هدر موبایل
1388/06/30 07:58:00
سرویس اقتصادی
مرکز پژوهش‌های مجلس بررسی کرد

استدلال‌های توجیهی کمیسیون ویژه مجلس در مورد لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها

**مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی مصوبات و استدلالهای توجیهی کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی مجلس در مورد لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها را بررسی کرد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهشها، دفتر مطالعات اقتصادی این مرکز با اعلام این مطلب که با تصویب یک فوریت لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها در جلسه مورخ 5/8/1387 هیئت وزیران، این لایحه در تاریخ 9/10/1387 طی نامه‌ای از سوی رییس جمهور برای طی مراحل و تشریفات قانونی به رییس مجلس ارائه شد ، افزود: با مطرح شدن لایحه مذکور در جلسه علنی روز سه‌شنبه مورخ 10/10/1387 مجلس شورای اسلامی، این لایحه با قید یک فوریت به تصویب رسید و پس از تصویب فوریت این لایحه در جلسه علنی مجلس، لایحه مذکور جهت بررسی و تصویب جزئیات آن به کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی و سایر کمیسیون‌های فرعی مرتبط با لایحه ارسال شد.

با ارسال لایحه به کمیسیون‌های اصلی و فرعی،‌ این کمیسیون‌ها نیز با دعوت از استادان، صاحبنظران، کارشناسان سازمان‌های مختلف از جمله کارشناسان دفاتر تخصصی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، نمایندگان بخش‌های خصوصی و فعالان اقتصادی، وزرا، روسا و مدیران وزارتخانه‌ها، ارگان‌ها و نهادهای دولتی و غیردولتی، جزئیات، آثار و تبعات اجرای لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها را با در نظر گرفتن ابعاد و آثار احتمالی لایحه بر بخش‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور مورد بررسی قرار دادند.

پس از بررسی‌های صورت گرفته و اخذ نظرات و آرای صاحبنظران و فعالان بخش‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی کشور، کمیسیون‌های فرعی و اصلی در مورد کلیات لایحه رای‌گیری کردند. در این رای‌گیری برخی از کمیسیون‌های فرعی کلیات لایحه را قبول و برخی دیگر کلیات لایحه را رد کردند در حالی که کمیسیون اصلی کلیات لایحه مذکور را با اکثریت آرا مورد پذیرش قرار داد. سرانجام مقرر شد که کمیسیون اصلی (کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی) پس از دریافت پیشنهادهای کمیسیون‌های فرعی، نمایندگان مجلس، مرکز پژوهش‌ها و سایر ارگان‌ها و نهادهای خصوصی و فعالان اقتصادی کشور، مفاد (جزئیات) این لایحه را بررسی و تصویب کند.

این گزارش‌ می‌افزاید: در فرایند بررسی لایحه توسط کمیسیون‌های اصلی و فرعی ، دفاتر تخصصی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نشست‌ها و جلسات تخصصی متعددی به درخواست کمیسیون‌های مربوطه و با مشارکت صاحبنظران ، اساتید دانشگاه، فعالان اقتصادی بخش خصوصی، نمایندگان مجلس و کارشناسان کارگروه طرح تحول اقتصادی دولت در راستای بررسی ابعاد و آثار لایحه تشکیل دادند که ماحصل این اقدامات تهیه 12 گزارش بود که با حضور کارشناسان دولت بررسی شدند و به بازنگری در متن بخشهایی از لایحه منجر شدند.

این گزارش می‌افزاید: در نهایت کمیسیون ویژه با برگزاری 56 جلسه کارشناسی طی هشت ماه (معادل 130 ساعت کار متوالی) با حضور اعضای کمیسیون، اعضای کارگروه طرح تحول اقتصادی دولت، کارشناسان مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسالمی و دیوان محاسبات کشور ، استاددان دانشگاهها و جمعی از صاحبنظران سایر ارگانها و نهادهای مرتبط، مفاد لایحه را بررسی و در جلسه 12/5/1388 با اکثریت آرا به تصویب رساند.

مرکز پژوهشها سپس در قالب جدولی متن لایحه دولت، مصوبات کمیسیون و دلایل توجیهی کمیسیون ویژه در خصوص مصوبه را در کنار یکدیگر مورد مقایسه قرار داد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet