شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1388/06/25 18:30:00
سرویس سیاسی
رییس مجلس تاکید کرد:

فلسطین یک مسئله فراملی است

**رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: موضوع فلسطین و حقوق مردم این کشور یکی از موضوعات فراملی در کشورهای اسلامی است و به تبع آن روز قدس هم همین خصوصیت را دارد.

 به گزارش خبرنگار خانه ملت علی لاریجانی که در آستانه روز قدس با خانه ملت و واحد مرکزی خبر سخن می گفت افزود:درست است که منافع ملی ایرانیان و بسیار از کشورها اقتضاء می کند که این موضوع فراملی را دنبال کنند اما موضوع فلسطین فراتر از خواسته یک ملت است.

لاریجانی اظهار داشت: به عنوان یک وظیفه ملی و اسلامی باید شرایط بین المللی را به گونه ای به پیش ببریم که دیگر شاهد اینگونه پدیده های زشت نباشیم و همه این خواسته اسلامی و انسانی را دنبال کنند تا مردم فلسطین به حقوقشان دست پیدا کنند.

وی افزود: قطعا حضور مردم در روز قدس که یک ابتکار بزرگ از سوی حضرت امام (ره) بود می تواند تاثیرات جدی در این تلقی غلطی که برای آمریکایی ها و دیگر کشورهای غربی و حتی کشورهای اسلامی و عربی منطقه  که تصور می کنند موضوع فلسطین مسئله ای است که در یک اتاق در بسته بنشینند و حقوق مردم فلسطین را به مزایده بگذارند، داشته باشد.

 رئیس مجلس خاطر نشان کرد: موضوع فلسطین موضوع داغ در بین کشورهای اسلامی و در حد منطقه ای است و در سطح بین المللی هم مطرح ست و هر از چند گاهی یک کنفرانسی برای طرح صلح مثل اسلو یا آناپولیس که در زمان آقای بوش انجام شد دسخوش بحث های جدی می شود. تقریبا تا نیمه این 60 سال زمانه ای است که غربیها در اوج قدرت بودند و کشورهای اسلامی هم دچار تفرقه و مزیت تحت سلطه بودند.

وی با بیان اینکه از نیمه این دوره وضع عوض شد که آن هم با تیزبینی و تفکر اسلامی امام(ره) همزمان بود، افزود: یعنی مسئله فلسطین را به عنوان یک موضوع برجسته برای همه کشورهای اسلامی مطرح کردند و به عنوان یک کار نمادین روز قدس را در نظر گرفتند.

وی تصریح کرد: البته روز قدس فقط یک کار نمادین نیست. ایران با صدای بلند می گوید که ما از مردم فلسطین حمایت می کنیم.

رئیس مجلس خاطر نشان کرد: اگر شرایط غیر از این بود و با نوعی بزک کردن می خواستند حقوقی را به فلسطینیان بدهند یکباره شرایط تغییر می کرد و یک جوشش و خیزش برای مقاومت ایجاد می شد به نحوی که امروز ما در صحنه بین الملل وضعیت متفاوتی پیا می کرد هم نقاط برجسته دارد و هم نقاط حساس و خطرناکی که باید به آن توجه کرد.

وی گفت: نقطه برجسته ای که از آن می توان به عنوان نتیجه مقاومت نام برد، اینست که هم در جنگ 33 روزه و 22 روزه نیروی مقاومت نشان داد که از زبدگی و قدرت مقاومت خوبی برخوردار است و می تواند حریف مسلح خودش را شکست دهد که این مسئله حادثه کوچکی در شرایطی که همیشه اسرائیل در موضع برتر بود، نیست که رژیم صهیونیستی باید آنرا در تغییرات جدید لحاظ کند.

لاریجانی دامه داد: خیلی از کشورهای منطقه هم که در جنگ 33 روزه و غزه پنهانی کارهای دیگری می کردند حال توجه می کنند که این مسئله ممکن است برای خودشان هم مشکلاتی به همراه آورد.

وی افزود: از آنطرف هم نگرانی های هست و آن هم طرح جدیدی است که رئیس جمهور امریکا مطرح کرده است هر چند ظاهر طرح می تواند فریبنده باشد ولی در باطن برای حقوق فلسطینیان مضر است.

رئیس مجلس با اشاره به شهرک سازهای یهودیان، آن را یک حادثه مهم ارزیابی کرد و اظهار داشت: هر چند دولت امریکا اعلام کرده که جلوی آنرا می گیرد اما از زمان روی کار آمدن دولت نتانیاهو شهرک سازی به جد در اراضی اشغالی و حتی در شهرقدس در حال دنبال کردن است .

وی با بیان اینکه تا تاریخ 1948 رژیم اسرائیل قسمت غربی قدس ر در 1967 هم قست شرقی که مسجد اقصی نیز در آن قرار دارد را تسخیر کردند، افزود: غاصبان قدس از آن زمان دنبال این بودند که به گونه ای مسجد اقصی را به بهانه اینکه زیر معبد سلیمان است از بین ببرند؛ در حالیکه قبله مسلمین است.

وی ادامه داد: رژیم صهیونستی در حال حاضر در حال شهرک سازی در اطراف مسجد اقصی برای یهودی نشین کردن منطقه و تغییر دادن شرایط مسجد قصی است که این یک حادثه مهم است.

نماینده مردم قم اظهار داشت: چندی پیش شنیدم که طرحی در دست است تا منطقه مسجد اقصی را به یک مجموعه بین المللی تغییر دهند به نحوی که از حالت مسجدی در بیاید و به نوع همه دینی تبدیل شود که این هم یک تئوری مخرب دیگری است.

وی فزود : در این طرح مسئله دیگری که هست و آن اینکه گفتند تمام فلسطنیانی که به خاطر فشار اسرائیل از فلسطین مهاجرت کرده اند، دیگر حق بازگشت ندارند و این به معنی محروم کردن انسانها از حقوق اولیه مردم فلسطین است.

رئیس مجلس تاکید کرد: اشکال مهمتری که به این طرح وارد است اینکه رژیم صهیونیستی می خواهد در ازای شهرک سازی نوعی عادی سازی روابط با کشورهای عربی و اسلامی را سامان بدهد این مسئله به معنای آنست که می خواهند پشتبابی مقاومت در سالهای اخیر را از فلسطین بگیرند.

وی با تاکید بر اینکه ما در شرایط حساسی هستیم گفت: در حال حاضر هم می خواهند یک نشستی در مورد فلسطین در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل بگذارند، این نشست خیلی مهم است و همگان باید تلقی درستی از آن داشته باشند لذا در این شرایط نیازمند آگاهی کشورهای مسلمان و منطقه هستیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet