هدر موبایل
1397/08/20 06:01:00
سرویس دیگر رسانه‌ها
بانک‌های ایرانی چشم انتظار اقدام عملی اروپا

تاخیر بانک‌های اروپا در راه‌اندازی سازوکار مالی ویژه برای ایران

با وجود این که بیش از ۱۰ روز از موعد مورد توافق گذشته است ، هنوز اروپا درجهت راه‌اندازی سازوکار مالی ویژه برای ایران اقدامی نکرده است.
تاخیر بانک‌های اروپا در راه‌اندازی سازوکار مالی ویژه برای ایران با وجود این که بیش از 10 روز از موعد مورد توافق گذشته است ، هنوز اروپا درجهت راه‌اندازی سازوکار مالی ویژه برای ایران اقدامی نکرده است. https://cdn.icana.ir/d/019/201811108094859874.jpg تاخیر,بانک‌های,اروپا,در,راه‌اندازی,سازوکار,مالی,ویژه,برای,ایران Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت ، سامانه خدمات پیام‌رسان مالی سوئیفت طی امروز و فردا دسترسی برخی بانک‌های ایرانی به این سامانه را تعلیق می‌کند و این در حالی است که هنوز اروپا درجهت راه‌اندازی سازوکار مالی ویژه برای ایران اقدامی نکرده است. این در حالی است که قرار بود این سازوکار تا ۱۰ آبان اجرایی شود.

بیشتر بخوانید:

 

 از ابتدای هفته جاری میلادی، سیستم پیام‌رسان خدمات مالی سوئیفت خبر از تعلیق دسترسی چند بانک ایرانی داده بود که از ذکر نام این بانک‌ها نیز خودداری کرد. این سامانه تاکید کرده بود که تعلیق دسترسی تنها مربوط به برخی از بانک‌هاست و این اقدام را جهت ثبات و تمامیت سیستم مالی جهانی انجام داده است.

سوئیفت هفته گذشته در عین حال در خصوص بازگشت تحریم‌های خصمانه ایالات متحده آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، این اقدام را «تاسف‌آور» خوانده است.

از سوی دیگر، از زمان خروج آمریکا از برجام، سایر کشورهای حاضر در جریان انعقاد این قرارداد، اتحادیه اروپا و سازمان ملل از برجام حمایت و تاکیدکرده‌اند که در برجام خواهند ماند و راه‌های دسترسی ایران به مزایای آن را فراهم خواهند کرد.

اتحادیه اروپا به ویژه کشورهای آلمان و فرانسه از ماه‌های پیش که بحث بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران مطرح شد، این اقدام را فرصتی برای تعریف سیستم مالی مستقل اتحادیه اروپا قلمداد کردند که تحت تاثیر آمریکا نباشد و به نوعی ارزش دلار آمریکا در اقتصاد جهانی را کاهش دهد.

در همین راستا، خبرهایی از ایجاد یک سازوکار مالی ویژه برای تجارت با ایران مطرح شد که اتحادیه اروپا اعلام کرده با راه‌اندازی این سازوکار، تمامی کشورها می‌توانند از آن استفاده کرده و تجارت خود را بر پایه ارزهای دیگری به جز دلار با ایران انجام دهند.

در حال حاضر تمامی تجارت‌های بین‌المللی بر پایه دلار از سیستم سوئیفت عبور می‌کند که کشور آمریکا نیز باید در جریان تمامی آن‌ها باشد و به همین دلیل می‌تواند با ردیابی معاملات انجام‌شده، برای کشورها، شرکت‌ها و افرادی که تحریم‌های آمریکا را نقض می‌کنند، جریمه‌های سنگین درنظر بگیرد.

امروز، سوئیفت بار دیگر بر تعلیق دسترسی برخی بانک‌های ایرانی به استفاده از خدمات این سیستم تاکید کرده و گفته که تا پایان هفته جاری میلادی یعنی تا فردا، دسترسی این بانک‌ها قطع خواهد شد.

سوئیفت کماکان از ذکر نام بانک‌هایی که قرار است دسترسی‌شان به خدمات این سامانه تعلیق شود، خودداری کرده است.

هرچند که هفته پیش گفته می‌شد که دسترسی برخی بانک‌ها به سوئیفت قطع شده، اما به نظر می‌رسد که اعلام هفته گذشته سوئیفت تنها اطلاع‌رسانی از اقدامی بود که قرار است انجام دهد و در واقع قطع دسترسی این بانک‌ها طی امروز و فردا انجام خواهد شد.

به احتمال بسیار قوی نام‌ بانک‌هایی که قرار است دسترسی آن‌ها به سوئیفت تعلیق شود، تا فردا اعلام خواهد شد و باید دید اروپا که پیش‌تر از راه‌اندازی سازوکار مالی با ایران تا پیش از  ۱۰  آبان خبر داده بود، این اقدام خود را چه زمانی عملی می‌کند و این امر تا چه اندازه می‌تواند برای تجارت با ایران راه‌گشا باشد؟

محمدجواد ظریف - وزیر امور خارجه ایران، پیش از این گفته بود که این اقدام قطعا عملی خواهد شد.

تعلیق دسترسی بانک‌های ایرانی به سوئیفت در حالی انجام می‌شود که این سامانه که مقر اصلی آن در بلژیک مستقر است، بر اساس قوانین قرار است که بدون توجه به سیاست کشورها و جدا از مسائل سیاسی فعالیت کند که تاکنون این اقدام چندین بار نقض شده است.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet