هدر موبایل
1397/08/28 11:23:21
سرویس فرهنگی
قره خانی:

وزارت نیرو در قبال قانون رایگان شدن هزینه آب و برق مدارس فضاسازی می‌کند

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس معتقد است وزارت نیرو در قبال قانون رایگان شدن هزینه آب و برق مدارس فضاسازی می‌کند؛ در حالیکه در این قانون بر "سقف الگوی مصرف" تاکید شده است.
وزارت نیرو در قبال قانون رایگان شدن هزینه آب و برق مدارس فضاسازی می‌کند سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس معتقد است وزارت نیرو در قبال قانون رایگان شدن هزینه آب و برق مدارس فضاسازی می‌کند؛ در حالیکه در این قانون بر "سقف الگوی مصرف" تاکید شده است. https://cdn.icana.ir/d/019/201611102592813424.jpg وزارت,نیرو,در,قبال,قانون,رایگان,شدن,هزینه,آب,و,برق,مدارس,فضاسازی,می‌کند Icana

اسدالله قره خانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره اظهارات سخنگوی صنعت برق مبنی بر اینکه به دنبال رایگان شدن برق مساجد و مدارس، مصرف برق این مراکز دو تا سه برابر افزایش یافته است، گفت: واژه "الگوی مصرف" در قانون رایگان شدن هزینه گاز، آب و برق مساجد و مدارس به همین دلیل ذکر شده که این مراکز اجازه مصرف خودسرانه در این امور را نداشته باشند.

نماینده مردم علی آبادکتول در مجلس شورای اسلامی افزود: اگر تاکنون و با گذشت 10 ماه از سال، الگوی مصرف در راستای آیین‌نامه اجرایی این قانون تعریف نشده باشد، وزارت نیرو کم کاری کرده است.

هزینه مصرف بیش از میزان مجاز مدارس و مساجد بر عهده خودشان است

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مصرف مدارس و مساجد در مورد گاز، آب و برق در صورتی که بر اساس الگوی مصرف باشد، به صورت رایگان مورد محاسبه قرار می‌گیرد، نه هر میزانی از مصرف؛ مثلا اگر بر فرض لوله آب بشکند و آب هدر رفت و مسجد یا مدرسه به دلیل بی‌پولی به دنبال تعمیرات نروند، هزینه مصرف آب آنها بر عهده خودشان است.

اگر با گذشت 10 ماه از سال، الگوی مصرف در راستای آیین‌نامه اجرایی قانون  رایگان شدن هزینه آب و برق و گاز مدارس تعریف نشده، وزارت نیرو کم کاری کرده است

وی بیان کرد: هر مصوبه مجلس که تحت عنوان قانون در می‌آید، حتما یک آیین‌نامه اجرایی دارد و ضوابط آن را دستگاه‌های اجرایی و دولت تعریف می‌کند و می‌نویسند لذا در شیوه‌نامه قانون رایگان شدن هزینه گاز، آب و برق مساجد و مدارس باید "الگوی مصرف" تعریف شده باشد.

قانونگذار به جزییات امور نمی‌پردازد

قره خانی گفت: مجلس به عنوان قانونگذار به جزییات نمی‌پردازد و مثلا نمی‌تواند مشخص کند که کدام مدرسه در چه نقطه گرمسیری یا سردسیری کشور و با چه میزان متراژ و مساحت و تراکم جمعیتی، چه میزان مصرف گاز، آب و برق دارد؛ لذا قوه مقننه کلیات را مشخص می‌کند و اگر جزییات این امر ایراد دارد، قصور وزارت نیرو است.

وی افزود: به نظر می‌رسد وزارت نیرو برای سنگ‌اندازی در مسیر اجرای قانون رایگان شدن گاز، آب و برق مدارس و مساجد فضاسازی می‌کند و در پی حذف آن است.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در قانون مجلس قیدهای کنترل‌کننده مصرف آورده شده، ادامه داد: الگویی که برای آنها پیش‌بینی شده اجازه نمی‌دهد مدارس و مساجد بیشتر از حد مجاز و هر اندازه دلشان خواست مصرف کنند.

به گزارش خانه ملت؛ سخنگوی صنعت برق به تازگی گفته است به دنبال رایگان شدن برق مساجد و مدارس، مصرف برق این مراکز دو تا سه برابر افزایش یافته است.

اشاره وی به بندی از قانون بودجه سال 97 است که بر اساس آن، تمامی مدارس دولتی وزارت آموزش و پرورش در سقف الگوی مصرف در سال ۹۷ از پرداخت هزینه مصرفی آب، برق و گاز معاف باشند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet