هدر موبایل
1397/08/17 13:21:45
سرویس فرهنگی
سالک و آزادی‌خواه از فلسفه شهادت امام رضا می‌گویند:

از ترکیب دیانت با صیانت تا بالا بردن آستانه تحمل شنیدن حرف منتقدان

توسعه سیاسی به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین یادگاری‌های دوران امامت امام رضا(ع) به معنای بالا بردن آستانه تحمل شنیدن حرف منتقدان و انتقادپذیری است.
از ترکیب دیانت با صیانت تا بالا بردن آستانه تحمل شنیدن حرف منتقدان توسعه سیاسی به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین یادگاری‌های دوران امامت امام رضا(ع) به معنای بالا بردن آستانه تحمل شنیدن حرف منتقدان و انتقادپذیری است. https://cdn.icana.ir/d/019/46573.jpg از,ترکیب,دیانت,با,صیانت,تا,بالا,بردن,آستانه,تحمل,شنیدن,حرف,منتقدان Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، امام علی بن موسی الرضا علیه السلام در سال 183 ه.ق به امامت رسیدند، امام تا سال 201 ه.ق در مدینه بودند، در رمضان آن سال وارد مرو شده و به اجبار ولایتعهدی مأمون را پذیرفت. برخلاف انتظار مأمون روز به روز محبوبیت امام در دل‌ها فزونی می‌یافت لذا تصمیم به قتل آن حضرت گرفت. آن حضرت در سن 55 سالگی، آخر صفر سال 203 ه.ق. به شهادت رسیده و در طوس به خاک سپرده شدند.

اما فلسفه شهادت و ویژگی‌های شخصیتی امام رضا چیست؟ "احد آزادی‌خواه" و "احمد سالک" دو عضو فراکسیون روحانیت و کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی از ایشان می‌گویند؛

آزادی‌خواه: توسعه سیاسی یکی از اصلی‌ترین یادگاری‌های دوران امامت امام رضا(ع)/ توسعه سیاسی به معنای بالا بردن آستانه تحمل شنیدن حرف منتقدان و انتقادپذیری

احد آزادی‌خواه سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با تسلیت سالگرد شهادت امام هشتم شیعیان، گفت: امام رضا(ع) یادگاری‌هایی در دوران امامت خود به جای گذاشتند که توسعه سیاسی یکی از اصلی‌ترین آن‌ها بود توسعه سیاسی به معنای بالا بردن آستانه تحمل شنیدن حرف منتقدان، انتقادپذیری، پاسخ منطقی به آن‌ها و مناظره علمی درباره موضوعات مختلف است.

احد آزادیخواه در فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی و شفاف سازی

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: "اصول اسلام" موضوع دیگری است که امام رضا(ع) مورد توجه قرار می‌دادند چراکه ایشان در سخنرانی‌های متعدد خود بنیه مدیریتی را مبتنی بر آموزه‌های اسلامی معرفی کردند و زمانی که در نیشابور از کلمه "لا اله الا الله" به‌عنوان دژه محکم یاد کردند، به معنای آن است که حکومت توحیدی می‌تواند مستحکم‌ترین مدل حکومتی دنیا باشد و یکی از  اصلی‌ترین پیام‌های امام رضا(ع) حکومت توحیدی است.

ترکیب دیانت و صیانت به‌عنوان آموزه دیگر امام رضا(ع) به دنیا

وی ترکیب دیانت و صیانت را به‌عنوان آموزه دیگر امام رضا(ع) به دنیا معرفی کرد و افزود: درواقع دین بدون سیاست و سیاست بدون دین هر دو غلط است، امام رضا(ع) در اوج دین‌‎داری موضوع ولایتعهدی مامون را پذیرفت و مدیریت کرد که به معنای ترکیب دین و سیاست است و این مبارزه علمی با تفکر سکولار است که در دنیا با آن مواجه هستیم.

امام رضا(ع) به متافیزیک نیز توجه ویژه‌ای داشتند، ایشان نماز باران را با تکیه بر عرفان خواندند تا مردم را به متافیزیک و آینده امیدوار کنند، تفکر مهدویت نیز برگرفته از این نگرش است.

امام رضا(ع) به متافیزیک و ماورالطبیعه نیز توجه ویژه‎‌ای داشتند

عضو فراکسیون روحانیت در مجلس شورای اسلامی همچنین با بیان اینکه امام رضا(ع) به آموزه‌های عرفانی یا همان متافیزیک و ماورالطبیعه نیز توجه ویژه‌ای داشتند، گفت: امام رضا(ع) نماز باران را با تکیه بر عرفان خواندند تا مردم را به متافیزیک و آینده امیدوار کنند، تفکر مهدویت نیز برگرفته از این نگرش است.

سالک: امام رضا(ع) با دقت و تدبیر امام تمام نقشه‌های مامون نقشه بر آب کرد

همچنین احمد سالک نایب رئیس فراکسیون روحانیت مجلس شورای اسلامی با تسلیت سالگرد شهادت امام هشتم شیعیان، گفت: فلسفه حضرت امام رضا(ع) خارج از فلسفه شهادت دیگر اهل بیت نیست چراکه تمامی آن‌ها برای احیای دین و قرآن، ظلم‌ستیزی و مقابله با حکومت‌های ظلم و جور، اجرای امر به معروف و نهی از منکر و... به شهادت رسیدند، با این وجود فلسفه شهادت امام رضا(ع) ویژگی‌های خاص خود را داشت چراکه حکومت عباسی، حضرت را از مدینه به خراسان دعوت کردند تا با دادن عنوان ولیعهدی از ایشان استفاده ابزاری کنند اما با دقت و تدبیر امام تمام نقشه‌های مامون نقشه بر آب کرد.

نشست خبری احمد سالک

فلسفه شهادت امام رضا(ع) در نمایان کردن ظلم نهفته است

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه براندازی حکومت بنی‌امیه و بنی‌عباس یکی از موضوعاتی که در فلسفه شهادت امام رضا(ع) می‌گنجد، افزود: این فلسفه در نمایان کردن ظلم آن‌ها نهفته است و فلسفه شهادت امام رضا(ع) در حقیقت یک نوع بنیان‌گذاری است برای مناظراتی که ایشان با مکاتب مختلف آن زمان داشتند و این نوع مناظره‌ها مسئله‌ای است که ما امروز در مناظرات سیاسی و مذهبی خود به آن نیاز داریم./

پایان پیام  

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet