شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1397/08/30 09:58:15
سرویس اجتماعی
عصر روز گذشته انجام شد؛

برگزاری نشست فراکسیون زنان با حضور اعضای جمعیت مامایی ایران

نشست مشترک اعضای کمیته بهداشت، درمان و سلامت فراکسیون زنان مجلس با اعضای جمعیت مامایی ایران به منظور بررسی دستورالعمل ترویج زایمان عمومی برگزار شد.
برگزاری نشست فراکسیون زنان با حضور اعضای جمعیت مامایی ایران نشست مشترک اعضای کمیته بهداشت، درمان و سلامت فراکسیون زنان مجلس با اعضای جمعیت مامایی ایران به منظور بررسی دستورالعمل ترویج زایمان عمومی برگزار شد. https://cdn.icana.ir/d/019/201811108412008347.jpg برگزاری,نشست,فراکسیون,زنان,با,حضور,اعضای,جمعیت,مامایی,ایران Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، عصر روز گذشته سه‌شنبه (29آبان ماه) نشست مشترک اعضای کمیته بهداشت، درمان و سلامت فراکسیون زنان مجلس با اعضای جمعیت مامایی ایران به منظور رفع ابهامات موجود در رابطه با دستورالعمل ترویج زایمان طبیعی که پیش از این در نشست با متخصصان زنان و زایمان مطرح شده بود، برگزار شد.

 

روستاها فاقد نیروی مامای مستقر هستند

معصومه آقاپور علیشاهی، در بیان دلیل تشکیل این نشست گفت: این آخرین جلسه به منظور جمع‌بندی در رابطه با دستورالعمل ترویج زایمان طبیعی است و در آن مطالب بر اساس اصلاحات و اظهارنظرهایی که در جلسات قبلی صورت گرفته، ارائه می‌شود که قرار است یکی از محورهای صحبت با وزیر بهداشت باشد، بنابراین حتما باید جمعیت مامایی ایران نیز گزارشی را در مورد این دستورالعمل ارائه دهد که یک طرفه نباشد و انصاف و عدالت در آن رعایت شده باشد تا بتوانیم با اطمینان از آنها دفاع کنیم.

نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بی‌تردید اجرای این دستورالعمل باید با یک تعادلی بین هر دو طرف متخصصان زنان و انجمن مامایی صورت بگیرد، چرا که هدف همه در بهداشت زنان واحد است و باید به بهترین شکل هم رعایت شود.

عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: پیش از این موضوعاتی از جمله کد نظام پزشکی و تبعیض‌هایی که در حوزه مامایی وجود دارد و شرایط حقوق و دستمزد آنها به طور مفصل مورد بررسی قرار گرفته است، بنابراین می‌طلبد که انجمن مامایی گزارشی کلیدی و موجز ارائه دهد که شفاف بوده و خواسته آنها را به صراحت بیان کند، ضمن اینکه مطالباتشان نباید بار مالی داشته باشد، از سوی دیگر باید پیشنهاداتی در رابطه با بودجه 98 نیز ارائه دهند.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه در این گزارش حتما باید مناطق محروم و کمتر توسعه‌یافته به خوبی دیده شوند، خاطرنشان کرد: هم‌اکنون در شهرستان ‌ها و روستاها موارد پرخطر و کم خطر توسط ماماها به بیمارستان‌های استان ارجاع داده می‌شوند، ضمن اینکه نیروی مامای مستقر در این مناطق وجود ندارد، بنابراین مراجعان باید مسافت طولانی را برای دسترسی به خدمات سپری کنند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با اشاره به سن پایین ازدواج دختران در مناطق روستایی کشور گفت: تعداد فرزندآوری در این مناطق بسیار بالا است، ضمن اینکه در حوزه انتخابیه‌ام که دارای 75 روستا و 9 شهر است با مشکلات متعددی در حوزه تامین نیروی ماما مواجه هستند و ماماهایی که در خانه‌های بهداشت این مناطق مستقر هستند، ادعا می‌کنند که مجوز انجام تزریقات را هم ندارند و این مشکلی است که در روستاها هم وجود دارد.(البته اعضای جمعیت مامایی ایران حاضر در این نشست در واکنش به این اظهارنظر تاکید کردند این ماماها از سوی وزارت بهداشت مجوز انجام تزریقات را نداشته‌اند.)

آقاپور در پایان از مسئولان جمعیت مامائی ایران خواست تا آموزش بهداشت زنان در مدارس را از مناطق محروم کشور آغاز کنند، چرا که در این مناطق دختران در سنین کمتر از 13 سال هم ازدواج می‌کنند.

 

 

ضرورت تفکیک وظایف ماماها و متخصصان در روند اجرای دستورالعمل ترویج زایمان طبیعی

در ادامه زهرا ساعی  یادآورشد: هدف از تشکیل کمیته بهداشت، درمان و سلامت فراکسیون زنان این بود که موضوع بهداشت زنان که بیشترین مراجعات را به منظور بیان مشکلات خود به ما داشتند، مورد بررسی قرار دهد، ضمن اینکه این موضوع به مرگ و زندگی افراد مربوط است، بنابراین نیاز است که برای قانونگذاری صحیح در این زمینه جلسات مشترکی را با ماماها و متخصصان زنان برگزار کنیم.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه باید تعادلی در اجرای دستورالعمل ترویج زایمان طبیعی ایجاد شود، ادامه داد: یکی از مسائلی که از اهمیت به سزایی برخوردار است تقویت حوزه آموزش ماماها است که در مناطق محروم فعالیت می‌کنند، ضمن اینکه باید این افراد به زنان ساکن در این مناطق نیز اصول بهداشتی را آموزش دهند، چرا که بسیاری از این افراد حتی در سنین بالا نیز نسبت به این اصول بی‌اطلاع هستند و این مشکلی است که حتی در حاشیه کلانشهرها هم وجود دارد.

وی تصریح کرد: لازم است تفاهم‌نامه‌ای با آموزش و پرورش ایجاد شود که بتوان آموزش را در سطح مدارس آغاز کرد، همچنین لازم است برای غربالگری سرطان در این مناطق برنامه‌ریزی شود، چرا که روستاها از این جهت در وضعیت خوبی قرار ندارند و حتی در بسیاری از این مناطق آمادگی پیش از زایمان وجود ندارد و پرخطر بودن وضعیت مادران نیز تشخیص داده نمی‌شود یا حتی در پی نبود آگاهی نوزادانی متولد می‌شوند که دارای معلولیت هستند.

ساعی یادآورشد: ما در حال جمع‌آوری گزارش در مورد وضعیت زنان در شهرستان‌ها و روستاهای مختلف کشور هستیم، ضمن اینکه معتقدیم برای اجرای دستورالعمل ترویج زایمان طبیعی نباید تداخل وظایف بین ماماها و متخصصان زنان ایجاد شود.

عضو کمیته بهداشت، درمان و سلامت فراکسیون زنان مجلس، تاکید کرد: امروزه در بیشتر کشورهای توسعه‌یافته ماماها از جایگاه خاصی برخوردار هستند و امیدواریم که ما نیز بتوانیم با استفاده از راهکارهایی که ارائه می‌شود برای بهره‌مندی از این ظرفیت راه خوب و منطقی در پیش بگیریم.

 

جمعیت مامایی ایران با نگاهی جامعه محور گزارش ارائه می‌دهد/زایمان طبیعی در زمان تحریم سلامت مادران را تضمین می‌کند

زهرا عابدی رئیس جمعیت مامایی ایران گفت: هم‌اکنون 50 هزار فارغ‌التحصیل رشته مامایی وجود دارد، همچنین زنان جمعیت 40 میلیونی در کشور را تشکیل می‌دهند، بنابراین در مورد نیروی ماما با کمبود مواجه هستیم به همین دلیل نباید هیچ کدام از فارغ‌التحصیلان این رشته بیکار باقی بمانند.

وی در مورد دستورالعمل ترویج زایمان طبیعی تصریح کرد: مفاد این دستورالعمل مشکل ندارد و تنها لازم است که وزارت بهداشت ساز و کار لازم برای نحوه اجرای آن را تعریف کند، ضمن اینکه ما در این مورد گزارشی با نگاه جامعه محور ارائه خواهیم کرد.

 

سوابق انجمن مامایی به 100 سال قبل برمی‌گردد

عابدی اظهار کرد: سوابق انجمن مامایی به 100 سال قبل برمی‌گردد و حداقل 2 نسل توسط ماماهای دارای تحصیلات دانشگاهی متولد شده‌اند، از سوی دیگر از سال 76 مامایی عضو سازمان نظام پزشکی شده و براساس کرکولوم آموزشی پذیرفته شده است که ماماها می‌توانند در زایمان طبیعی مستقل ورود کنند.

وی افزود: در بند 14 این دستورالعمل آمده که به لیسانسه‌های مامایی امکان انجام زایمان طبیعی در دفتر کار آن‌ها داده می‌شود که این مورد با اعتراض تعداد زیادی از متخصصان زنان همراه شد که معتقدند مسئولیت بروز هر گونه عارضه ناشی از این اقدام متوجه آن‌ها خواهد بود، و این در حالی است که ماماها هویت مستقلی دارند و چنانچه به مادر آسیبی برسد و در محاکم قضایی حضور پیدا کرده و پاسخگو خواهند بود.

عابدی عنوان کرد: می‌توان گفت تنها بندی از این دستورالعمل محل اختلاف است که به کارانه ماماها برمی‌گردد که در تاکید کرده 35 درصد از آن باید به ماماها پرداخت شود، و این در حالی است که ماماها هیچ چشم داشت مالی ندارند.

وی افزود: در کل نظامات سلامت جهان گفته می‌شود مادران باید در طول بارداری به ماماها که قسمتی از زنجیره مراقبت تا زایمان هستند، مراجعه کنند، ضمن اینکه در روند فعالیت ماماها باید سیستم ارجاع اجرا شود، کمااینکه در شرایط کنونی نیز ماماها بعد از معاینه مادران باردار چنانچه تشخیص دهند که مورد پُرخطر است، وی را به متخصص زنان ارجاع می‌دهند.

 

ماماها در روستاها پروسه مراقبت تا زایمان مادران باردار را به طور کامل مدیریت می‌کنند

عابدی گفت: در روستاها تمام اقدامات کم خطر و پُرخطر مادر به ماماها سپرده می‌شود، کمااینکه ماماها در مناطق روستایی به طور کامل دوره‌های مراقبت تا زایمان را مدیریت می‌کنند و اگر متخصصان زنان تمایل داشته باشند که در این مورد در روستاها نیز خدمات ارائه دهند از آن استقبال می‌کنیم.

وی با بیان اینکه شهرستان‌ها دسترسی کمتری به متخصصان زنان دارند، یادآور شد: قطعا نگاه به جامعه مامایی باید جامعه‌محور باشد، ضمن اینکه فراموش نشود، ماما یک آموزش‌دهنده است، آیا متخصصان در مطب‌ها و مراکز درمانی برای آموزش مادران وقت می‌گذارند؟

عابدی تاکید کرد: هم‌اکنون بیمارستان های دوستدار مادر وجود دارد که مادر را توانمند و آگاه می‌کند تا شیوه زایمان خود را انتخاب کند و ما نمی‌توانیم الزاما مادران را مجبور به انتخاب کنیم، از سوی دیگر کشورهای توسعه‌یافته معتقدند مادران بیمار نیستند و می‌توانند در هر مکانی فرزند خود را به دنیا آورند، ضمن اینکه باید واقعیت‌ها را بدانند و در این جا ماماها می‌توانند اعتماد به نفس آن‌ها را بالا برده و اضطرابشان را کاهش دهند.

 

جمعیت مامایی ایران در جهت آگاهی‌بخشی به ماماها همسو با وزارت بهداشت گام برمی‌دارد

وی در پاسخ به پرسش اولاد قباد مبنی بر نحوه تعامل ماماها و متخصصان زنان در کیس‌های های ریسک، تصریح کرد: ماماها چه در مراکز بستری و چه مطب‌ها تلاش می‌کنند که اقدامات مخاطره‌آمیز نداشته باشند، چرا که باید دیه پرداخت کنند و چنانچه مادری پُرخطر باشد به متخصصان ارجاع می‌دهند، ضمن اینکه این قشر در چارچوب قانون و براساس علم روز دنیا فعالیت می‌کنند.

عابدی با اشاره به تخلفات صورت گرفته توسط ماماها، تاکید کرد: هم‌اکنون تعداد محدودی از ماماها ممکن است دچار تخلف شوند و از ارجاع مادر پُرخطر به متخصص ممانعت به عمل آورند، همچنین از کلمه دکتر روی تابلو مطب استفاده کنند یا خارج از شرح وظایف خود خدماتی را ارائه دهند.

وی با بیان اینکه جمعیت مامایی ایران در جهت آگاهی‌بخشی به ماماها با وزارت بهداشت همسو و همگام است، خاطرنشان کرد: در کشورهای توسعه‌یافته همچون انگلیس و استرالیا سالانه به هر کدام از ماماها نگهداری از 10 مونث در سنین مختلف واگذار می‌شود که به طور دائم با آن‌ها در تماس هستند که این موضوع اهمیت جایگاه این قشر را در این کشورها نشان می‌دهد.

عابدی افزود: در شرایط تحریم که ممکن است نخ بخیه و داروی بیهوشی وجود نداشته باشد ترویج زایمان طبیعی بهترین اقدام در جهت تامین سلامت مادران است، ضمن اینکه علم ثابت کرده که انجام عمل سزارین احتمال ابتلاء نوزاد به آسم و دیابت را افزایش می‌دهد.

 

ایران بعد از برزیل رتبه دوم انجام عمل سزارین را دارد

در ادامه نیلوفر قاسمی در بیان هدف از تشکیل ایجاد مرکز مشاوره مامایی گفت: تشکیل این مرکز باعث شده نقش ماماها پررنگ و اصولی دیده شود، ضمن اینکه در این مراکز از دختران تا خانم‌های مسن مشاوره دریافت می‌کنند و این مرکز مشکلات متعدد مراجعان را با هدف افزایش آگاهی زنان جامعه، توانمندی و خودباوری به حداقل رسانده است.

عضو جمعیت مامایی ایران ادامه داد: ما در راستای بیانات مقام معظم رهبری در جهت ضرورت افزایش زایمان طبیعی مطابق با استاندارد جهانی در این حوزه ورود پیدا کرده‌ایم و در این رابطه به طور دائم و به صورت آنلاین به خانم‌های سراسر کشور مشاوره می‌دهیم.

وی یادآورشد: ایران بعد از برزیل رتبه دوم انجام عمل سزارین را دارد، ضمن اینکه متخصصان از این نظر با ترویج زایمان طبیعی مخالف هستند که باعث کاهش درآمد آن‌ها شده است.

 

ماماها در طول خدمت خود هیچ‌گونه چشم داشت اقتصادی ندارند

در ادامه مه آبادی در بیان مشکلاتی که ماماها با آنها مواجه هستند، گفت: هم‌اکنون فقط این ماماها هستند که در روستاها به طور دائم خدمات ارائه می‌دهند و به رغم اینکه در پی نوع فعالیتی که دارند دچار آسیب جسمانی می‌شوند، اما در طول خدمت خود هیچ‌گونه چشم داشت اقتصادی ندارند.

عضو جمعیت مامایی ایران تصریح کرد: اغلب متخصصان از شب تا صبح وظایف خود را نیز در خصوص زنان باردار به ماماها محول می‌کنند، ضمن اینکه با وجود اینکه در سامانه وزارت بهداشت نام پزشک ثبت می‌شود، اما در نهایت ماماها باید در صورت بروز هرگونه مشکل پاسخگو باشند.

 

ماماها به عنوان مربی بهداشت وارد آموزش و پرورش شوند

پورکی در ادامه طی پیشنهادی خطاب به رئیس فراکسیون زنان مجلس گفت: با توجه به اینکه ما با نگاه آموزشی به دنبال کاهش مشکلات زنان هستیم، بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که با کمک کمیسیون آموزش و تحقیقات ماماها به عنوان مربی بهداشت وارد مدارس و آموزش و پرورش شوند، چرا که لازم است دخترانی که در آینده مادر می‌شوند، در مرحله رشد آموزش ببینند تا بعد از ازدواج با مشکل مواجه نشوند.

عضو جمعیت مامایی ایران تاکید کرد: هم‌اکنون ماماهای توانمند می‌توانند با ورود به فضاهای آموزشی به ارائه خدمات آموزشی خود مراقبتی بپردازند و این موضوع نه تنها به آن‌ها کمک می‌کند، بلکه این اقدام مشکلات حوزه سلامت را نیز کاهش می‌دهد.

 

ارائه خدمات مامایی باید در مناطق کم‌برخوردار مورد توجه ویژه قرار گیرد/ماماها باید از نظر اطلاعات علمی به روز شوند

در ادامهفریده اولادقباد یادآورشد: در دو نشستی که با متخصصان زنان داشتیم گزارشی از سوی آنها در مورد دستورالعمل ترویج زایمان طبیعی به کمیته بهداشت و درمان و سلامت این فراکسیون ارائه شد، بنابراین پیرو آن نشست از جمعیت مامایی ایران به منظور ارائه گزارش در جهت رفع ابهاماتی که در رابطه با برخی بندهای این دستورالعمل وجود داشت، دعوت کردیم، ضمن اینکه این موضوع یکی از محورهای مورد بحث در نشست با وزیر بهداشت خواهد بود که بر اساس روند فعالیت این فراکسیون در جهت نظارت بر حسن اجرای قانون برنامه ششم توسعه از وی دعوت به عمل خواهیم آورد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، در پاسخ به ارائه پیشنهادی مبنی بر ورود ماماها به آموزش و پرورش به عنوان مربی بهداشت، ادامه داد: این موضوع باید در شورایعالی آموزش و پرورش و معاونت پژوهش و تدوین کتب درسی مورد بررسی قرار بگیرد و از نظر موازین شرعی نیز بررسی شود، بنابراین باید این ایده را در قالب پیشنهاد به کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ارائه دهید.

وی یادآورشد: انجمن مامایی باید در ارائه خدمات به شهرهای اقماری تهران توجه ویژه‌ای داشته باشد، چرا که نیروی ماما در سکونتگاه‌های غیررسمی وجود ندارد، از سوی دیگر برغم اینکه این شهر از نظر تامین بودجه برخوردار محسوب می‌شود، اما دارای مناطقی است که از حداقل تجهیزات و امکانات پزشکی برخوردار هستند.

اولادقباد تصریح کرد: هم اکنون اسلامشهر که دارای 680 هزار نفر جمعیت است، اما هنوز بیمارستان چندصد تختخوابی ندارد و این موضوعی است که همچنان از سوی دو وزارتخانه بهداشت و راه و شهرسازی در حال پیگیری است، کما اینکه به تازگی پیگیر روند احداث بیمارستان 400 تخت خوابی هستیم که از دو سال گذشته کار آن شروع شده و به خوبی هم پیش می‌رود و درخواستی هم در جهت تامین تجهیزات مورد نیاز آن به وزیر بهداشت اراده کردیم که با آن موافقت کرد.

وی اظهار کرد: ما در پی بازدیدی که از حسن آباد، فشافویه و روستاهای سعیدآباد و خسروآباد تهران داشتیم، به این نتیجه رسیدیم که این مناطق از نظر مراکز بهداشتی با مشکل جدی مواجه هستند، حتی در منطقه پردیس که در آن 89 هزار واحد مسکن مهر ایجاد شده است، همه این واحدها فاقد پیوست بهداشتی، فرهنگی، اجتماعی و آموزشی هستند، و این در حالی است که حدود 300 هزار نفر در این واحدها سکونت پیدا خواهند کرد.

اولادقباد تاکید کرد: هم‌اکنون باید به تامین نیروی ماما مورد نیاز روستاها و بخش‌های مختلف تهران، همچنین استانهای کم برخوردار توجه ویژه‌ای شود، همچنین خانه‌های بهداشت و درمانگاه‌های این مناطق به امکانات و نیروی انسانی در حوزه مامایی تجهیز شوند و این گونه نباشد که این نیروها تنها در کلان شهرها متمرکز شوند، بلکه به اطراف این شهرها نیز باید توجه ویژه شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم، خاطرنشان کرد: بی‌تردید دختران امروز همان مادران آینده هستند که عدم آگاهی نسبت به اصول بهداشت و سلامت در آنها باعث مرگ زودرس و یا تولد نوزادان نارس و ناقص می‌شود، بنابراین با توجه به اینکه تامین سلامت زنان به عنوان نیمی از جمعیت کشور دغدغه این فراکسیون است، در تلاش هستیم که زمینه آموزش آنها فراهم شود، همچنین ماماها نیز باید از نظر اطلاعات علمی به روز باشند، ضمن اینکه باید تجهیزات مورد نیاز نیز در اختیار آنها قرار بگیرد.

رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی، بیان کرد: ما باید نشستی را در رابطه با ارائه دستورالعمل ترویج زایمان طبیعی نیز با حضور متخصصان زنان، ماماها، تیم کارشناسی تدوین‌کننده این دستورالعمل و وزیر بهداشت داشته باشیم تا در پی آن به یک اجماع و هدف نهایی به منظور تامین سلامت مادران و نوزادان برسیم./

 

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet