هدر موبایل
1397/08/14 11:07:56
سرویس اقتصادی
ادیانی پیشنهاد داد:

لزوم خرید و فروش نفت خام در قالب کنسرسیوم/ دولت عرضه نفت در بورس را جدی بگیرد

عضو کمیسیون انرژی مجلس، گفت: یکی از راه های خنثی سازی تحریم های نفتی علیه ایران فروش و عرضه نفت و فرآورده های نفتی در بورس است و در این راستا شرکت ها و خریداران در قالب یک کنسرسیوم اقدام به خرید و عرضه کنند تا همه چیز با اطمینان بیشتری پیش برود.
لزوم خرید و فروش نفت خام در قالب کنسرسیوم/ دولت عرضه نفت در بورس را جدی بگیرد عضو کمیسیون انرژی مجلس، گفت: یکی از راه های خنثی سازی تحریم های نفتی علیه ایران فروش و عرضه نفت و فرآورده های نفتی در بورس است و در این راستا شرکت ها و خریداران در قالب یک کنسرسیوم اقدام به خرید و عرضه کنند تا همه چیز با اطمینان بیشتری پیش برود. https://cdn.icana.ir/d/019/201607107393682935.jpg لزوم,خرید,و,فروش,نفت,خام,در,قالب,کنسرسیوم/,دولت,عرضه,نفت,در,بورس,را,جدی,بگیرد Icana

سید علی ادیانی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اینکه عرضه نفت خام در بورس جزو تکالیف دولت و وزارت نفت در برنامه ششم توسعه محسوب می شود، خاطرنشان کرد: در ساعات اولیه عرضه در بازار، حدود 280 هزار بشکه نفت خام به فروش رفت که این اقدام وزارت نفت و سازمان بورس ستودنی است.

فعال سازی پتروشیمی ها و پالایشگاه ها در سال های گذشته

نماینده مردم قائمشهر، سوادکوه، جویبار و سیمرغ در مجلس شورای اسلامی، افزود: در سال های 90 و 91 یکی از محورهای سنگین تحریم علیه ایران، تحریم فروش بنزین به ایران بود. در آن سال دولت وقت با فعال سازی برخی از پتروشیمی ها و پالایشگاه ها در کمترین مدت توانست نیاز کشور را به بنزین داخلی تامین کند و با برنامه ریزی دقیقی که صورت گرفت، اگر چه در آن زمان این اقدام به عنوان یک مسکن موقت عمل کرد، ولی برای خنثی سازی تحریم نفتی ایران، به درستی عمل کرد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، اشاره کرد: در حال حاضر، پالایشگاه ستاره خلیج فارس بالغ بر 24 میلیلون لیتر بنزین در روز با برند یورو 5 تحویل کشور می دهد و در آیتم های اعلام شده تحریم ها، تحریم بنزین وجود ندارد.

دولت، سازمان بورس و وزارت نفت باید مشوق هایی را برای ایجاد انگیزه در بخش خصوصی در نظر بگیرند

فروش و عرضه نفت در بورس؛ یکی از راه های خنثی سازی تحریم ها

وی اضافه کرد: یکی از راه های خنثی سازی تحریم های نفتی علیه ایران، فروش و عرضه نفت و فرآورده های نفتی در بورس است و در این راستا بهترین کار این است که شرکت ها و خریداران در قالب یک کنسرسیوم اقدام به خرید و عرضه کنند تا همه چیز با اطمینان بیشتری پیش برود.

اهمیت توجه به دو الزام راهبردی

این نماینده مردم در مجلس دهم، با اشاره به دو الزام برای پیشبرد این حرکت، افزود: الزام نخست آن است که حجم محموله ها کوچک شوند. یعنی لازم نیست ما با حجم یک میلیون بشکه یا 500 هزار بشکه نفت را به فروش برسانیم بلکه باید این میزان را تبدیل به بشکه های کوچک تر کنیم تا بخش خصوصی قدرت خرید بیشتری داشته باشد. الزام دوم هم آن است که وزارت نفت، سازمان بورس و سایر دستگاه های حکومتی کمک کنند تا بخش خصوصی در این زمینه وارد شود.

بورس

 

ایجاد انگیزه در بخش خصوصی

ادیانی به لزوم وجود مشوق هایی برای ایجاد انگیزه در بخش خصوصی به منظور مشارکت در این طرح اشاره کرد و گفت: دولت، سازمان بورس و وزارت نفت باید مشوق هایی را برای ایجاد انگیزه در بخش خصوصی در نظر بگیرند و زمینه های ترقی و توانمند کردن این بخش را فراهم کنند.

دولت عرضه نفت در بورس را جدی بگیرد

نماینده مردم قائمشهر، سوادکوه، جویبار و سیمرغ در مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: وزارت نفت، سازمان بورس، وزارت اقتصاد و مجموعه دولت باید عرضه نفت در بازار بورس انرژی را جدی بگیرند؛ چرا که این جریان یکی از مولفه های برون رفت و خنثی سازی تحریم ها و از جمله فاکتورهای جدی توجه به اقتصاد مقاومتی است./

بیشتر بخوانید:

اهمیت تداوم عرضه نفت در بازار بورس/ لزوم اعتماد بخش خصوصی به دولت

نامه رییس کمیسیون اقتصادی مجلس به وزیر نفت/ قدردانی از راه اندازی بورس نفت

زیر ساخت های لازم برای عرضه نفت خام در بورس فراهم شده است

پایان پیام  

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet