خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1397/08/30 19:41:54
سرویس اجتماعی
شاعری مطرح کرد:

هورالعظیم، هامون و خزر قربانی رویکرد‌های ضعیف وزارت امور خارجه

عضو هیات رییسه کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: متاسفانه وزارت امور خارجه به لحاظ فقدان نیروهای متخصص و عدم رویکرد صحیح  قادر به اجرای دیپلماسی زیست محیطی نیست.
هورالعظیم، هامون و خزر قربانی رویکرد‌های ضعیف وزارت امور خارجه عضو هیات رییسه کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: متاسفانه وزارت امور خارجه به لحاظ فقدان نیروهای متخصص و عدم رویکرد صحیح  قادر به اجرای دیپلماسی زیست محیطی نیست. https://cdn.icana.ir/d/019/201702100146987498.jpg هورالعظیم،,هامون,و,خزر,قربانی,رویکرد‌های,ضعیف,وزارت,امور,خارجه Icana

علی‌محمد شاعری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در رابطه با وضعیت دیپلماسی محیط زیستی کشورگفت: متاسفانه وزارت‌ امور خارجه ما کاملاً سیاسی است و به حوزه دیپلماسی محیط زیستی هیچ توجهی ندارد. وزیر امور خارجه کشور بارها در سخنان خود به دیپلماسی‌ محیط زیستی اشاره کرده است، اما در عمل هیچ اقدام موثر و محسوسی را مشاهده نکردیم.

کم تحرکی وزارت امورخارجه برای بهبود وضعیت ریز‌گرد‌ها/ 23 استان کشور در سیطره ریزگرد‌ها 

نماینده مردم نکا، بهشهر و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی افزود: در حال حاضر ریزگرد‌ها در 23 استان کشور وجود دارند، با توجه به خارجی بودن کانون ریزگرد‌ها، وزارت امورخارجه چند نشست منطقه‌ای برای مقابله با ریزگرد‌ها برگزار کرده است؟ برای بهبود وضعیت آلودگی هوای ناشی از ریزگرد‌ها می‌توان با ایجاد یک صندوق منطقه‌ای به کنترل کانون ریزگرد‌ها در عراق، سوریه، عربستان، اردن و کشور‌های شاخ آفریقا،کمک کنند چرا که کانون ریزگرد‌هایی که وارد کشور‌ما می‌شوند از این مناطق است. اما تاکنون دستگاه دیپلماسی نتوانسته است اعتباری را از سازمان ملل برای آموزش مردم محلی و استقرار آژانس منطقه‌ای در حوزه کشور‌های خاورمیانه برای مطالعه، پایش واستفاده از فناوری‌های نوین برای کنترل ریزگرد‌ها دریافت کند.

مشکلات مشابه کشورهای چین و کره در مواجهه با ریزگرد‌ها/ دیپلماسی فعال زیست محیطی راهگشای کشور‌های جهان 

نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به مشکلات مشابه کشورهای چین و کره در مواجهه با ریزگرد‌ها تصریح کرد: بسیاری مشکلات زیست محیطی کشور‌های چین و کره تنها با دیپلماسی فعال کنترل شد. بخش زیادی از ریزگرد‌ها از کشور مغولستان وارد چین می‌شد که با همکاری سازمان ملل و سازمان‌های بین المللی تخصصی این مشکل کاملا مدیریت و حل شد همچنین بسیاری از مشکلات آبهای مرزی کشورهای جهان با دیپلماسی فعال وزارت امور‌خارجه حل و فصل می‌شود اما متاسفانه در کشور ما به دیپلماسی محیط زیستی هیچ توجهی نمی‌شود. 

هورالعظیم ، هامون، خزر قربانی رویکرد ضعیف وزارت امورخارجه

هورالعظیم از نظر زیست محیطی برای کشور بسیار پراهمیت است چرا که نقش تعادل آب و هوایی و مقابله با ریزگرد‌ها را در غرب کشور ایفا می‌کرد، اما متاسفانه در حال حاضر به کانون ریزگرد‌ها تبدیل شده است. هیرمند نیز که یک رودخانه مرزی برای تامین آب دریاچه هامون به شمار می‌رفت، با زورگویی‌های افغانستان مواجه شدیم و حق آبه دریاچه هامون را نمی‌دهند.دریای خزر  و رود ارس و سایر آبهای مرزی کشور دچار مشکل شده اند و متاسفانه وزارت امور خارجه به لحاظ فقدان نیروهای متخصص و عدم رویکرد صحیح  قادر به اجرای دیپلماسی زیست محیطی نیست.

وی ادامه داد: هورالعظیم از نظر زیست محیطی برای کشور بسیار پراهمیت است چرا که نقش تعادل آب و هوایی و مقابله با ریزگرد‌ها را در غرب کشور ایفا می‌کرد، اما متاسفانه در حال حاضر به کانون ریزگرد‌ها تبدیل شده است. از طرفی حقابه رودخانه مرزی هیرمند که منبع تامین آب دریاچه هامون است به دلیل زورگویی‌های افغانستان و ضعف دیپلماسی زیست محیطی کشور سلب شده است همچنین دریای خزر  و رود ارس و سایر آبهای مرزی کشور نیز دچار مشکل شده‌اند و وزارت‌ امورخارجه اراده کافی برای بازپس گیری حقوق  زیست محیطی مردم ایران  را به لحاظ فقدان نیروهای متخصص و خلاء رویکرد صحیح  ندارد.

شاعری با انتقاد از عملکرد وزارت امورخارجه در حوزه دیپلماسی زیست محیطی خاطر نشان کرد: وزارت امورخارجه بیشتر به کار‌های متعارف و معمولی در حوزه روابط بین الملل می‌پردازد از طرفی دیپلمات‌های این وزارتخانه نیز در خارج از کشور تخصص و آموزشهای لازم را برای دفاع از منافع زیست محیطی کشور را ندیده‌اند و تنها یکسری نیروهای سنتی و سیاسی هستند که خواهان گذران ماموریتشان در کشور‌های دیگر در پوزیشن و جایگاه سفیر رایزن فرهنگی هستند.

روابط فعلی ایران با همسایگان رضایت بخش نیست

عضو هیات رییسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، در پایان گفت: همکاری‌های ما در حوزه زیست محیطی با کشور‌های همسایه به شدت کاهش پیدا کرده و روز به روز نیز کمتر می‌شود چرا که وزارت امورخارجه قادر به اجرای دیپلماسی زیست محیطی نیست و بارها در این رابطه تذکر‌های لازم را داده ایم اما هیچ توجهی به آن نکرده است. ای کاش وزارت خارجه ما از وزارت‌ خارجه کشورهایی مانند ژاپن درس می‌گرفت که چگونه دیپلماسی سنتی خودشان را به سمت دیپلماسی پویا و فعال در زمینه زیست محیطی و اقتصادی،افزایش صادرات،کنترل واردات و مبادلات تجاری و رفع چالش‌های منطقه‌ای در حوزه آب و تغییرات اقلیم و سایر بحران های جهانی که پیش رو است تغییر داد. /

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet