شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1386/08/10 23:04:00
سرویس سیاسی

حدادعادل: به برکت انقلاب با تاریخ اسلامی خودمان آشتی کردیم

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: به برکت انقلاب اسلامی با جنب و جوشی که در کشور برای شناخت معارف خودمان آغاز کردیم، توانستیم با تاریخ اسلامی خود آشتی کنیم.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، غلامعلی حدادعادل در مراسم اختتامیه‌ کنگره‌ بین‌المللی مولانا که در شهرستان خوی برگزار شد، با ابراز امیدواری از اینکه همتی که صورت گرفته، باعث حرکت فرهنگی نوینی در خوی و آذربایجان غربی شود، اظهار داشت: چرا که بعد از انقلاب شاهد جنب و جوش مردم در سراسر ایران برای شناخت شخصیت‌های تاریخی خود هستیم.

وی در ادامه با بیان این‌که مدفن "شمس تبریزی" در شهرستان خوی واقع شده است، اظهار داشت: درخصوص مدفن شمس، اختلاف نظر وجود دارد و بعضی از افراد در کشور همسایه یعنی ترکیه معتقدند که مدفن شمس در قونیه در کنار مدفن مولانا واقع شده است، اما تحقیقاتی که دانشمندان انجام داده‌اند بیشتر مؤید این نظر است که قبر شمس در خوی واقع است.

رییس مجلس درخصوص مولانا نیز اظهار داشت: باید به مفاخر تاریخی چون مولانا افتخار کرد و این افتخار به سبب اندیشه‌ متعالی آنهاست. مبادا اصل خویش را فراموش کرده و زندگی حیوانی را بر زندگی عرفانی و الهی ترجیح دهیم. شمس‌ها و مولاناها یک ارزش و انرژی معنوی در جامعه و تاریخ ایجاد می‌کنند که هرکسی با مشاهده‌ آنها به دنبال حقایق باشد.

وی ادامه داد: می‌توان عالی‌ترین حقایق حکمت و عرفان با داستان‌سرایی را در مثنوی مشاهده کرد. این ارزشمند است که افراد جامعه‌ ما از دبستانی‌ترین افراد تا پیرمردترین و دانشمندترین آنها جذب فردی چون مولانا و یا شمس شوند؛ چرا که آنها دارای قدرتی بودند که حقایق حکمت و عرفان را در خود داشت و شمس نیز به تبع مولانا حقایقی که در مثنوی بیان شده است را در قالب شیواترین اشعار و غزلیات در دیوان شمس بیان کرده است. اگر این حقیقت و معنویت را فراموش کنیم نزاع بر سر قبر این اشخاص، ما را به جایی نخواهد رساند. شما مردم باید بتوانید از این سرمایه نهایت استفاده را بکنید.

حدادعادل با بیان این‌که مردم با انقلاب، حاضر به دریافت ارزش‌های گذشتگان و شخصیت‌ها و مفاخر شدند، اذعان داشت: این احساس هویت و بزرگی در همه جای ایران موج می‌زند و این حرکت را باید ادامه دهیم.

رییس مجلس افزود: اولین کلامی که در انقلاب به زبان آوردیم استقلال بود و مهم‌ترین رکن استقلال، استقلال فرهنگی و احساس هویت بود و احساس هویت، بدون تعلق تاریخی، غیرممکن است.

حدادعادل در پایان خاطرنشان کرد: ما ایرانیان از همه‌ جهانیان به بزرگداشت مولانا سزاوارتریم؛ چرا که هم حق ماست و هم تکلیف ما و باید دانست شخصیت مولانا جدای از شخصیت شمس تبریزی نیست و آن آتشی که در وجود مولانا بوده به دست شمس کشف شده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet