هدر موبایل
1397/08/20 07:01:00
سرویس اجتماعی
خالقی:

آمار بیماران کلیوی چندین برابر بیشتر از اهداکنندگان است/مسئولان با تامین نیاز مالی اهداکنندگان کلیه دست واسطه‌ها را کوتاه کنند

عضو کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس، با یادآوری اینکه تعداد بیماران کلیوی نیازمند عضو ، بیشتر از اهداکنندگان است از مسئولان خواست تا برای کوتاه کردن دست واسطه‌ها مبلغی را برای پرداخت به اهداکنندگان تعیین کنند.
آمار بیماران کلیوی چندین برابر بیشتر از اهداکنندگان است/مسئولان با تامین نیاز مالی اهداکنندگان کلیه دست واسطه‌ها را کوتاه کنند عضو کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس، با یادآوری اینکه تعداد بیماران کلیوی نیازمند عضو ، بیشتر از اهداکنندگان است از مسئولان خواست تا برای کوتاه کردن دست واسطه‌ها مبلغی را برای پرداخت به اهداکنندگان تعیین کنند. https://cdn.icana.ir/d/019/201607109966094229.jpg آمار,بیماران,کلیوی,چندین,برابر,بیشتر,از,اهداکنندگان,است/مسئولان,با,تامین,نیاز,مالی,اهداکنندگان,کلیه,دست,واسطه‌ها,را,کوتاه,کنند Icana

بشیر خالقی در گفت‌وگو باخبرنگار خبرگزاری خانه ملت ، در واکنش به انتشار خبری مبنی بر اینکه آمار اهدای کلیه از دهنده زنده رو به کاهش رفته است، گفت: هم‌اکنون تعداد زیادی از بیماران دیالیزی در نوبت پیوند کلیه قرار دارند و تنها مرکزی نیزکه در زمینه یافتن اهداکننده به آنها کمک می‌کند، یکی از خیریه‌هایی است که در این زمینه فعالیت دارد.

نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: بیشتر اهداکنندگان کنونی عضو، یا از اقوام نزدیک بیماران بوده یا افرادی هستند که برای دریافت مبالغی به منظور  رفع مشکلات مالی که دارند به این امر مبادرت می‌ورزند.

کاهش آمار اهداکنندگان عضو در مقابل افزایش تعداد متقاضیان انجام عمل پیوند نگران‌کننده است

 

وی خاطرنشان کرد: کاهش آمار اهداکنندگان عضو در مقابل افزایش تعداد متقاضیان انجام عمل پیوند نگران‌کننده است و می‌طلبد که مسئولان با پرداخت بخشی از هزینه‌ها از اهداکنندگان حمایت کنند تا افراد برای مشارکت در این اقدام حیات‌بخش پیشگام شوند.

 

مشارکت افراد زنده در اهدای کلیه از اهمیت بسزایی برخوردار است

خالقی تصریح کرد: مشارکت افراد زنده در اهدای کلیه از اهمیت بسزایی برخوردار است، چرا که این عضو نمی‌تواند جایگزین دیگری داشته باشد یا دارو نیست که بتوانیم آن را از کشور دیگری وارد کنیم و باید نیاز این بخش از طریق اقدام داوطلبانه افراد تامین شود.

 

اهدای عضو بیماران مرگ مغزی پاسخگوی نیاز بیماران کلیوی نیست

وی بیان کرد: تامین کلیه مورد نیاز بیماران تنها از طریق بیماران مرگ مغزی هم امکانپذیر نیست، چرا که مگر چه تعداد دچار مرگ مغزی می‌شوند که خانواده آنها هم مجوز اهدای عضو آنها را بدهند، بنابراین کلیه اهدا شده به این روش پاسخگوی نیاز بیماران نیست.

این نماینده مردم در مجلس دهم، تاکید کرد: البته مسئولان باید با در نظر گرفتن مبالغی برای افرادی که اقدام به اهدای عضو می‌کنند، دست واسطه‌ها را قطع کنند، چرا که پیوسته افرادی روی دیوار انجمن حمایت از بیماران کلیوی و بیمارستان‌هایی که دارای بخش دیالیز هستند، شماره تماس خود را می‌نویسند تا در ازای دریافت پول، کلیه خود را بفروشند.

 

مسئولان برای افزایش مشارکت مردمی در اهدای کلیه اقدام کنند

عضو کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس شورای اسلامی، یادآورشد: یکی دیگر از اقداماتی که مسئولان می‌توانند برای استفاده از کمک‌های مردمی در جهت حمایت از بیماران نیازمند اهدای عضو انجام دهند، این است که در سطح عمومی شفاف‌سازی کنند که چه تعداد از بیماران کلیوی در پی نیاز جدی به عضو در صف انتظار قرار دارند، چرا که مردم ایران افرادی با عاطفه هستند و قطعا در کارهای خیر مشارکت می‌کنند، بنابراین چنانچه در مورد میزان نیاز این بخش اطلاع‌رسانی شود، قطعا می‌توان جان بسیاری از این بیماران را در زمان طلایی که برای تداوم حیات خود دارند،  نجات داد./

 

 

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet