هدر موبایل
1397/08/29 11:24:46
سرویس اجتماعی
فلاحتی مطرح کرد:

امکان تحصیل فرزندان حاصل از همسران غیرایرانی؛ دغدغه‌ای برای مادران ایرانی/ قانون به مشکوک‌التابعین اجازه تحصیل نمی‌دهد

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی را "مشکوک‌التابعین" دانست که قانون اجازه تحصیل به آنها نمی‌دهد.
امکان تحصیل فرزندان حاصل از همسران غیرایرانی؛ دغدغه‌ای برای مادران ایرانی/ قانون به مشکوک‌التابعین اجازه تحصیل نمی‌دهد عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی را "مشکوک‌التابعین" دانست که قانون اجازه تحصیل به آنها نمی‌دهد. https://cdn.icana.ir/d/019/201711109080690420.jpg امکان,تحصیل,فرزندان,حاصل,از,همسران,غیرایرانی؛,دغدغه‌ای,برای,مادران,ایرانی/,قانون,به,مشکوک‌التابعین,اجازه,تحصیل,نمی‌دهد Icana

فرهاد فلاحتی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره چگونگی تحصیل فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان غیرایرانی در مدارس کشور گفت: این دسته جزو مشکوک‌التابعین جای می‌گیرند و با توجه به اینکه به آنها شناسنامه ایرانی داده نمی‌شود، امکان تحصیل آنها در مدارس ایرانی با اما و اگرهایی روبرو است.

نماینده مردم قائنات در مجلس شورای اسلامی افزود: مشکوک‌التابعین به آن دسته اطلاق می‌شود که خودشان ادعای ایرانی بودن دارند، در ایران هم به دنیا آمده و بزرگ شده‌اند ولی به دلیل اینکه پدر او ایرانی نیست یا ازدواج پدر و مادر در جایی ثبت نشده، از نظر قانون جمهوری اسلامی به عنوان یک ایرانی تلقی نمی‌شود و به همین دلیل تحصیل او به سادگی امکان‌پذیر نیست.

تدوین قانونی برای تعیین تابعیت فرزندان زنان ایرانی و مردان اتباع

در شریط فعلی، با یک مراوده اداری با استانداری یا دستگاه‌های مربوطه مقدمات ثبت نام این عده فراهم می‌شود و با اخذ تعهد در مدرسه تحصیل می‌کنند ولی برای او مدرک صادر نمی‌شود تا زمانی که بتواند اسناد خود را ارائه دهد

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس معتقد است تدوین قانونی برای تعیین تابعیت فرزندان زنان ایرانی و مردان اتباع لازم است و این عده باید تعیین تکلیف شوند؛ این موضوع به حل مساله این افراد مشکوک التابعیت کمک خواهد کرد.

فلاحتی ادامه داد: با این همه، در شریط فعلی، آموزش و پرورش این افراد را هم می‌پذیرد و ممانعتی ندارد؛ با یک مراوده اداری با استانداری یا دستگاه‌های مربوطه مقدمات ثبت نام این عده فراهم می‌شود یا حتی اگر امکان تهیه مدارک هویتی نداشته باشد، با اخذ تعهد در مدرسه تحصیل می‌کند ولی برای او مدرک صادر نمی‌شود تا زمانی که بتواند اسناد خود را ارائه دهد.

آمار مشکوک‌التابعین زیاد نیست

وی توضیح داد: تعداد دانش‌آموزان مشکوک‌التابعین نسبت به آمار کل دانش‌آموزان اتباعی که در کشور به مدارس می‌روند، زیاد نیست؛ اما در برخی استان‌های کشور رقم قابل توجهی را دارند که پرونده آنها آماده شده و در حال بررسی است.

این نماینده مجلس گفت: با توجه به اینکه بررسی چنین پرونده‌هایی زمان‌بر است و ممکن است کودک تا آماده شدن پرونده اقامتی‌اش، حداقل دو سه سال از آموزش عقب بماند، فرصتی به او داده می‌شود که تا تعیین تکلیف شرایطش به مدرسه برود.

فلاحتی روند تعیین تکلیف این پرونده‌ها را خارج از حیطه آموزش و پرورش دانست و افزود: برای جلوگیری از بی‌سواد ماندن کودکانی که در ایران زندگی می‌کنند و رفع نگرانی از خانواده‌های آنها به خصوص نگرانی زنان ایرانی از فرزندان همسران غیرایرانی خود، لازم است قانون هرچه سریعتر روشن شود.

تحصیل می‌کنند ولی سرانه دانش‌آموزی ندارند

وی همچنین تاکید کرد: وزارت کشور و وزارت امور خارجه باید به آموزش و پرورش کمک کنند تا مشکل مشکوک‌التابعین و نیز آن دسته از اتباع که در ایران به مدرسه می‌روند ولی حضور قانونی در کشور ندارند، حل شود زیرا این عده در کلاس درس می‌نشینند ولی سرانه دانش آموزی به مدرسه اضافه نمی‌شود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بیان کرد: از سوی دیگر اگر بر اجرای سفت و سخت قانون در مدارس یا آموزش و پرورش تاکید داشته باشیم، نتیجه آن نپذیرفتن این عده از کودکان خواهد شد و عملا به شمار بیسوادان و بیکاران کشور اضافه می‌شود و آسیب‌های اجتماعی را به همراه دارد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet