پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1397/08/26 10:40:59
سرویس فرهنگی
قمی:

ایران گزارش شفافی از عملکرد خود در تحصیل اتباع بیگانه به نهادهای بین‌المللی نداده است

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه نهادهای بین‌المللی بی‌طرف باید عملکرد ایران در تحصیل اتباع بیگانه را تشویق کنند، تصریح کرد: ایران نتوانسته گزارش شفافی از عملکرد خود ارائه دهد.
ایران گزارش شفافی از عملکرد خود در تحصیل اتباع بیگانه به نهادهای بین‌المللی نداده است عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه نهادهای بین‌المللی بی‌طرف باید عملکرد ایران در تحصیل اتباع بیگانه را تشویق کنند، تصریح کرد: ایران نتوانسته گزارش شفافی از عملکرد خود ارائه دهد. https://cdn.icana.ir/d/019/201606104144326794.jpg ایران,گزارش,شفافی,از,عملکرد,خود,در,تحصیل,اتباع,بیگانه,به,نهادهای,بین‌المللی,نداده,است Icana

Bمحمد قمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به آمارهای جهانی مبنی بر اینکه آمار ورود پناهندگان به مدارس در ایران ۸۰ درصد است اما در دنیا ۶۰ درصد، گفت: دکترین جمهوری اسلامی مبنی بر ترویج علم و دانش و گسترش تحصیل در کشور است و این امر را برای پناهندگان و مهاجران نیز مجاز دانسته و شرایط لازم برای اجرایی شدن آن را فراهم کرده است زیرا این موضوع در اسلام هم اهمیت بسزایی دارد.

نماینده مردم پاکدشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تعداد اتباع افغان در ایران زیاد هستند، افزود: کودکان ایرانی و مهاجران غیرایرانی واجب‌التعلیم نباید از علم‌آموزی محروم باشند و لازم است زمینه تحصیل و کسب سواد برای همه آنها فراهم شود زیرا این کار، وظیفه مکتبی و انسانی و بشردوستانه جمهوری اسلامی است.

نهادهای مربوطه بین‌المللی بودجه لازم برای تحصیل مهاجران را به ایران بپردازند

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تاکید کرد: البته سازمان‌ها و نهادهای مربوطه بین‌المللی باید بودجه لازم را به این قضیه اختصاص دهند و ایران بتواند در ازای این تعداد افراد مهاجر که در کشورمان تحصیل می‌کنند، با فراغ بال بیشتری از مزایا و حقوق مادی آن برای تعلیم و تربیت خودشان استفاده کند.

وی افزود: اگر نهادهای ذی‌ربط بین‌المللی بی‌طرف باشند، باید وقتی این رویه را در ایران مشاهده می‌کنند، او را تشویق کنند تا دیگر کشورها نیز از این قضیه استقبال کنند.

عضو فراکسیون امید مجلس بیان کرد: کودکان پناهنده در هر کشوری و به هر عنوانی باشند، برخورداری از سواد و علم‌آموزی حق طبیعی‌شان است و این روحیه باید در تمام دنیا وجود داشته باشد که به مساله تعلیم و تربیت کودکان اهمیت و بها دهد و سازمان‌های جهانی هم باید این مساله را ترویج و تبلیغ کنند.

ایران در اطلاع‌رسانی عملکرد خود ضعیف عمل کرده است

قمی درباره اطلاع‌رسانی ایران از نحوه فعالیت‌های خود در خصوص تحصیل اتباع در کشور به نهادهای ذی‌ربط بین‌المللی توضیح داد: اگرچه سازمان‌های جهانی با ایران زاویه دارند ولی شاید ایران در اطلاع‌رسانی ضعیف عمل کرده و نتوانسته گزارش شفافی از این روند رو به رشد خود اعلام داشته باشد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: دلیل اینکه ایران به اندازه کافی مورد تشویق نهادهای بین‌المللی قرار نگرفته احتمالا این است که نتوانسته رویکرد خود را در عرصه‌های جهانی معرفی کند لذا باید در این جهت تلاش کنند تا نهادهای مربوطه در صدد برآیند هزینه‌های ایران در این خصوص را پرداخت کنند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet