پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1397/08/20 14:49:25
سرویس اجتماعی
شهریاری:

کمبود نیروی انسانی متخصص در مناطق محروم/ زیرساختها در بسیاری از مناطق محروم فراهم نیست

رییس کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس، معتقد است: زیرساخت‌ها حتی برای یک زندگی معمولی در مناطق محروم کشور آماده نیست.
کمبود نیروی انسانی متخصص در مناطق محروم/ زیرساختها در بسیاری از مناطق محروم فراهم نیست رییس کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس، معتقد است: زیرساخت‌ها حتی برای یک زندگی معمولی در مناطق محروم کشور آماده نیست. https://cdn.icana.ir/d/019/201710100170145709.jpg کمبود,نیروی,انسانی,متخصص,در,مناطق,محروم/,زیرساختها,در,بسیاری,از,مناطق,محروم,فراهم,نیست Icana

حسینعلی شهریاری درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در مورد توجه به نیازهای مناطق محروم در حوزه سلامت که از اولویت‌های وزارت بهداشت است گفت: توجه به نیازهای مناطق محروم جزء وظایف ذاتی وزارت بهداشت و درمان است و در چند سال گذشته نیز وزارت بهداشت و درمان مخصوصا از منابع مالی طرح تحول سلامت کمک‌های بسیار خوبی در مناطق محروم کشور از جمله زاهدان داشته و خوشبختانه بیمارستان‌های بسیاری افتتاح و تجهیز شده و نسبت به گذشته تعداد پزشکانی که در این مناطق مشغول به خدمت شدند، بیشتر شده است.

نماینده مردم زاهدان درمجلس شورای اسلامی، افزود: با وجود بیشتر شدن پزشکان در مناطق محروم شاید بتوان گفت مشکلترین مسئله‌ای که همچنان وجود دارد کمبود نیروی انسانی متخصص است که در اکثر مناطق محروم وجود دارد و زیرساخت‌ها برای آن فراهم نیست، نه فقط زیرساخت در حوزه سلامت بلکه در بسیاری از حوزه‌ها زیرساخت‌ها حتی برای یک زندگی معمولی در مناطق محروم کشور آماده نیست.

پزشکانی که به مناطق محروم می‌روند بعد از چند سال معمولا برمی‌گردند

وی تصریح کرد: پزشکانی که به این مناطق می‌روند بعد از چند سال معمولا برمی‌گردند مگر آن پزشکانی که از سهمیه 30درصد رفته‌اند و به دلیل اینکه موظف هستند 3برابر مدتی که درس خوانده‌اند در این مناطق زندگی و کار کنند. این پزشکان مناطق شان از ابتدا مشخص است یعنی کسی که برای تخصص وارد می‌شود، مشخص است که به کدام شهر از کشور به مدت 3برابر طول دوره تحصیل خود بتواند خدمت کند.

مسائل فرهنگی، آموزشی و اجتماعی شهرها و داشتن پزشکان با تجربه متخصص در مناطق محروم جزء زیرساختهای لازم برای بهبود وضعیت مناطق محروم در حوزه سلامت است

شهریاری با بیان اینکه امیدواری بسیار زیاد است که در چند سال آینده وضعیت خوبی صورت پذیرد؛ در مورد زیرساخت‌های لازم برای بهبود این وضعیت گفت: مسائل فرهنگی، آموزشی و اجتماعی شهرها و داشتن پزشکان با تجربه متخصص در مناطق محروم جزء زیرساختهای لازم برای بهبود وضعیت مناطق محروم در حوزه سلامت است. فرزندان پزشکانی که در حال گرفتن تخصص هستند نیاز به مدارس مناسب دارند و معمولا در بسیاری از مناطق محروم این زیرساختها فراهم نیست.

این نماینده مردم درمجلس دهم خاطر نشان کرد: فراهم کردن یک واحد مسکونی مناسب که وزارت بهداشت و درمان برای اسکان نیروهای خود در مناطق محروم که در خدمت جامعه هستند، به سختی انجام می‌شود. به هر حال وزارت بهداشت و درمان نیروهای خود به مناطق محروم را می‌فرستد و آنها نیز کار می‌کنند.

متخصص رده بالا ممکن است در منطقه محروم در ماه 20بیمار نیز نداشته باشد

دبیرکل مجمع خیرین سلامت کشور افزود: زمانی که یک بیمارستان کوچکی در یک منطقه محروم ساخته می‌شود اینکه بتوانند تمام تجهیزات پزشکی را در آنجا داشته باشند، شاید خیلی امکان‌پذیر نباشد و نتوانند اینکار را انجام دهند یا تمام تخصص‌ها را بکار گیرند. در یک منطقه کوچک یک متخصص رده بالا ممکن است در ماه 20بیمار هم نداشته باشد.

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: نیروها از ابتدای کار خود معمولا تمایل دارند در جایی خدمت کنند که بتوانند فعال باشند و بیمار به اندازه کافی باشد و اگر نیروهای جراحی هستند می‌خواهند به اندازه کافی امکانات جراحی وجود داشته باشد که بتوانند خدمت کنند و یا دستگاه‌های پیشرفته جدیدی که وارد کشور می‌شود و در مناطق بزرگ و شهرهای بزرگ وجود دارد در آنجا نیز وجود داشته باشد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet