هدر موبایل
1397/08/27 15:10:40
سرویس دیگر رسانه‌ها_
پیرموذن در یادداشتی نوشت؛

دوراهی خطرناک سیاستمدار

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی در یادداشتی با پرداختن به مسائل اقتصادی کشور به دوراهی خطرناک سیاستمدار هشدار داد.
دوراهی خطرناک سیاستمدار نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی در یادداشتی با پرداختن به مسائل اقتصادی کشور به دوراهی خطرناک سیاستمدار هشدار داد. https://cdn.icana.ir/d/019/42855.jpg دوراهی,خطرناک,سیاستمدار Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، کمال الدین پیرموذن در یادداشتی به شرایط اقتصادی کشور پرداخت و در بخشی از آن  نوشت: دسترسی برابر به قدرت اقتصادی و فرصت های اجتماعی برای بهبود عملکرد اقتصادی مفید و حتی ضرورت دارد، اما برای سیاستمدار خطرناک است، زیرا قدرت اقتصادی به تدریج به حوزه های دیگر سرایت خواهد کرد  و قدرت سیاسی او را به مخاطره خواهد انداخت .

در این یادداشت آمده است: 

علت اجرای نادرست سیاست های اقتصادی و شکست کشورها در نیل به توسعه و رشد اقتصادی در یک کلمه نهفته است : " دوراهی سیاستمدار " . حفظ کارایی وکارآمدی یا حفظ حکومت گروه خاص.

مسئولان اقتصادی کشور، نیک می دانند، اگر امکان استفاده از فرصت های اقتصادی (جلوه کمی توسعه)، سیاسی (جلوه کیفی توسعه) و اجتماعی برای عموم آحاد ملت میسور گردد، رشد اقتصادی افزایش پرشتاب می گیرد.

دسترسی برابر به قدرت اقتصادی و فرصت های اجتماعی برای بهبود عملکرد اقتصادی مفید و حتی ضرورت دارد، اما برای سیاستمدار خطرناک است، زیرا قدرت اقتصادی به تدریج به حوزه های دیگر سرایت خواهد کرد  و قدرت سیاسی او را به مخاطره خواهد انداخت .

گذر از حکومت گروه های خاص یا به عبارت دیگر « اندک سالاری» شرط توسعه و رشد اقتصادی در ایران است وگرنه بدون پایان دهی به انحصارگری و اندک سالاری، توسعه در این کشور بی­معنی است .

سیاستمدار، خوب می داند که شایسته سالاری وکارایی بیشتر به معنای رفاه بیشتر مردم و حتی افزایش مالیات است، اما این کارآمدی، مقدمات و نتایجی سیاسی دارد که برای سیاستمدار ممکن است پرهزینه باشد .  

سیاست مداران بر سر این دوراهی، عموماً ترجیح می دهند که اقتصاد و سیاست را به گروهی محدود واگذار کنند، گروهی که حافظ منافع سیاسی آنان باشند. این مسیر همان اندک سالاری یا الیگارشی است .

بارها به اثبات رسیده است هرجا شکوفایی اقتصادی به بار می نشیند، الیگارشی رخت می بندد وهر جا اقتصاد ورشد آن، زمین می خورد الیگارشی حاکم است .

سقوط ملت ها، غالباً محصول اندک سالاری و انحصارگری است . گریز از این پرتگاه تنها با هوشیاری و توانمندی مردم و شفافیت امکان پذیر می شود .

شناخت روزنه های اندک سالاری،  شرط ایمن سازی جامعه از این بلای خانمان سوز اجتماعی است . اژدهای اندک سالاری به هزار رنگ می آید و در جامعه لانه می کند .

گذر از اندک سالاری به ارتباط درون فرادستان و ارتباط میان فرادستان و شهروندان و اعطای حقوق آن ها بستگی دارد .

در عموم کشورهای در حال توسعه گیتی، اندک سالاری حرکتی پاندولی دارد، اندک سالاری فرو می ریزد، برای مدتی مردم سالاری استقرار می یابد و مجدد با انحصارگری ها، اندک سالاری حاکم می شود .

توسعه و رشد اقتصادی به شفافیت و دسترسی باز آسان همگان به قانون و سایر فرصت های اقتصادی و اجتماعی نیاز دارد و این دسترسی باز، زمانی امکان پذیر است که سازمان سیاسی جامعه بتواند ویژه خواران و گروه های انحصارگر اقتصادی خود حق پندار را تحت مهار جامعه مدنی درآورد .

انحصارگران ویژه خوار، طالب بیشترین قدرت هستند . با توانمندسازی مردم، دستیابی به جامعه قدرتمند میسور بوده و اصلاحات نیز در جامعه هم جواب می دهد و هم جوابگو است .

نظام های اندک سالار، سازوکارهای توانمندسازی احزاب مردمی تاثیرگذار را، از جریان اصلی خود منحرف می سازند و به گونه ای آن ها را دستکاری می­کنند که به قدرت قدرتمند او آسیب نزده و خللی وارد نشود . آنان نیک می دانند که احزاب مردمی و سازمان های غیردولتی می توانند به قدرت  او آسیب زده و به انحصارگری ها پایان دهند .

توانمندسازی از طریق همکاری گروهی برای دستیابی به منافع خصوصی بیشتر، می تواند راهکارهای مطلوب برای نیل به آزادی و پیشرفت باشد و مهارت عمل جمعی هماهنگ، کلید آزادی از اندک سالاری است .

پایان تاریخ به این مفهوم است که هنوز اگر کشوری، اندک سالار بوده و مردم سالار نشده است بزودی منطق عدالت و آزادی، آن ها را به این افق های مختوم سوق خواهد داد./

                                                                                                     

                                                                                                       کمال الدین پیرموذن

پایان پیام 

 

 

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet