پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1397/08/07 08:22:43
سرویس اجتماعی
هاشمی:

بیکاری و نبود درآمد کافی معیشت خانواده‌ها را متزلزل کرده است

نماینده مردم در مجلس دهم معتقد است: برای ساماندهی کودکان کار دبیرخانه تشکیل شود و وظیفه و سهم اقدامی و مداخله‌ای هر دستگاه از جمله بهزیستی، نیروی انتظامی، قوه قضاییه، وزارت کشور، وزارت رفاه مشخص شود تا با یکپارچه‌سازی بتوان خدمات درستی به مردم ارائه داد.
بیکاری و نبود درآمد کافی معیشت خانواده‌ها را متزلزل کرده است نماینده مردم در مجلس دهم معتقد است: برای ساماندهی کودکان کار دبیرخانه تشکیل شود و وظیفه و سهم اقدامی و مداخله‌ای هر دستگاه از جمله بهزیستی، نیروی انتظامی، قوه قضاییه، وزارت کشور، وزارت رفاه مشخص شود تا با یکپارچه‌سازی بتوان خدمات درستی به مردم ارائه داد. https://cdn.icana.ir/d/019/53918.jpg بیکاری,و,نبود,درآمد,کافی,معیشت,خانواده‌ها,را,متزلزل,کرده,است Icana

همایون هاشمی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،  با اشاره به افزایش کودکان خیابانی گفت: برخی از مولفه هایی که به عنوان متغیر در مباحث آسیب‌های اجتماعی مطرح می‌شوند، مولفه های عمومی هستند و با تغییرات این مولفه ها عقربه‌های آسیب‌های اجتماعی به سمت راست و چپ کم و زیاد می‌شود؛ زمانی که وضعیت اقتصادی کشور به سمت شیب نزولی می‌رود و وضعیت معیشتی خانواده‌ها در معرض آسیب است، آسیب‌های مختلف در حوزه خانواده، شهری و مدنی نمایان و آسیب‌های اجتماعی بیشتر می‌شود.  

نماینده مردم شاهین دژ، تکاب و میاندوآب در مجلس افزود: بیکاری و عدم درآمد کافی وضعیت معیشتی خانواده‌ها را متزلزل کرده است؛ کودکان کار دو دسته هستند یک دسته کودکانی که شرایط بسیار نامناسب خانوادگی دارند و برحسب شرایط خانوادگی و هوشمندانه در این مسیر قرار دارند و می‌خواهند برای خانواده خود کسب درآمد کنند که اگر به دنبال مقصر باشیم، مقصر آن دولت و حاکمیت است چراکه خانواده‌هایی هستند که از درد عدم تامین مالی کاری شبیهی انجام می‌دهند و فرزندانی را که باید در مدرسه تحصیل کنند سر کار می‌برند.

برخی کودکان کار در استثمار گروه‌های مافیایی

رئیس سابق سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: گروهی دیگر از کودکان کار زنجیره‌هایی از کار مافیایی هستند و گروه‌هایی پشت سر این افراد قرار می‌گیرند که این کودکان را آموزش می‌دهند، مدیریت می‌کنند و این کودکان روز و شب در اختیار این افراد هستند و این گروه‌های مافیایی کاری استثماری کرده و از این کودکان بهره‌کشی می‌کنند.  

بیکاری و نبود درآمد کافی معیشت خانواده‌ها را متزلزل کرده است

هاشمی ادامه داد: برای هر دو دسته از نظر مباحث اجتماعی باید مداخله صورت گیرد و ساماندهی شوند. وضعیت معیشتی دسته اول را باید اصلاح کنیم و از طریق سازمان‌های مردم نهاد، مخصوصاً سازمان‌هایی که وظیفه حاکمیتی دارند مثل بهزیستی، آنها را به مراکز ساماندهی کودکان کار بیاوریم و به این کودکان آموزش دهیم و آنها را به محیط‌های آموزشی برگردانیم؛ خانواده‌ها را نیز می‌توان تا حدی توانمند کرد و آموزش داد که این کار انجام نشود و تعهدات لازم را بگیریم.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: در مورد دسته دوم که زنجیره‌هایی از کار مافیایی هستند باید مداخلات قضایی انجام گیرد، پشت صحنه و شبکه‌های مافیایی شناسایی شوند و برخورد قضایی با آنها صورت گیرد.

لزوم تشکیل دبیرخانه برای ساماندهی کودکان کار    

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: آنچه که در این حوزه در کشور حائز اهمیت است اینست که چون یک حوزه چند بخشی است و چند نهاد و دستگاه متولی آن هستند باید برای آن یک دبیرخانه واحد تشکیل دهیم؛ به نظر من بهترین جا سازمان امور اجتماعی وزارت کشور است که جلسه و دبیرخانه‌ای تشکیل دهند و وظیفه و سهم اقدامی و مداخله‌ای هر دستگاه از جمله بهزیستی، نیروی انتظامی، قوه قضاییه، وزارت کشور، وزارت رفاه مشخص شود و با این یکپارچه سازی بتوانیم خدمات درستی را به مردم ارائه بدهیم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet