هدر موبایل
1397/08/28 09:18:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
بازتاب سفر برهم صالح به تهران:

با وجود "تحریم ها" نقش ایران در عراق افزایش خواهد یافت؟

برهم صالح،رئیس جمهور عراق پس از دیدار با همتای ایرانی اش حسن روحانی در تهران اعلام کرده که کشورش موافقت خود را برای ایجاد "منطقه آزاد تجاری" در مرز خود با ایران اعلام می دارد.
با وجود "تحریم ها" نقش ایران در عراق افزایش خواهد یافت؟ برهم صالح،رئیس جمهور عراق پس از دیدار با همتای ایرانی اش حسن روحانی در تهران اعلام کرده که کشورش موافقت خود را برای ایجاد "منطقه آزاد تجاری" در مرز خود با ایران اعلام می دارد. https://cdn.icana.ir/d/019/201809103081716555.jpg با,وجود,"تحریم,ها",نقش,ایران,در,عراق,افزایش,خواهد,یافت؟ Icana

برهم صالح،رئیس جمهور عراق پس از دیدار با همتای ایرانی اش حسن روحانی در تهران اعلام کرده که کشورش موافقت خود را برای ایجاد "منطقه آزاد تجاری" در مرز خود با ایران اعلام  می دارد،

به گزارش خبرگزاری خانه ملت به نقل از نواندیش ، الجزیره با اشاره به سفر رئیس جمهور عراق به ایران نوشت: صالح در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک در پایتخت ایران اعلام کرد که رابطه بین دو کشور همسایه یک "اصل ثابت" است که "در تاریخ مشترک، ایمان و جغرافیای دو ملت ریشه دارد".

صالح اعلام کرد: "ما در مورد رابطه ما با ایران مراقب هستیم." البته او جزئیات کاملی را در مورد منطقه آزاد تجاری فاش نکرد.

اما روحانی روز جمعه از تلویزیون دولتی نقل شده است که می خواهد تجارت دوجانبه بین دو کشور را از 12 تا 20 میلیارد دلار در سال آینده افزایش دهد. روحانی همچنین گفت که دو رهبر نیز در مورد مبادله برق و گاز، و همکاری در زمینه محصولات نفتی و اکتشاف نفت صحبت کرده اند.

بر اساس گزارش ها، دو رهبر در مورد ساخت یک راه آهن 35 کیلومتری که ارتباط دو کشور را مستحکم کند نیز بحث هایی را صورت داده اند. سفر دو روزه صالح به ایران کمتر از دو هفته پس از آنکه ایالات متحده مجددا تحریم نفتی را اعمال کرد از اهمیت بالایی برخوردار است.

عراق معافیت از ایالات متحده برای ادامه نیازهای انرژی خود را از ایران دریافت کرده است.

ایالات متحده و ایران دو متحد بزرگ عراق هستند و تحریم ها بغداد را در یک موقعیت اقتصادی و سیاسی دشوار قرار داده اند. ایران که تا کنون پس از حمله ای که تحت رهبری آمریکا در سال 2003 به سرنگونی صدام حسین تأثیر فراوانی بر عراق گذاشت، امیدوار است با وجود تحریم های جدید ایالات متحده، صادرات به همسایه خود را حفظ کند.

عراق پس از چین دومین بازار ایران است و همه چیز را از مواد غذایی و ماشین آلات به برق و گاز طبیعی خریداری می کند. واشنگتن قول داده است که تحریم های جدید باعث فشار مالی بر تهران برای متوقف کردن حمایت ادعایی خود برای گروه های مسلح بین المللی، فعالیت های نظامی خود در خاور میانه و برنامه های موشکی بالستیک شود.

در این شرایط سفر صالح به ایران پیام روشنی برای ترامپ خواهد داشت و به نوعی یک نوع دهن کجی به حساب خواهد آمد چرا که درست در زمانی که آمریکا به دنبال محدود کرد نفوذ ایران در منطقه است به نظر می رسد نفوذ ایران در عراق افزایش خواهد یافت.

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet