانند در زمان عقد بیش از 14 سکه را ثبت کنند و باید آن را به بخش اجرایی سازمان ثبت اسناد و املاک ببرند تا مرد ممنوع‌الخروج شود، اما زندان نرود./

 

 

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet