هدر موبایل
1397/08/23 07:25:00
سرویس فرهنگی
میرزاده مطرح کرد:

بقای دانشگاه آزاد در گرو دریافت شهریه‌‌های سرسام آور/ ارائه خدمات با دریافت شهریه‌ها تناسب دارد؟

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه دانشگاه آزاد ناچار است برای بقا و حیات خود شهریه های زیاد از دانشجویان اخذ کند، توضیحاتی درباره خدمات این دانشگاه ارائه کرد.
بقای دانشگاه آزاد در گرو دریافت شهریه‌‌های سرسام آور/ ارائه خدمات با دریافت شهریه‌ها تناسب دارد؟ سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه دانشگاه آزاد ناچار است برای بقا و حیات خود شهریه های زیاد از دانشجویان اخذ کند، توضیحاتی درباره خدمات این دانشگاه ارائه کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201810104251138362.jpg بقای,دانشگاه,آزاد,در,گرو,دریافت,شهریه‌‌های,سرسام,آور/,ارائه,خدمات,با,دریافت,شهریه‌ها,تناسب,دارد؟ Icana

سید حمایت میرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره شهریه دانشگاه آزاد، گفت: اگرچه دانشگاه آزاد اسلامی عام المنفعه است اما غیردولتی محسوب می‌شود و براساس اساسنامه خود، مسئولان و هیات امنای دانشگاه میزان شهریه را تعیین می‌کنند و دولت نقشی در آن ندارد.

از آنجایی که بسیاری از واحدهای دانشگاه آزاد زیان‌ده شده‌اند و به مرز تعطیلی رسیده‌اند این دانشگاه ناچار است برای حفظ حیات خود هزینه‌ها را از طریق شهریه دانشجویان تامین کند

نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شهریه تحصیل در دانشگاه آزاد بسیار است، افزود: از آنجایی که بسیاری از واحدهای دانشگاه آزاد زیان‌ده شده‌اند و به مرز تعطیلی رسیده‌اند این دانشگاه ناچار است برای حفظ حیات خود هزینه‌ها را از طریق شهریه دانشجویان تامین کند.

ارتقا مهارت لازمه اشتغال است

وی یادآور شد: با توجه به شرایط بازارکار تمایل دانش‌آموزان روزبه روز به مهارت آموزی بیشتر می‌شود. در جامعه امروزی مهارت لازمه اشتغال است به همین دلیل در شهرهای کوچک بسیاری از صندلی‌های دانشگاه ها خالی هستند.

گسترش دانشگاه‌های پیام نور، دولتی و علمی و کاربردی؛ خالی ماندن صندلی‌ها در دانشگاه آزاد

میرزاده با بیان اینکه گسترش فارغ‌التحصیلان بیکار باعث شده رغبت به ادامه تحصیل در سطوح عالی روز به روز کمتر شود، بیان کرد: گسترش دانشگاه‌های دولتی، پیام نور و علمی و کاربری دانشجویان دانشگاه آزاد را کاهش داده و از آنجایی که این واحدها نمی‌تواند هزینه خود را تامین کنند ناچار به انحلال می شوند.

بقای دانشگاه آزاد در گرو دریافت شهریه‌های سرسام‌آور

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه دانشگاه آزاد دریافت شهریه از دانشجویان را راهی برای بقا خود می‌داند، خاطرنشان کرد: دانش‌آموزان با وجود دانشگاه‌های غیردولتی، پیام نور و... از دانشگاه آزاد با این قیمت‌های سرسام آور استفاده نمی‌کنند.

سخنگوی فراکسیون فرهنگیان مجلس در پاسخ به اینکه آیا در دانشگاه آزاد ارائه خدمات با دریافت شهریه‌ها تناسب دارد، توضیح داد: در برخی از واحدها و رشته‌های تحصیلی کیفیت آموزشی بالاست حتی می‌توان ادعا کرد سطح آموزشی در این دانشگاه از برخی دانشگاه‌های دولتی نیز بهتر است اگرچه در روزهای اخیر مشکلات بسیاری برای دانشگاه آزاد ایجاد شده اما نمی‌توان از کیفیت برخی واحدها چشم پوشی کرد.

وی با اشاره به ضرورت نظارت بر دانشگاه آزاد و مسائل آن، ادامه داد: براساس قانون اساسی مجلس می‌تواند بر تمامی حوزه‌ها نظارت کند اگرچه دانشگاه آزاد تحت نظر وزارت علوم نیست اما نمایندگان می‌توانند از طریق تحقیق و تفحص به موضوعات و مشکلات دانشگاه آزاد ورود کرده و تخلفات این دانشگاه را به قوه قضاییه ارجاع دهد.

خلاهای قانونی در زمینه نظارت بر دانشگاه آزاد وجود دارد

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه خلاهای قانونی در زمینه نظارت بر دانشگاه آزاد وجود دارد، عنوان کرد: بهتر است با تغییر چارچوب و اساسنامه، دانشگاه آزاد تحت نظارت وزارت علوم قرار گیرد تا وزیر و دولت پاسخگوی مشکلات و مسائل این دانشگاه باشند. در حال حاضر کمیسیون آموزش می‌تواند با طرح سوال نظارت‌های لازم را بر این دانشگاه داشته باشد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet