هدر موبایل
1388/06/28 18:11:00
سرویس بین الملل
قرارداد شبهه آمیز است

حسینی: قیمت خرید بنزین از ونزوئلا واقعی نیست

**سخنگوی کمیسیون انرژی اظهار داشت: نباید مصالح و منافع ملی خود را تنها به این دلیل که با ونزوئلا روابط دوستانه‌ای داریم، زیر سئوال ببریم.

سید عماد حسینی در گفتگو با خبرنگار خانه ملت با بیان این که کمیسیون انرژی از مفاد تفاهم نامه ایران و ونزوئلا در خصوص واردات بنزین بی‌اطلاع است، اظهار داشت: در اولین جلسه کمیسیون انرژی بعد از تعطیلات مجلس واردات بنزین از طریق ونزوئلا بررسی خواهد شد و تصمیمات لازم اتخاذ خواهد شد.

حسینی با بیان این که متاسفانه در این یادداشت تفاهم مشخص نشده است که به چه دلیل قیمت بنزین به صورت اعتباری 800 میلیون دلار بابت 20 هزار بشکه در روز در قبال تکنولوژی تعیین شده است، گفت: قیمت در نظر گرفته شده در این یاداشت تفاهم بسیار بالاتر از قیمت‌های جهانی است.

نماینده مردم قروه اظهار داشت: این یادداشت تفاهم این شبهه را ایجاد می‌کند که به چه دلیل کشور ما باید قراردادی را امضا کند که با قیمت‌های جهانی همخوانی ندارد و بسیار بالاتر از قیمت و عرف بین‌الملل است را خریداری کند.

سخنگوی کمیسیون انرژی با تاکید بر این که این مسئله قابل تامل و بررسی است، تصریح کرد: پی‌گیری لازم در این زمینه ازسوی مجلس صورت خواهد پذیرفت.

حسینی اظهار داشت: نگرانی ما از این مسئله است که اگر این قرارداد بسته شود توافقات مشابهی در زمینه‌های مختلف بدون در نظر گرفتن مصالح و منافع ملی صورت پذیرد.

وی با اشاره به این که کشور ما در حال حاضر در تحریم بنزین وجود ندارد و تولیدات بنزین نیز در کشور وجود دارد، گفت: در قانون بودجه سال 88 براین روال بسته شد که میزان تولید داخلی را سهمیه‌بندی کنیم تا به مشکلات واردات به صورت قیمت‌های نامناسب دچار نشویم.

حسینی تصریح کرد: نباید مصالح و منافع ملی خود را تنها به این دلیل که با ونزوئلا روابط دوستانه‌ای داریم زیر سئوال ببریم اگر چه این روابط قابل ارج است.

سخنگوی کمیسیون انرژی خاطر نشان کرد: باتوجه به روابط بین‌الملل مناسب وزارت نفت و بررسی‌های دقیق این وزارتخانه، دولت می‌تواند این بررسی‌ها را سرمنشأ قرار دهد تا براساس خوب خلیج فارس و قیمت جهانی بنزین خریداری کنیم.

وی در پایان اظهار داشت: خرید بنزین نباید براساس سلائق و نظرات غیرکارشناسی صورت گیرد بلکه نظرات کارشناسی بر تمام نظرات دیگر ارجح‌تر است .

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet