خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1397/08/28 22:00:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_

روایت عضو فراکسیون امید از لایحه دولت برای جلوگیری از سرقت های علمی

نماینده مردم تهران درباره سرقت علمی در محافل دانشجویی گفت: دولت در لایحه ای که به مجلس ارایه کرده و در کمیسیون های آموزش و تحقیقات و قضایی مورد بررسی قرار گرفته است، اهتمام جدی برای جلوگیری از سرقت های علمی داشته و مجلس نیز به آن توجه کرده است.
روایت عضو فراکسیون امید از لایحه دولت برای جلوگیری از سرقت های علمی نماینده مردم تهران درباره سرقت علمی در محافل دانشجویی گفت: دولت در لایحه ای که به مجلس ارایه کرده و در کمیسیون های آموزش و تحقیقات و قضایی مورد بررسی قرار گرفته است، اهتمام جدی برای جلوگیری از سرقت های علمی داشته و مجلس نیز به آن توجه کرده است. https://cdn.icana.ir/d/019/201810105133881201.jpg روایت,عضو,فراکسیون,امید,از,لایحه,دولت,برای,جلوگیری,از,سرقت,های,علمی Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت ، داود محمدی گفت: در باره سرقت علمی نمی توان افرادی را در محاکم قضایی محاکمه کرد بلکه برای ممانعت از این رفتار باید کار فرهنگی صورت گیرد.

وی در باره سرقت علمی در محافل دانشجویی افزود: دولت در لایحه ای که به مجلس ارایه کرده و در کمیسیون های آموزش و تحقیقات و قضایی مورد بررسی قرار گرفته است، اهتمام جدی برای جلوگیری از سرقت های علمی داشته و مجلس نیز به آن توجه کرده است.

بیشتر بخوانید:

محمدی با بیان اینکه نباید به مسئله سرقت علمی سطحی نگریست، افزود: اینکه بگوییم وزارت علوم یا دستگاه قضایی در این زمینه چه کرده است، ما را به نتیجه نمی رساند بلکه برای حل آن باید کاری فرهنگی کرد. دانشگاه ها، اساتید، دانشجویان، وزارت علوم و محافل علمی باید در مسیری حرکت کنند که به این مسئله خاتمه داده شود.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نباید اجازه فروش پایان نامه در کشور را داد تا فردی هم که در حال ارایه چنین پایان نامه ای است اجازه طرح و دفاع از آن را پیدا کند، لازم است وزارت علوم این موضوع را یکبار برای همیشه حل کند.

به اعتقاد این نماینده مجلس، مدیران گروه و اساتیدی که مسئول دریافت پایان نامه هستند و یا مشاوران راهنما دانشجویان باید راه را به درستی به دانشجویان نشان دهند تا آنها به سمت کار علمی حرکت کنند. جهت دادن نگاه دانشجویان به سمت کار علمی نیازمند حرکتی جمعی است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: محافل علمی و دستگاه های نظارتی باید در واکنش به سرقت علمی عکس العمل جدی نشان دهند تا این اقدام در یک جایی به پایان برسد، انتظار می رود همه دستگاه های مسئول به حل آن کمک کنند.

وی گفت: محافل علمی متعهد به ایجاد زمینه انجام کارهای علمی هستند و انتظار می رود شرایط را به گونه ای مهیا کنند که همه در پی پژوهش باشند.
محمدی ادامه داد: سرقت علمی سال های زیادی است که در کشور ما مرسوم شده، در مقابل دانشگاه تهران در خیابان انقلاب به وضوح دیده می شود که پایان نامه فروشی صورت می گیرد و عجیب اینکه که متقاضی نیز وجود دارد.
محمدی درباره ورود مدعی العموم برای برخورد با پایان نامه فروشی گفت: بالاخره فردی که خلاف قانون عمل می کند باید با آن برخورد کرد، این مهمترین وظیفه قوه قضاییه است و لازم است مجریان قانون، آن را به صورت جدی اجرا کنند، مسئله این است که باید به این موضوع فراتر از برخورد سلبی نگاه کرد.
وی اظهار داشت: باید به گونه ای عمل کرد که هیچ فردی به سمت و سوی خرید پایان نامه یا اثر علمی نرود، زیرا کار علمی، امری مقدس است و باید سرقت علمی تقبیح شود، بنابراین نمی توان مسئله را در محاکم قضایی حل کرد، بلکه باید در همان دانشگاه ها این موضوع حل شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet