خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1397/08/15 07:10:21
سرویس اجتماعی
ملکشاهی مطرح کرد؛

اقدام مثبت دولت در ارائه لایحه اعطای تابعیت به کودکان دارای پدر غیرایرانی/برای حل این مشکل با احمدی‌نژاد هم مکاتبه داشتم

رئیس کمیسیون حقوقی قضایی مجلس گفت: اکنون تصمیم دولت برای ارائه لایحه‌ای درباره اعطای تابعیت به کودکان حاصل از ازدواج مادران ایرانی با همسران خارجی به مجلس اقدام مثبتی است که با آن موافق هستم.
اقدام مثبت دولت در ارائه لایحه اعطای تابعیت به کودکان دارای پدر غیرایرانی/برای حل این مشکل با احمدی‌نژاد هم مکاتبه داشتم رئیس کمیسیون حقوقی قضایی مجلس گفت: اکنون تصمیم دولت برای ارائه لایحه‌ای درباره اعطای تابعیت به کودکان حاصل از ازدواج مادران ایرانی با همسران خارجی به مجلس اقدام مثبتی است که با آن موافق هستم. https://cdn.icana.ir/d/019/124028.jpg اقدام,مثبت,دولت,در,ارائه,لایحه,اعطای,تابعیت,به,کودکان,دارای,پدر,غیرایرانی/برای,حل,این,مشکل,با,احمدی‌نژاد,هم,مکاتبه,داشتم Icana

الهیار ملکشاهی در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به مصوبه دولت درباره دریافت شناسنامه برای کودکان زیر 18 سال توسط زنان دارای همسر خارجی، گفت: تعدادی از خانم‌های ایرانی با مردان غیرایرانی بویژه با مردان افغانستانی ازدواج کردند که فرزندان این زوج‌ها فاقد شناسنامه بوده و نتوانستند از مزایای تحصیل و ... استفاده کنند.

رئیس کمیسیون حقوقی قضایی مجلس اظهار کرد: ما در مجلس طی سال‌های قبل برای تعیین تکلیف این کودکان بسیار تلاش کرده و طرح‌هایی را ارائه کردیم زیرا این افراد دارای مشکلات بسیار هستند، اما این طرح‌ها به لحاظ داشتن بار مالی و مغایرت با اصل 75 قانون اساسی به دلیل صدور شناسنامه، بیمه، یارانه، تحصیل و ... با موفقیت همراه نشد.

اصلاحات مجلس بر روی لایحه برای گنجاندن افراد بالای 18 سال 

وی ادامه داد: بنده یک بار در زمان احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور پیشین هم درباره برعهده گرفتن این بار مالی توسط دولت مکاتباتی انجام دادم که به صورت شفاهی این موضوع از سوی رئیس جمهور وقت پذیرفته شد اما در عمل پاسخ کتبی به مجلس شورای اسلامی ارسال نشد.

ملکشاهی تصریح کرد: اکنون تصمیم دولت برای ارائه لایحه‌ای درباره اعطای تابعیت به کودکان حاصل از ازدواج مادران ایرانی با همسران خارجی به مجلس اقدام مثبتی است که با آن موافق هستم و حتی از شنیدن این خبر خوشحال هم شدم.

بیشتر بخوانید: 

رئیس کمیسیون حقوقی قضایی مجلس با اشاره به انتقاد برخی نسبت به اعطای تابعیت به این کودکان به دلیل بحث دو تابعیتی‌ها هم بیان کرد: این کودکان اکنون فاقد شناسنامه ایرانی یا حتی خارجی هستند و با تصویب این لایحه می‌توانند شناسنامه ایرانی دریافت کنند.

وی تاکید کرد: بسیاری از کشورهای دنیا به کودکانی که تنها دارای مادرانی از همان کشور باشند، شناسنامه و تابعیت می‌دهند.

بسیاری از کشورهای دنیا به کودکانی که تنها دارای مادرانی از همان کشور باشند، شناسنامه و تابعیت می‌دهند.

ملکشاهی درباره حل مشکل افراد بالای18 سال فاقد شناسنامه که حاصل ازدواج مادر ایرانی با مردی غیرایرانی هستند هم گفت: اگر دولت برای این افراد راهکاری در لایحه خود ارائه نکرده باشد، ما در کمیسیون حقوقی قضایی می‌توانیم اصلاحاتی را بر روی آن انجام دهیم./

پایان پیام 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet