هدر موبایل
1397/08/26 08:20:10
سرویس فرهنگی
/اختصاصی خانه ملت/

استقلال و پرسپولیس باید امسال به بخش خصوصی واگذار شوند + سند

اگرچه دو باشگاه‌ استقلال و پرسپولیس از منظر دولت، شرکت‌های سودده دولتی هستند ولی باید امسال از آنها دل بکــَنَد و به بخش خصوصی واگذارشان کند.
استقلال و پرسپولیس باید امسال به بخش خصوصی واگذار شوند + سند اگرچه دو باشگاه‌ استقلال و پرسپولیس از منظر دولت، شرکت‌های سودده دولتی هستند ولی باید امسال از آنها دل بکــَنَد و به بخش خصوصی واگذارشان کند. https://cdn.icana.ir/d/019/62706.jpg استقلال,و,پرسپولیس,باید,امسال,به,بخش,خصوصی,واگذار,شوند,+,سند Icana

 

سرویس فرهنگی خبرگزاری خانه ملت؛ هانیه خاکپور استقلال و پرسپولیس اگرچه به سبب کُری‌خوانی‌های همیشگی هواداران این دو تیم بر سر زبان‌ها هستند ولی مدتی است که نگاه به آنها از موضعی دیگر حائز اهمیت شده است: چرا فقط این دو تیم باید مورد حمایت دولتی باشند و از خزانه بیت‌المال نفع ببرند؟

بودجه‌دهی سالیانه به دو باشگاه‌ استقلال و پرسپولیس در شرایطی اتفاق می‌افتد که در سال 1390 و زمانی که برنامه پنجم توسعه کشور در مجلس تدوین شد، در تبصره 2 ماده 109 آن به صراحت آمده بود که پرداخت هر گونه وجهی از محل بودجه کل کشور به هر شکل و به هر نحو به ورزش حرفه‌ای ممنوع است و در حکم تصرف غیرقانونی در وجوه واموال دولتی به حساب می‌آیند.

همین موضوع بعدتر هم در برنامه ششم توسعه نیز مورد تاکید قرار گرفت.

علاوه بر این، مقرر شد که شرکت‌های زیان ده دولتی در راستای اصل 44 قانون اساسی به بخش خصوصی واگذار شوند؛ تصمیمی که زمزمه‌های خصوصی‌سازی استقلال و پرسپولیس را مطرح کرد.

بیشتر بخوانید:

 طبیعتا دولت دهم گامی که اواخر دوره خود را می‌گذراند، گامی در این راستا برنداشت. اما با روی کار آمدن دولت یازدهم و در سال 1393 تصمیم واگذاری این دو باشگاه به بخش خصوصی جدی شد و مزایده‌هایی برای این منظور برگزار کردند.

نتیجه، برگزاری چهار مزایده بود که هیچ یک به سرانجام نرسید و هر بار به دلایلی همچون نداشتن اهلیت خریدار، امنیتی بودن موضوع و ... کأن لم یکن شد.

در آستانه برگزاری پنجمین مزایده، هیئت دولت مصوبه‌ای گذراند مبنی بر اینکه این دو باشگاه موسسه فرهنگی و ورزشی هستند.

همین تصمیم، آنها را از شمول واگذاری خارج کرد. تصمیمی که انتقادات زیادی را به دنبال داشت ضمن آنکه خلاف قانون نیز تشخیص داده می‌شد.

بعد از گذشت چند سال، اخیرا وزیر ورزش و جوانان با ارسال نامهای به وزارت اقتصاد و امور دارایی خواستار آن شده که خصوصیسازی پرسپولیس و استقلال در دستور کار قرار گیرد. این موضوع اگرچه دیر ولی از هرگز انجام نشدن آن بهتر است.

سلطانی‌فر پیش از این نامه‌نگاری درباره کم و کیف این موضوع از معاونت قوانین مجلس استعلام کرده بود.

با این وجود رئیس کمیته فوتبال فراکسیون ورزش مجلس می‌گوید رییس‌جمهور روحانی برای این موضوع دستور داده است و رییس فراکسیون ورزش مجلس معتقد است وزیر ورزش بدون هماهنگی با دولت اقدام به واگذاری استقلال و پرسپولیس نمی‌کند و بر تغییر در نظر هیئت دولت نسبت به چگونگی مدیریت این دو باشگاه تأکید کرد.

در پاسخ  معاونت قوانین مجلس به وزیر ورزش تاکید شده که استقلال و پرسپولیس باید امسال به بخش خصوصی واگذار شوند.

سلطانی فر
بودجه شرکت های دولتی

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet