هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
گرمابی:

گرانی کالاها با کاهش نرخ دلار منطقی نیست

سرویس اقتصادی
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس می گوید در شرایطی که دلار روند نزولی گرفته است، افزایش قیمت سایر کالاها منطقی نیست.
سه‌شنبه 29 آبان 1397 ساعت 21:14
گرانی کالاها با کاهش نرخ دلار منطقی نیست عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس می گوید در شرایطی که دلار روند نزولی گرفته است، افزایش قیمت سایر کالاها منطقی نیست. https://cdn.icana.ir/d/019/201711106633275010.jpg گرانی,کالاها,با,کاهش,نرخ,دلار,منطقی,نیست Icana

حمید گرمابی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اینکه قیمت کالاها همچنان رو به افزایش است، بیان داشت: در اغلب موارد وقتی دلار یا ارز روند صعودی می گیرد، به سرعت بر سایر کالاها اثر می گذارد اما وقتی که نرخ ارز کاهش پیدا می کند، تاثیر آن را با تاخیر بر روی کالاها مشاهده می کنیم و در برخی مواقع این کاهش اعمال نمی شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: از این روی در نشست کمیسیون با وزیر صنعت، معدن و تجارت عدم کاهش قمیت کالاها به دلیل کاهش نرخ دلار را پیگیری می کنیم، اما نوسانات در بازار زیاد است و کنترل و بازرسی قیمت ها با مشکل مواجه است، با این حال وقتی به بهانه گرانی دلار قیمت ها افزایش پیدا می کند باید کاهش نرخ ارز، قیمت کالاها کم شود.

نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس دهم شورای اسلامی تاکید کرد: افزایش قیمت برخی کالاها منطقی نیست چرا که مواد اولیه کالا اغلب داخلی است و نباید با افزایش نرخ دلار بهای این کالاها افزایش پیدا کند از این رو باید وزارت صنعت، معدن و تجارت به این موضوع ورود کند.

پول دلار

 

وی در خصوص روند کاهشی دلاربیان داشت: برای بررسی نرخ واقعی دلار باید قمیت مبنا را در نظر بگیریم که می توان نرخ دلار در سال 92 را برآورد کرد و تفاوت نرخ تورم جهانی با داخل کشور را ضریبی در نظر گرفت، این ضریب باید هر سال به نرخ دلار افزوده می شد که به دلایلی دولت قصد داشت نرخ دلار را ثابت نگه دارد، با این حال با توجه به این فرمول می توان گفت قیمت واقعی زیر نرخ 10 هزار تومان است.

ثبات مهم تر از کاهش نرخ دلار است

گرمابی در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه ثبات قیمت از روند کاهشی اثرگذارتر است، گفت: تجار وفعالان اقتصادی خواهان آن هستند که بازار به ثبات برسد، نوسان کار اقتصادی را با مشکل مواجه می کند، ثبات نقطه مهم در تجارت و تولید است.

این عضو کمیسیون صنایع ومعادن مجلس با تاکید بر لزوم برنامه ریزی اظهار داشت: اگر مدتی ثبات و روند تدریجی کاهشی ادامه پیدا کند، می توان برای تجارت و تولید برنامه ریزی کرد و تا حدود به وضع بازار سامان بخشید.

بیشتر بخوانید

تداوم گرانی کالاهای اساسی دلارهای دولتی را به باد می دهد

تاثیر ۶ ماهه سقوط قیمت ارز بر نرخ سایر کالاها

دولت برای کنترل قیمت ها برنامه‌ریزی کند/

پایان پیام

کلید واژه ها

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000