هدر موبایل
1397/08/28 07:02:00
سرویس فرهنگی
خدادادی با یادآوری هفته کتاب خوانی:

مسئولان فرهنگی مقصر اصلی سرانه اندک مطالعه و مظلومیت حوزه فرهنگ/ 10 درصد زمان مسئولان به مسائل فرهنگی اختصاص می یابد

رییس کمیسیون اجتماعی مجلس مسئولان فرهنگی را مقصر اصلی سرانه اندک مطالعه و مظلومیت حوزه فرهنگ دانست و گفت: تنها ۱۰ درصد از زمان مسئولان به مسائل فرهنگی اختصاص می یابد.
مسئولان فرهنگی مقصر اصلی سرانه اندک مطالعه و مظلومیت حوزه فرهنگ/ 10 درصد زمان مسئولان به مسائل فرهنگی اختصاص می یابد رییس کمیسیون اجتماعی مجلس مسئولان فرهنگی را مقصر اصلی سرانه اندک مطالعه و مظلومیت حوزه فرهنگ دانست و گفت: تنها 10 درصد از زمان مسئولان به مسائل فرهنگی اختصاص می یابد. https://cdn.icana.ir/d/019/201801104661045844.jpg مسئولان,فرهنگی,مقصر,اصلی,سرانه,اندک,مطالعه,و,مظلومیت,حوزه,فرهنگ/,10,درصد,زمان,مسئولان,به,مسائل,فرهنگی,اختصاص,می,یابد Icana

سلمان خدادادی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با یادآوری هفته کتاب و کتاب خوانی، گفت: سرانه اندک مطالعه در کشور به طور مداوم دغدغه مسئولان فرهنگی کشور بوده است زیرا ایران در میان کشورها درصد پایینی را در این زمینه به خود اختصاص داده است اما متاسفانه این دغدغه ها تاکنون راه به جایی نبرده است.

نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه افزاش سرانه مطالعه انجام کارهای فرهنگی و تبلیغاتی مناسب را می طلبد، افزود: هر چند سرانه مطالعه در میان مردم پایین است اما متاسفانه در این زمینه مسئولان از مردم عقب تر هستند.

کتابخانه

مسئولان فرهنگی تنها به ارائه آمار و هشدارها در مورد سرانه اندک مطالعه اکتفا کرده اند

وی با یادآوری اینکه مسئولان فرهنگی تنها به ارائه آمار و هشدارها در مورد سرانه اندک مطالعه اکتفا کرده اند، ادامه داد: هر چند در این زمینه اقداماتی انجام شده اما متاسفانه شاهد اقدامات مناسبی که بتواند فرهنگ سازی و اقدامات تشویقی مناسب را برای افزایش سرانه مطالعه در پی داشته باشد نیستیم.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه کارمندان باید همانطور که برای موارد غیرضرور وقت می گذارند برای مطالعه نیز وقت داشته باشند، گفت: کارمندان باید به سمت مطالعه و کتاب خوانی سوق داده شوند اما متاسفانه این مهم از سوی دستگاه ها مورد غفلت قرار گرفته است.

خدادادی با تاکید بر اینکه  اغلب مردم توان خرید کتاب را ندارند، تصریح کرد: درآمد پایین و قیمت بالای کتاب باعث شده اغلب مردم پول کمتری را به خرید کتاب و روزنامه اختصاص دهند بنابراین نباید انتظار داشت که این کالا و محصول فرهنگی از سبد خرید خانوار حذف نشود.  

با شرایط نامناسب اقتصادی و زندگی بخور و نمیر نمی توان از مردم انتظار خرید کتاب را داشت

با شرایط نامطلوب اقتصادی فعلی نباید انتظار داشت مردم مبلغی را به خرید کتاب اختصاص دهند زیرا درآمد آنها به هیچ وجه کفاف هزینه های زندگی را نمی دهد، قدرت خرید آنها کاهش یافته و زندگی بخور و نمیری دارند

رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: به طور قطع با این وضعیت فعلی و شرایط نامطلوب اقتصادی نباید از مردم انتظار داشت مبلغی را به خرید کتاب اختصاص دهند زیرا درآمد آنها به هیچ وجه کفاف هزینه ها را نمی دهد، قدرت خریدکاهش یافته و زندگی بخور و نمیری دارند.

برخی شهرستان ها با جمعیت صد هزار نفری حتی یک کتابخانه ندارند

وی با انتقاد از اینکه برخی شهرستان ها با جمعیت صد هزار نفری حتی یک کتابخانه عمومی ندارند، افزود: افزایش سرانه مطالعه در کشور نیازمند تخصیص بودجه و منابع کافی است و متاسفانه به دلیل همین مشکلات است که بخش فرهنگی مظلوم ترین بخش جامعه نامیده می شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه مظلومیت بخش فرهنگی کشور به مسئولان این حوزه برمی گردد، گفت: متاسفانه مسئولان این حوزه به جای پرداختن به مسائل فرهنگی به مسائل سیاسی می پردازند و از مسائل فرهنگی و چاره اندیشی برای افزایش سرانه مطالعه مغفول مانده اند.

مسئولان فرهنگی در برنامه ها و تریبون ها تنها 10 درصد از زمان خود را به وظایف ذاتی اختصاص می دهند

خدادادی با انتقاد از اینکه مسئولان فرهنگی در تمامی برنامه ها و تریبون ها 50 درصد مسائل سیاسی کشور را مورد نقد و بررسی قرار می دهند و 40 درصد سایر مسائل و تنها 10 درصد به وظایف ذاتی خود می پردازند، یادآور شد: علت سرانه اندک مطالعه در کشور ضعف مدیریت مسئولان فرهنگی و عدم توانایی مردم در خرید کتاب است.

یارانه کتاب به مردم ارائه شود برخی حتی هزار تومان از آن را صرف خرید کتاب نمی کنند/ مبلغ را صرف خرید دارو، غذا و تحصیل فرزندانشان می کنند

وی در مورد ارائه یارانه کتاب به مردم، گفت: وضعیت اقتصادی مردم به گونه ای است که اگر این یارانه در اختیار آنها نیز قرار گیرد حتی هزار تومان از آن را صرف خرید کتاب نمی کنند بلکه آن را برای موارد و هزینه های ضروری مانند خرید دارو، غذا و تحصیل هزینه می کنند.

40 سال است هنوز نتواسته ایم در برخی مراکز شهرستان ها کتاب خانه مجهزی را ایجاد کنیم

رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه کتاب خوانی باید از دوران ابتدایی و کتاب خانه ها شروع شود، ادامه داد: متاسفانه 40 سال است هنوز نتواسته ایم در برخی مراکز شهرستان ها کتاب خانه مجهزی را ایجاد و کتاب های به روزی را در اختیار مردم قرار دهیم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet