خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1388/06/25 09:15:00
سرویس فرهنگی
با خرید مجموعه‌ای از اسناد تجار وقت صورت گرفت

تکمیل آرشیو اطلاعات دوره مشروطه کتابخانه مجلس

**مدیر مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی از خرید مجموعه‌ای از اسناد تجار دوره مشروطه توسط این مرکز خبر داد و گفت: این اسناد تکمیل‌کننده مجموعه آرشیوی کتابخانه مجلس از اطلاعات دوره مشروطه و نشانگر نخستین نمونه‌های چک، برات، حواله و اسناد اقتصادی در یک قرن گذشته ایران‌اند.

"علی ططری"  اظهار داشت: طی دو ماه گذشته مرکز اسناد کتابخانه مجلس شورای اسلامی سه مجموعه از اسناد تجار را از اشخاص حقیقی و از شهرهای گوناگون ایران که اغلب متعلق به استان‌های فارس و اصفهان‌‌اند و تاکنون مستور مانده بودند، خریداری کرده است.

وی با اشاره به این که این اسناد برای پژوهشگران و محققان مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی درخور اهمیت است، گفت: هرگز تصور نمی‌کردیم این میزان از اسناد تجار و بازرگانان تاکنون به شکل سالم و مناسبی باقی‌ مانده و قابل دستیابی باشند. این اسناد علاوه بر ارزش فیزیکی‌شان که همگی سالم‌اند، از نظر ارزش تاریخی و اطلاعات اقتصادی نیز حائز اهمیت‌اند.

رییس مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی عمده این اسناد را مربوط به چند بنگاه تجارتی دوران مشروطه‌خواهی  و همچنین دوره پهلوی اول معرفی کرد و بیان داشت: اسناد تجاری بنگاه‌های تجارتی جمشیدیان، جهانیان، مسعودیه و اسلامیه که از مهمترین بنگاه‌های فعال اقتصادی آن دوران بوده‌اند، در این مجموعه قرار دارند. حتی از میان این اسناد، مکاتبات خصوصی مدیران و مسوولان بنگاه‌های تجارتی آن دوران نیز قابل بازیابی‌اند.

ططری اسنادی مراودات تجاری با کشورهای عثمانی، هندوستان و روسیه را از اطلاعات مهم این مجموعه عنوان کرد و گفت: در این مجموعه اولین نمونه‌های چک‌هایی که در ایران مرسوم بودند، برات‌ها، حواله‌ها و اسناد اقتصادی که اکنون در بازار رسمیت دارند نیز قابل مشاهده‌اند. همچنین اسنادی از راه‌های تجاری فلات ایران از دیگر اطلاعات موجود در این مجموعه‌اند که جدای از اطلاعات کلی تجارت در دوره تاریخ معاصر ایران، قابل بررسی‌اند.

پژوهشگر تاریخ معاصر، اسنادی که بهای اجناس بیش از یک صد سال پیش را به طور دقیق مشخص می‌کند، از دیگر یافته‌های جالب توجه این مجموعه اسنادی خواند و اظهار داشت: به این اطلاعات در اصطلاح، مظنه اقلام گوناگون اجناس می‌گویند. در یک برگ سند از اسناد این مجموعه، بهای بیش از صد قلم کالا در یکصد سال پیش مشخص شده است. این اطلاعات برای پژوهشگران تاریخ اقتصادی اهمیت فراوانی دارد.

دبیر شورای ارزیابی خرید اسناد کتابخانه مجلس شورای اسلامی، ضرورت مجموعه اسناد تازه خریداری شده را در تبیین و روشن‌سازی نقش تجار در تاریخ مشروطه ایران دانست و آن را از اهداف اصلی خرید این مجموعه خواند که ارتباط مستقیمی با رسالت اصلی کتابخانه مجلس در یافتن حلقه‌های مفقوده تاریخ مشروطه دارد.

وی درباره نقش تجار در انقلاب مشروطه عنوان کرد: تجار، روشنفکران و روحانیون سه قشر موثر در شکل‌گیری انقلاب مشروطه ایران بودند. در این میان نقش تجار بسیار با اهمیت و پررنگ است زیرا آنان علاوه بر تأمین منابع مالی، به عنوان موتور محرکی در ایجاد و تقویت انقلاب مشروطه محسوب می‌شدند و فعالیت‌های گسترده‌‌ای از قبیل تأمین منابع تسلیحاتی این حرکت سیاسی را برعهده داشتند.

مدرس تاریخ معاصر ایران با بیان این که «بر اساس این اسناد، برخی از بنگاه‌های مهم تجارتی فعال در این دوره را هموطنان زرتشتی اداره و مدیریت می‌کردند» گفت: اسناد تازه خریداری شده به نحوی به شناخت ابعاد جدیدی از تاریخ مشروطه ایران کمک می‌کند، به ویژه درباره بازرگانان و تجاری که در شکل‌گیری انقلاب مشروطه ایران نقش به‌سزایی داشتند.

ططری یادآور شد: این مرکز تصمیم دارد پس از فراهم‌آوری و فهرست‌نویسی، به سرعت به اطلاع‌رسانی اسناد این مجموعه بپردازد. در این راستا مذاکراتی با چند نهاد اقتصادی برای انتشار این اسناد در قالب کتاب انجام شده است تا در فعالیتی مشترک به انتشار این اسناد بپردازیم.

وی با بیان این که مجموعه اسناد بازرگانان و تجار دوره دوم تا هفدهم مجلس شورای ملی از سوی مرکز انتشارات کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی در دست چاپ است، گفت: اکنون اسناد دوره دوم تا پنجم زیر چاپ‌اند و اسناد دوره ششم تا هفدهم که دکتر شهرام یوسفی‌فر، عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی، مسوولیت تحقیق و پژوهش آن را برعهده دارد، در مرحله نهایی پیش از چاپ به سر می‌برد.

پژوهشگر تاریخ معاصر، مجموعه اسناد تازه خریداری شده را تکمیل‌کننده اسناد آرشیوی کتابخانه مجلس خواند و بیان کرد: اسناد موجود در این مرکز اغلب اسناد اداری و دولتی‌اند. با وجود این که اسناد تازه خریداری شده متعلق به تجارند، اجتماعی‌تر یا مردمی به شمار می‌روند و پوشش دهنده اطلاعات و مسایل دیگری از دوره مشروطه‌اند که می‌تواند نقاط تاریک فراوانی را از اطلاعات آن دوره تاریخی روشن سازند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet