هدر موبایل
1397/08/13 16:35:00
سرویس فرهنگی
امینی فرد عنوان کرد:

نشست هم‌اندیشی مسئولان سلامت برای رفع مشکلات حوزه دارو در زمان تحریم/مبلغ 3/5 میلیارد دلار برای ذخیره‌سازی دارو و تجهیزات پزشکی مورد نیاز است

عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت مجلس، به تشریح جزییات نشست هم‌اندیشی مسئولان حوزه سلامت برای رفع مشکلات حوزه دارو و تجهیزات پزشکی در زمان تحریم پرداخت.
نشست هم‌اندیشی مسئولان سلامت برای رفع مشکلات حوزه دارو در زمان تحریم/مبلغ 3/5 میلیارد دلار برای ذخیره‌سازی دارو و تجهیزات پزشکی مورد نیاز است عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت مجلس، به تشریح جزییات نشست هم‌اندیشی مسئولان حوزه سلامت برای رفع مشکلات حوزه دارو و تجهیزات پزشکی در زمان تحریم پرداخت. https://cdn.icana.ir/d/019/46278.jpg نشست,هم‌اندیشی,مسئولان,سلامت,برای,رفع,مشکلات,حوزه,دارو,در,زمان,تحریم/مبلغ,3/5,میلیارد,دلار,برای,ذخیره‌سازی,دارو,و,تجهیزات,پزشکی,مورد,نیاز,است Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی ظهر امروز (13آبان ماه) با مسئولان حوزه دارو، درمان و تجهیزات پزشکی کشور به منظور بررسی وضعیت دارو و تجهیزات پزشکی در زمان تحریم در محل اداره کل تجهیزات پزشکی دیدار و گفت و گو کردند.

محمد نعیم امینی فرد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در تشریح جزییات این نشست گفت: این یک نشست هم‌اندیشی بین کمیته دارو و تجهیزات پزشکی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس و اداره کل تجهیزات پزشکی بود، ضمن اینکه معاون درمان وزارت بهداشت، معاون غذا و دارو و رئیس سازمان غذا و دارو نیز در آن حضور داشتند.

نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: در شرایط جدیدی که در کشور ایجاد شده است، حساسیت کمیسیون روزافزون شده است، کما اینکه جلسات متعددی با وزیر بهداشت، ریاست مجلس شورای اسلامی، رئیس بانک مرکزی و معاونت‌های مختلف وزارت بهداشت و درمان برگزار کردیم و مهمترین هدف از برگزاری این جلسات این بوده که نیازهای دارویی و تجهیزات پزشکی یک ساله به طرز مناسبی از بُعد نقدینگی و تخصیص ارز تامین شود.

90 درصد داروهای مورد نیاز در داخل کشور تولید می‌شود

وی تصریح کرد: هم‌اکنون 90 درصد داروهای مورد نیاز در داخل کشور تولید می‌شود، اما حداقل مبلغ 620 میلیون دلار برای واردات مورد نیاز است، بنابراین در نهایت به این نتیجه رسیدیم که با ذخیره‌سازی استراتژیک باید حدود 3/5 میلیارد دلار به حوزه دارو و تجهیزات پزشکی اختصاص پیدا کند.

امینی فرد اظهار کرد: نوسانات ارزی تغییراتی را در زمینه تصمیم‌گیری‌ها برای حوزه دارو و تجهیزات پزشکی ایجاد کرد، اما نتیجه این است که در شرایط کنونی سامانه‌های هوشمندی از سوی وزارت بهداشت و درمان طراحی شده است که بر اساس اطلاعات مندرج در آن با اطمینان قابل‌توجهی تخصیص ارز صورت می‌گیرد.

 

روند کنونی تخصیص ارز به بخش خصوصی لطمه می‌زند

وی افزود: در این نشست توضیحات لازم در مورد مکانیزم‌های طراحی‌شده برای شفاف‌سازی به‌ویژه در ارتباط با تخصیص ارز ارائه شد، ضمن اینکه مشخص شد که داروها معمولا در گروه یک تخصیص ارز 4200 تومانی قرار دارند که مراکز دولتی در این رده قرار می‌گیرند و تجهیزات پزشکی بخش خصوصی در گروه دو قرار می‌گیرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، یادآورشد: البته اینکه ما تعرفه‌ها را در بخش خصوصی هم ثابت نگه داشته‌ایم یک نقصان است و افزایش 2 تا 2/5 برابری نرخ تجهیزات پزشکی قطعا در روند سرمایه‌گذاری، مشارکت بخش خصوصی و کیفیت ارائه خدمات این بخش صدمه وارد خواهد کرد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: به نظر می‌رسد باید هم در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس و هم وزارت بهداشت و درمان برای رفع مشکلات تامین منابع مورد نیاز بخش خصوصی تدبیری بیندیشیم یا حداقل یک انبساطی در تعرفه‌ها ایجاد کنیم یا به نحوی تخصیص ارز مناسبی را برای این بخش درنظر بگیریم. /

 

 

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet