هدر موبایل
1397/08/27 11:19:42
سرویس فرهنگی
فلاحتی مطرح کرد:

ضرورت جذب مساعدت بین‌المللی برای تحصیل اتباع در ایران/معاونت حقوقی رییس جمهور و وزارت خارجه رایزنی کنند

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس معتقد است حوزه معاونت حقوقی ریاست جمهوری و وزارت امور خارجه باید با رایزنی، مساعدت‌های مالی نظام‌های حقوقی بین‌المللی را برای تحصیل اتباع خارجی در ایران جذب کند.
ضرورت جذب مساعدت بین‌المللی برای تحصیل اتباع در ایران/معاونت حقوقی رییس جمهور و وزارت خارجه رایزنی کنند عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس معتقد است حوزه معاونت حقوقی ریاست جمهوری و وزارت امور خارجه باید با رایزنی، مساعدت‌های مالی نظام‌های حقوقی بین‌المللی را برای تحصیل اتباع خارجی در ایران جذب کند. https://cdn.icana.ir/d/019/201605107553363448.jpg ضرورت,جذب,مساعدت,بین‌المللی,برای,تحصیل,اتباع,در,ایران/معاونت,حقوقی,رییس,جمهور,و,وزارت,خارجه,رایزنی,کنند Icana

فرهاد فلاحتی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره سیاست جمهوری اسلامی ایران برای تحصیل رایگان اتباع بیگانه در مدارس گفت: نظام آموزش و پرورش در طول سالیان گذشته تا کنون پذیرای بسیاری از کشورهای همسایه بوده و کسانی که به هر دلیل از جمله پناهندگی، کار و اشتغال، جنگ و غیره محبور به مهاجرت در ایران شده‌اند، فرزندان بخش عمده‌ای از‌ آنها از طریق روال قانونی در مدارس کشور پذیرش می‌شوند.

نماینده مردم قائنات در مجلس شورای اسلامی افزود: این کار یا از طریق روال قانونی همچون پاسپورت، کارت اقامت یا معرفی وزارت امور خارجه صورت می‌گیرد یا اینکه افراد مشکوک‌التابعه هستند که شناسنامه ایرانی ندارند و برای این موضوع تشکیل پرونده داده‌اند اما تکلیف آنها روشن نیست.

تحصیل برخی پناهندگان با ریش‌سفیدی معتمدان محلی

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ادامه داد: هر کدام از این دسته‌ها دارای یک جمعیت آماری در داخل کشور هستند که میزان آن مشخص است؛ با این حال، تاکید مسئولان نظام در همه شرایط این بوده که کسی به دلیل مهاجر بودن یا مشکوک‌التابعه بودن یا آواره شدن، از تحصیلات محروم نباشد.

این نماینده مجلس گفت: البته این افراد در مدارس پذیرفته می‌شوند و با هماهنگی مسئولان محلی، آموزش و پرورش، مدیران مدرسه و با اخذ تعهد از ولی دانش‌آموز، اجازه ادامه تحصیل به وی داده می‌شود؛ با این حال مادام که مدرکی ارائه نکند، تحصیل او منجر به مدرک نخواهد شد.

وی این کار را به دلیل توجه به ارزش علم و سوادآموزی در جمهوری اسلامی و محروم نماندن این افراد از سواد خواندن و نوشتن دانست و ادامه داد: آموزش و پرورش در شرایط سخت اقتصادی امروز، بار سنگینی بر عهده دارد و مراکز آموزشی باید از سرانه اندک خود برای این موضوع هزینه کنند.

وزارت کشور از اتباع خارجی، آمار دقیقی به آموزش و پرورش دهد

وزارت کشور، آمار دقیقی از اتباع خارجی ثبت‌نام نشده یا مشکوک‌التابعه را در اختیار آموزش و پرورش قرار دهد

فلاحتی تاکید کرد: لازم است دولت در این خصوص یک اقدام حقوقی انجام دهد؛ حوزه معاونت حقوقی ریاست جمهوری و وزارت امور خارجه باید رایزنی و تلاش کنند تا امکانات و تجهیزات و مساعدت‌های مالی نظام‌های حقوقی بین‌المللی را برای اتباع خارجی جذب کند تا بخشی از هزینه تحصیل اتباع آنها پوشش داده شود.

وی همچنین خواستار آن شد که دستگاه‌های مجری همچون وزارت کشور، آمار دقیقی از اتباع خارجی ثبت‌نام نشده یا مشکوک‌التابعه را در اختیار آموزش و پرورش قرار دهند تا بتوان در مورد تحصیل آنها مدیریت شایسته‌ای انجام داد زیرا ممکن است در برخی نقاط کشور فردی لازم‌التعلیم باشد ولی خانواده به دلیل ترس از شناسایی او را در مدرسه ثبت‌نام نکنند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس توضیح داد: برای رفع نگرانی از خانواده و ثبت‌نام فرزندان آنها در مدارس، لازم است وزارت کشور شناسایی دقیق و عمیقی را انجام دهد و به این قبیل خانواده‌ها اطلاع‌رسانی کند تا حداقل از تحصیلات رایگان آموزش و پرورش برخوردار شوند که منجر به بیسواد ماندن فرزندان آنها و تبعات اجتماعی مترتب بر آن نشود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet