هدر موبایل
1397/08/29 17:49:00
سرویس سیاسی
حسن بیکی با اشاره به مذاکره طالبان و آمریکا:

آمریکا به‌دنبال فرمانبرداری طالبان از داعش در افغانستان است

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به انتقال داعش به افغانستان توسط آمریکا، گفت: امروز آمریکا به‌دنبال این است که طالبان از داعش فرمانبرداری کند اما طالبان زیر بار نمی‌رود و به دردسری برای واشنگتن تبدیل شده است.
آمریکا به‌دنبال فرمانبرداری طالبان از داعش در افغانستان است عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به انتقال داعش به افغانستان توسط آمریکا، گفت: امروز آمریکا به‌دنبال این است که طالبان از داعش فرمانبرداری کند اما طالبان زیر بار نمی‌رود و به دردسری برای واشنگتن تبدیل شده است. https://cdn.icana.ir/d/019/51688.jpg آمریکا,به‌دنبال,فرمانبرداری,طالبان,از,داعش,در,افغانستان,است Icana

ابوالفضل حسن بیکی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، با بیان اینکه بعد از شکست داعش در عراق و سوریه، آمریکایی ها با فشارهای گوناگون بخش به جا مانده داعش را توسط هلیبرد از صحنه خارج و به شمال شرق افغانستان فرستاد، گفت: در حال حاضر به جز شهرهای بزرگ، شهرهای کوچک و روستاها به طور کامل در اختیار طالبان است.

نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: آمریکایی ها به طالبان دستور دادند تا تحت امر داعش عملیات کرده و ادامه حیات داشته باشند در حالی که طالبان که خود را پیروز صحنه در افغانستان دیده، از دستور ترامپ سرپیچی کردند.

آمریکا به دنبال جنگ میان داعش و طالبان نیست

وی افزود: در نهایت موضوع که به اینجا انجامید و معاهده صلحی میان ایران، چین، روسیه، هندوستان، پاکستان و دولت افغانستان برقرار شد، آمریکایی ها نگران شده و اکنون سراسیمه به دنبال این هستند که میان داعش و طالبان درگیری و جنگ صورت نگیرد.

حسن بیکی ادامه داد: مذاکرات کنونی طالبان و آمریکایی ها برای این است که طالبان را آماده و قانع کنند که تحت نظر داعش عملیات انجام دهد تا بتوانند در 6 کشور حوزه همسایه افغانستان عملیات های تروریستی صورت داده و منطقه را ناامن کنند.

این نماینده مردم در مجلس دهم در ادامه با بیان اینکه جمهوری اسلامی در مبارزه با تروریسم تجربیات ارزنده ای داشته و هیچ روزنه ای از ناحیه جمهوری اسلامی برای نفوذ تروریسم مشاهده نمی شود، اذعان داشت: دشمن می داند هرگاه داعشی ها قصد داشتند از مرز وارد ایران شوند، از سوی نیروهای نظامی کشورمان منهدم شده از این رو به این جمع بندی رسیده اند که به روسیه، چین و هندوستان آسیب برسانند.

امتیازاتی که آمریکا به طالبان می‌دهد تا از داعش فرمانبرداری کنند

وی افزود: در این بین دولت مرکزی پاکستان نیز از ناحیه داعشی های حاضر در افغانستان احساس خطر می کند.

حسن بیکی در ادامه درباره مذاکره آمریکا و طالبان تصریح کرد: این مذاکرات به صورت مخفیانه صورت می گیرد تا کسی از محتوای آن مطلع نشود و طالبان را راحت تر قانع کنند چنانچه آمریکایی ها تا کنون امتیازاتی هم به این گروه داده اند اما طالبان درخواست امتیازات بیشتری داشته اند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان با اشاره به پیروزی حماس در جنگ اخیر غزه با اسرائیل خاطرنشان ساخت: آمریکا می خواهد افغانستان را آماده کند تا اگر دولت نتانیاهو سقوط کرد، آنها بتوانند از افغانستان به صورت جایگزین اقدامات اسرائیلی ها استفاده کنند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet