شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1397/08/18 09:20:00
سرویس فرهنگی
طباطبایی‌نژاد انتقاد کرد:

سرگردانی ایرانی‌ها در عراق به دلیل نبود زیرساخت‌های لازم برای پرداخت ارز

عضو فراکسیون روحانیت مجلس می‌گوید به دلیل نبود زیرساخت‌های لازم برای پرداخت ارز به ایرانی‌ها در عراق در راهپیمایی اربعین، مراکزی همچون هلال احمر این کار را انجام می‌دادند که اوضاع آشفته‌ای ایجاد کرده بود.
سرگردانی ایرانی‌ها در عراق به دلیل نبود زیرساخت‌های لازم برای پرداخت ارز عضو فراکسیون روحانیت مجلس می‌گوید به دلیل نبود زیرساخت‌های لازم برای پرداخت ارز به ایرانی‌ها در عراق در راهپیمایی اربعین، مراکزی همچون هلال احمر این کار را انجام می‌دادند که اوضاع آشفته‌ای ایجاد کرده بود. https://cdn.icana.ir/d/019/201701103016335552.jpg سرگردانی,ایرانی‌ها,در,عراق,به,دلیل,نبود,زیرساخت‌های,لازم,برای,پرداخت,ارز Icana

سیدصادق طباطبایی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به حضور خود در راهپیمایی اربعین امسال گفت: امسال استقبال خوبی از ایران و دیگر کشورهای و نیز عراق از راهپیمایی اربعین حسینی شد و شهرستان‌های مختلف در نذری دادن و موکب زدن فعال‌تر از سال‌های گذشته بودند.

امسال هزینه دریافت ویزا افزایش چندانی پیدا نکرد

نماینده مردم اردستان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: به دلیل شرایط اقتصادی و معیشتی مردم و برخی مسائل اقتصادی کشور به جهت ارزی پیش آمد، شرکت‌کنندگان نسبت به پارسال کمتر شده بود البته خیلی محسوس نبود و به چشم نمی‌آمد.

عضو هیات رییسه کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به قیمت ویزا نیز توضیح داد: دولت در بحث ارز ویزا کمک خوبی کرد؛ هم با قیمت ارز 8 هزار تومانی محاسبه شد و هم تخفیف بیش از صد هزار تومانی به متقاضیان داده شد که قیمت تمام‌شده را به نرخ ویزا در سال گذشته نزدیک کرد و تهیه ویزا بیشتر از 230 هزار تومان خرج نداشت.

دریافت دینار عراقی یک روز وقت زوار را می‌گرفت

طباطبایی‌نژاد در ادامه از نحوه پرداخت ارز کمکی دولت به زائران حسینی انتقاد کرد و گفت: به دلیل نبود زیرساخت‌های لازم برای ارائه ارز تخفیف‌دار از طرف دولت وجهه خوبی پیدا نکرد؛ مقرر شده بود دینار را در عراق به زائران تحویل دهند ولی به دلیل آنکه امکانات لازم وجود نداشت و تفاهم مربوطه با بانک‌های عراقی صورت نگرفته بود، مراکز ایرانی آنجا همچون هلال احمر به جای بانک‌ها این کار را انجام می‌دادند.

آشفتگی در پرداخت ارز به ایرانی‌ها از آن جهت کار را سخت کرده بود زیرا زوار فکر می‌کردند در عراق می‌توانند به راحتی ارز بگیرند و به همین دلیل پولی با خود نبرده بودند

عضو فراکسیون ولایی مجلس دلیل این کار را یا نبود دینار به اندازه کافی دانست و یا تصمیم دولت برای استفاده از دلار و ادامه داد: ایرانی‌ها در کاظمین مقابل مرکز هلال احمر ایران برای دریافت دینار ایستاده بودند که اوضاع آشفته‌ای ایجاد کرده بود؛ حجم زائران و نبود امکانات کافی در پرداخت دینار یک روز وقت زوار را می‌گرفت و در نجف هم اوضاع بهتر نبود.

طباطبایی‌نژاد با بیان اینکه این امر نارضایتی‌های زیادی ایجاد کرده بود، افزود: اختلاف قیمت در این موضوع 200 هزار تومان بیشتر نبود؛ یعنی به جای یک میلیون و 200 هزار تومان، یک میلیون تومان می‌دادند لذا موضوع ارز اذیت‌کننده و آزاردهنده بود.

وی گفت: این موضوع از این جهت کار را سخت کرده بود زیرا زوار فکر می‌کردند که در عراق می‌توانند به راحتی ارز بگیرند و به همین دلیل پولی با خود نبرده بودند؛ لذا این اشکالات و نواقص برای آینده قابل بررسی و رسیدگی است.

خروج 60درصد زوار راهپیمایی اربعین از مرز مهران نیازمند زیرساخت‌های بیشتر

عضو فراکسیون روحانیت مجلس همچنین با بیان اینکه سایر امور خیلی بهتر از گذشته انجام شده بود، اضافه کرد: البته خالی از اشکال نبود؛ به ویژه آنکه حجم زیادی از زائران یعنی حدود 60 درصد از 2 میلیون زائر ایرانی از مرز مهران به عراق رفتند که زیرساخت‌های گسترده‌ای را می‌طلبید./

خبرنگار هانیه خاکپور

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet