هدر موبایل
1397/08/27 07:34:00
سرویس فرهنگی
ابطحی مطرح کرد:

توسعه بدون دردسر رشته‌های علوم انسانی در دانشگاه‌های کشور/ کم کاری حوزه علمیه در ورود به مباحث علوم انسانی

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با انتقاد از توسعه بدون دردسر رشته‌‎های علوم انسانی در دانشگاه‌های کشور، گفت: امروز جامعه شناسی در کشور بیش از اینکه پاسخگوی نیازهای جامعه ایرانی اسلامی خودمان باشد، پاسخگوی نیازهای جامعه غرب است.
توسعه بدون دردسر رشته‌های علوم انسانی در دانشگاه‌های کشور/ کم کاری حوزه علمیه در ورود به مباحث علوم انسانی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با انتقاد از توسعه بدون دردسر رشته‌‎های علوم انسانی در دانشگاه‌های کشور، گفت: امروز جامعه شناسی در کشور بیش از اینکه پاسخگوی نیازهای جامعه ایرانی اسلامی خودمان باشد، پاسخگوی نیازهای جامعه غرب است. https://cdn.icana.ir/d/019/201801103392515032.jpg توسعه,بدون,دردسر,رشته‌های,علوم,انسانی,در,دانشگاه‌های,کشور/,کم,کاری,حوزه,علمیه,در,ورود,به,مباحث,علوم,انسانی Icana

سیدمحمدجواد ابطحی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به تحصیل بیش از 50 درصد دانشجویان در رشته‎های علوم انسانی و نبود بازار کار برای این تحصیل کرده‌‎ها، اظهارکرد: با توجه به اینکه رشته‌‎های علوم انسانی نیاز به امکانات آزمایشگاهی و کارگاهی ندارد بسیاری از دانشگاه‌‎ها از جمله پیام نور، دانشگاه آزاد، دانشگاه‌های غیر انتفاعی و شبانه توسعه رشته‌های انسانی را در دستور کار خود قرار داده‌اند و به همین میزان با افزایش ظرفیت متقاضی برای حضور در این رشته‎ها نیز وجود دارد.

نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه فارغ التحصیلان در رشته‌های علوم انسانی عموما در مقاطع فوق لیسانس و دکتری تحصیل می‌‎کنند، افزود: نبود بازار کار برای این رشته‌ها یکی از دلایلی است که دانشجویان در رشته‌های علوم انسانی مجبور به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر می‌‎شوند.

فاصله گرفتن علوم انسانی از مفاهیم دینی آفتی برای این رشته است

امروز جامعه شناسی در کشور بیش از اینکه پاسخگوی نیازهای جامعه ایرانی اسلامی خودمان باشد، پاسخگوی نیازهای جامعه غرب است

وی یکی دیگر از ایرادات مترتب به رشته‌های علوم انسانی را فاصله گرفتن این رشته‌ها از آموزه‌های دینی برشمرد و گفت: متأسفانه در حال حاضر اساتید و کتب علوم انسانی مقلد علوم غربی هستند و از مفاهیم دینی غنی اسلامی هیچ بهره‌ای نمی‌‎برند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ادامه داد: امروز جامعه شناسی در کشور باید پاسخگوی نیازهای جامعه ما باشد اما بیش از اینکه پاسخگوی نیازهای جامعه ایرانی اسلامی باشد، پاسخگوی نیازهای جامعه غرب است.

ابطحی با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری مبنی بر اسلامی و بومی سازی متون علوم انسانی، گفت: کشورهای اسلامی مانند ایران، باید اسلام را بخشی از هویت خود بدانند و این مهم را در بسیاری از متون لحاظ کنند.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس با تأکید بر بازنگری در روش گسترش رشته علوم انسانی در دانشگاه‌های کشور، گفت: دانشمندان ایرانی و اسلامی در حوزه علوم انسانی حرف‎‌های بسیاری برای گفتن دارد که در علوم انسانی به این موارد پرداخته نشده است و یافته‌های فرهنگ غرب بدون هیچ سنخیت و هماهنگی با جامعه اسلامی ایرانی به خورد دانشجو داده می‌‎شود.

وی تصریح کرد: متأسفانه این فاصله تا به حدی است که فارغ التحصیل علوم انسانی با جامعه‌ای مواجه می‎‌شود که هیچ ارتباطی با آنچه در دانشگاه آموخته است، ندارد و مسئله اصلی علوم انسانی همین مسئله است.

کم کاری حوزه علمیه در ورود به حوزه علوم انسانی

عضو فراکسیون فرهنگیان در مجلس شورای اسلامی افزود: جای خالی آموزه‌‎های اسلامی در علوم انسانی یکی از کم کاری‌های حوزه علمیه به شمار می‌‎آید که  مؤلفه‌های اسلامی در حوزه علوم اسلامی نیاورده و موجب شده است /

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet