هدر موبایل
1397/09/30 20:04:00
سرویس سیاسی
حسن بیکی پاسخ داد؛

آیا SPV در سایه نفوذ واشنگتن بر کشورهای اروپایی اجرایی می‌شود؟

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس معتقد است اگر SPV راه‌اندازی شود نظام مالی بین‌المللی که امروزه آمریکایی‌ها بر آن سیطره دارند از هم فرو می‌پاشد بنابراین واشنگتن از ابزار تهدید و تحریم در راستای شکل نگرفتن این امر بهره می‌گیرد.
آیا SPV در سایه نفوذ واشنگتن بر کشورهای اروپایی اجرایی می‌شود؟ عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس معتقد است اگر SPV راه‌اندازی شود نظام مالی بین‌المللی که امروزه آمریکایی‌ها بر آن سیطره دارند از هم فرو می‌پاشد بنابراین واشنگتن از ابزار تهدید و تحریم در راستای شکل نگرفتن این امر بهره می‌گیرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201805108841940023.jpg آیا,SPV,در,سایه,نفوذ,واشنگتن,بر,کشورهای,اروپایی,اجرایی,می‌شود؟ Icana

ابوالفضل حسن بیکی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، با اشاره به اینکه اروپایی ها طبق مفاد برجام وعده اجرای کانال مالی مستقل با ایران را داده بودند، گفت: در واقع طی چند وقت گذشته نشست ها و گفتگوهای متعددی با کشورهای حاضر در برجام صورت گرفت تا منافع ایران در این توافقنامه حفظ و تأمین شود.

نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اروپایی ها در نشست وین که با محوریت برجام برگزار شد، نسبت به حفظ روابط مالی با ایران تأکید جدی داشتند، اظهار کرد: در واقع حفظ تداوم صادرات نفت و میعانات گازی و همچنین تداوم روابط حمل و نقل دریایی و بیمه کشتیرانی و حفظ استمرار کانال های موثر مالی برای تعامل با کشورمان در نشست مذکور مورد توجه کشورهای حاضر در برجام قرار گرفت.

وی با اشاره به اینکه اجرای سازوکار SPV اروپایی ها نیازمند همگرایی در کل کشورهای اروپایی است، عنوان کرد: به عبارتی امروزه یکی از کشورهای اروپایی باید میزبانی سازوکار مذکور را بپذیرد تا منافع ایران برای تداوم برجام حاصل شود.

حسن بیکی با بیان اینکه امروزه سران کشورهای اروپایی مواضع تندی نسبت به برخی از رفتارهای ترامپ و سایر دولتمردان کاخ سفید داشته اند، افزود: به عنوان مثال ایجاد ارتش اروپایی و همچنین تقویت واحد پولی یورو در مقابل دلار از جمله مواضع ضد آمریکایی کشورهای اتحادیه اروپا محسوب می شود؛ این مهم نشان می دهد اروپایی ها در تلاش هستند در عرصه های مختلف در مقابل آمریکا ایستادگی کرده و به نوعی مستقل باشند.

این نماینده مردم در مجلس دهم بر همین اساس تصریح کرد: به نظر می رسد سازوکار نهادهای واسط مالی(SPV) با تعامل و همگرایی تمام کشورهای قاره سبز محقق شود اما تا حاصل شدن آن کمی زمان نیاز است زیرا بر اساس شرایط کنونی مشاهده می شود که آمریکایی ها با نفوذ در برخی از کشورهای اروپایی در صدد ایجاد مناقشه و تنش برای جلوگیری از تحقق این امر هستند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: نباید فراموش کرد که اگر SPV راه اندازی شود نظام مالی بین المللی که امروزه آمریکایی ها بر آن سیطره دارند از هم فرو می پاشد بنابراین باید اذعان کرد در حال حاضر واشنگتن دغدغه جدی برای جلوگیری از تحقق سازوکار مستقل مالی اروپا دارد و از هر ابزاری مانند تهدید و تحریم در راستای شکل نگرفتن این امر بهره می گیرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet