خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1397/08/26 08:46:04
سرویس فرهنگی
ساداتی‌نژاد مطرح کرد:

"معلم تمام وقت" راهکار آموزش و پرورش برای جبران کمبود معلم و بهبود معیشت فرهنگیان

عضو کمیسیون آموزش مجلس معتقد است آموزش و پرروش با اجرای طرح معلم تمام وقت به دنبال جبران مشکل کمبود معلم و بهبود معیشت فرهنگیان است و معلمان نباید نگران افزایش ساعت موظفی خود باشند.
"معلم تمام وقت" راهکار آموزش و پرورش برای جبران کمبود معلم و بهبود معیشت فرهنگیان عضو کمیسیون آموزش مجلس معتقد است آموزش و پرروش با اجرای طرح معلم تمام وقت به دنبال جبران مشکل کمبود معلم و بهبود معیشت فرهنگیان است و معلمان نباید نگران افزایش ساعت موظفی خود باشند. https://cdn.icana.ir/d/019/201807109444827643.jpg "معلم,تمام,وقت",راهکار,آموزش,و,پرورش,برای,جبران,کمبود,معلم,و,بهبود,معیشت,فرهنگیان Icana

سیدجواد ساداتی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت  با اشاره به مزایای و معایب اجرای "طرح معلم تمام وقت" در مدارس، گفت: این طرح تاکنون در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس طرح و بررسی نشده اما از آنجا که جامعه گسترده‌ای را تحت تاثیر قرار می‌دهد به کارشناسی دقیق نیاز دارد.

معلمان حق التدریسی

طرح معلم تمام وقت راهی برای غلبه بر سونامی کمبود معلم

نماینده مردم کاشان و آران بیدگل در مجلس شورای اسلامی افزود: در حال حاضر آموزش و پرورش با کمبود معلم رو به رو است و طرح معلم تمام وقت راهی برای این وزارتخانه به منظور غلبه بر سونامی کمبود معلم است و در واقع می‌تواند از طریق حق‌التدریس این کمبود را تا حدودی جبران کند؛ ممکن است با به کارگیری معلمان به صورت تمام وقت نیازی به به کارگیری معلمان جدید برای حضور در کلاس‌ها وجود نداشته نباشد.

افزایش ساعت خدمت معلمان زمان کافی برای مطالعه و یادگیری متد روز را از آنها می‌گیرد

وی با اشاره به معایب طرح"معلم تمام وقت"، بیان کرد: معلمی کاری ویژه و شاخص است و معلمان بایستی برای تربیت و تعلیم فرزندان و نسل آینده هر روز مطالب خود را به روز کنند تا بتواند دانش‌آموز را در مسیر درست هدایت کرده و رسالت تعلیم و تربیت را به خوبی انجام دهد ممکن است با افزایش ساعت خدمت آنها زمان کافی برای مطالعه و یادگیری متد روز را نداشته باشند.

ساداتی‌نژاد با بیان اینکه تدریس از کارهای یدی سخت‌تر و انرژی گیرتر است، ادامه داد: معلمان برای حضور در کلاس و پاسخگویی به سوالات دانش آموزان به مطالعه و آمادگی نیاز دارند در صورتی که به صورت تمام وقت در کلاس ها حضور داشته باشند زمان لازم برای به روز رسانی دانش و توانایی خود را ندارند.

طرح معلم تمام وقت می‌تواند به معیشت معلمان کمک کند

وی با بیان اینکه برخی معتقد است، طرح معلم تمام وقت می‌تواند به معیشت معلمان کمک کند، اظهار کرد: در دانشگاه‌ها نیز در برخی موارد از نیروهای حق‌التدریس استفاده شده و در صورتی که استاد دانشگاه علاوه بر ساعت موظف تدریس کند مازاد این ساعت به صورت حق التدریس محاسبه می‌شود. بنابراین می‌توان ادعا کرد این مدل برگرفته و الگوی‌برداری از دانشگاه‌هاست اما برای اجرا به کارشناسی نیاز دارد.

طرح معلم تمام وقت هفته جاری با حضور مسئولان آموزش و پرورش در کمیسیون آموزش بررسی می‌شود، مشخص شدن جنبه‌های مثبت و منفی آن به کارشناسی و دقت نظر نیاز دارد

بررسی طرح معلم تمام وقت در کمیسیون آموزش

عضو فراکسیون دانشگاه آزاد با بیان اینکه طرح معلم تمام وقت هفته جاری با حضور مسئولان آموزش و پرورش در کمیسیون آموزش بررسی می‌شود، بیان کرد: مشخص شدن جنبه‌های مثبت و منفی آن به کارشناسی و دقت نظر نیاز دارد.

با اجرای طرح معلم تمام وقت ساعت موظفی معلمان افزایش پیدا نمی‌کند

وی در پاسخ به اینکه آیا درصورت اجرایی شدن طرح معلم تمام وقت موظفی فرهنگیان در بلندمدت افزایش پیدا نمی‌کند، توضیح داد: خیر؛ این طرح برای کوتاه مدت و به منظور رفع مشکل کمبود معلم و کمک به معیشت فرهنگیان اجرا می‌شود آموزش و پرورش نمی‌تواند این طرح را به صورت دائمی اجرا کند. همچنین شرکت در اجرای این طرح اختیاری است بنابراین معلمان نگران از افزایش زمان موظفیشان نباشند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگرچه اموزش و پرورش در کوتاه مدت این طرح را اجرا می‌کند اما باید با شفافیت تمامی ابهامات را در این زمینه رفع کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet