هدر موبایل
1397/08/30 07:03:00
سرویس سیاسی
کیخا مطرح کرد:

نپیوستن به معاهده پاریس چه معایبی برای ایران دارد؟

رئیس کمیسوین کشاورزی مجلس با تاکید بر الحاق ایران به معاهده پاریس، گفت: عدم الحاق به این معاهده موجب تشکیل پرونده در شورای امنیت و پیچیدگی در پیگیری مطالبات زیست محیطی ایرانی می‌شود.
نپیوستن به معاهده پاریس چه معایبی برای ایران دارد؟ رئیس کمیسوین کشاورزی مجلس با تاکید بر الحاق ایران به معاهده پاریس، گفت: عدم الحاق به این معاهده موجب تشکیل پرونده در شورای امنیت و پیچیدگی در پیگیری مطالبات زیست محیطی ایرانی می‌شود. https://cdn.icana.ir/d/019/55221.jpg نپیوستن,به,معاهده,پاریس,چه,معایبی,برای,ایران,دارد؟ Icana

احمدعلی کیخا در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، با اشاره به تاکید وزیر امور خاجه برای الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به معاهده پاریس، گفت: با توجه اینکه کشورها چقدر در تولید گازهای گلخانه ای موثر باشند و از تغییرات اقلیمی متاثر شده باشند ضرورت الحاق به معاهده پاریس مشخص می‌شود. ایران از سویی در تولید گازهای گلخانه‌ای سرآمد است و از سوی دیگر کشوری است که از تغییرات اقلیم متضرر شده است.

لزوم حضور ایران در بازار خرید و فروش جهانی کربن برای جبران خسارات

نماینده مردم زابل، زهک و هیرمند در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: ایران به دلیل استقرار در عرض جغرافیایی پایین بیشترین ضرر و آسیب‌ها را از تغییرات اقلیم دیده است که وضعیت هامون و سیستان و بلوچستان نمونه آن است. بنابراین در بازار خرید و فروش جهانی کربن جبران خسارت ایران ضروری است.

تشکیل پرونده در شورای امنیت و پیچیدگی در پیگیری مطالبات در صورت عدم الحاق به معاهده پاریس

وی افزود: وزیر امور خارجه و تاکید وی بر الحاق به این معاهده و تذکر در مورد تشکیل پرونده در شورای امنیت در صورت عدم الحاق، به همین دلیل است زیرا در صورت نپیوستن مطالبه حقوق ایران سخت می‌شود.

خروج آمریکا از پیمان پاریس از میزان کارآمدی آن نکاسته است/ آمریکا به دلیل تامین سیاست‌های ترامپ از معاهده پاریس خارج شد

کیخا معتقد است: خروج آمریکا از این پیمان در میزان کارآمدی برای سایر کشورها تاثیری ندارد، جامعه جهانی خود باید تکلیفش را با ایالات متحده به دلیل خروج از معاهده پاریس مشخص کند اما باید توجه داشت که آمریکا در این معاهده تعیین کننده نیست.

این نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: از پیامدهای خروج آمریکا از پیمان‌نامه پاریس، تشدید روند تغییرات مخرب زیست‌محیطی هست اما از آنجایی که توافقنامه آب و هوایی پاریس واجد یکسری هزینه‌ها به کشورهاست و کشورها براساس میزان سهمی که در آلودگی هوا و ایجاد گازهای گلخانه‌ای دارند بایستی سهمیه‌ای پرداخت کنند و کشوری مانند ایالات متحده که مقام اول را در تولید گازهای گلخانه‌ای دارد هزینه بسیار سنگینی محسوب می‌شود، آمریکا متضمن صرف هزینه‌های سنگین می‌شد لذا براساس مقتضیات داخلی کشور خودش تصمیم گرفته است.

وی معتقد است: ترامپ سیاست‌های داخلی آمریکا را در اولویت کاری خود قرار داده و نمی‌داند که خروج از این پیمان هرچند سبب کاهش هزینه‌های داخلی می‌شود اما در طولانی مدت به وضعیت زیست محیطی آنها آسیب می‌زند.

هفته آتی ایرادات شورای نگهبان به قانون الحاق به معاهده پاریس در مجلس مرتفع می‌شود

رئیس کمیسیون آب، منابع طبیعی و کشاورزی مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: مجلس ایرادات شورای نگهبان به قانون پیوستن به معاهده پاریس را در هفته آتی رفع و به صحن مجلس ارایه خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت؛ محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه و بیژن زنگنه، وزیر نفت در دو نامه جداگانه به حسن روحانی، رییس جمهوری درخواست کرده اند تا الحاق ایران به توافقنامه پاریس مجددا در مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان قانون اساسی مورد بررسی قرار گرفته و تایید شود؛ چرا که به گفته ظریف، ملحق نشدن ایران به این توافقنامه می تواند موجب باز شدن پرونده ای علیه ایران در شورای امنیت سازمان ملل شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet