هدر موبایل
1397/09/04 11:53:00
سرویس سیاسی
ملکشاهی:

جامعه حقوقی کشور باید از ظرفیت های حقوقی و قانونی بین المللی در موضوع قتل عام یمن استفاده کند

رئیس کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس معتقد است؛رفتار منفی،دوگانه و چندگانه شورایی امنیت نباید مانع از اقدامات پیگیری در نسل کشی یمن شود.
جامعه حقوقی کشور باید از ظرفیت های حقوقی و قانونی بین المللی در موضوع قتل عام یمن استفاده کند رئیس کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس معتقد است؛رفتار منفی،دوگانه و چندگانه شورایی امنیت نباید مانع از اقدامات پیگیری در نسل کشی یمن شود. https://cdn.icana.ir/d/019/57800.jpg جامعه,حقوقی,کشور,باید,از,ظرفیت,های,حقوقی,و,قانونی,بین,المللی,در,موضوع,قتل,عام,یمن,,استفاده,کند Icana

الهیار ملکشاهی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ضمن اشاره به اوضاع وخیم یمن گفت:یمن که در آن کشوری فاجعه انسانی رخ داده است با اتفاقاتی که دولت سعودی انجام داده حمایتی که امریکا دولت سعودی می کرد ولی مقاومت خوبی که مردم یمن داشتند و واقعا بعضی از کشورها مثل جمهوری اسلامی توانستند که صدای مظلومیت آنها را به گوش  جهان برسانند.

وی افزود:امروز تعداد زیادی از کشورهای دنیا از جمله کشورهای اروپایی واقف به این هستند که اقدامات خلاف حقوق بشری در یمن اتفاق می‌افتد و به همین خاطر هم اکثر این کشورها به دنبال  ایجاد آتش‌بس در یمن هستند.

بیشتر بخوانید:

 

نماینده مردم کوهدشت و رومشگان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به نظر من جامعه جهانی در موضوع عدم فروش سلاح به سعودی خوب پیش رفته است،تاکید کرد:در واقع بسیاری از کشورها الان اعتقادشان این است که سلاح به کشور سعودی نباید فروخته شود و پیگیر این موضوع هستند؛چراکه آل سعود از سلاح به عنوان اقدام علیه بشریت و علیه حقوق بشر استفاده می کند.

ملکشاهی با اشاره به رفتارهای چندگانه شورای حقوق بشر اظهارداشت:متاسفانه سازمان ملل متحد و حقوق بشر سازمان ملل در واقع تحت سیطره آمریکا هستند؛اصولاً رفتارهای چندگانه ای دارند،مثلاً در کشورهایی یک شخصی جرمی کرده و بازداشت شود؛آنها زمین را به زمان می دوزند.

با بیان اینکه در جمهوری اسلامی ایران قوانین ما بسیار پیشرفته هستند،ادامه داد: آیین دادرسی کیفری و قانون مجازات اسلامی کشورمان پیشرفته هستند و دادگاه هم دقیقا تمامی قوانین را مراعات می کنند؛ولی آنها گاهی یک مستمسک هایی را پیدا کرده و آن را بزرگنمایی می‌کنند.اما در جاهای دیگر مانند یمن حدود ۱۵ هزار انسان کشته شده اند؛ولی تا الان سازمان های متولی حقوق بشر به صورت رسمی این رفتارها را محکوم نکرده اند،این رفتارهای دوگانه و چندگانه از سوی سازمان ملل و سازمان های متولی حقوق بشر و شورای امنیت هستند.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که جمهوری اسلامی و دیگر کشورها چطور می توانند از ظرفیت های حقوقی و قانونی بین المللی در این زمینه استفاده کرد و به جامعه جهانی هشدار داد ،مطرح کرد: البته ما باید تلاش خود را بکنیم، یعنی رفتار منفی،دوگانه و چندگانه آنها نباید مانع از اقدامات پیگیری ما باشد.طبیعتا وزارت خارجه و همچنین قسمت های حقوقی ریاست جمهوری و حتی حقوقدان های بخش های خصوصی هم مانند وکلای دادگستری،مشاورین قوه قضاییه هرکدام به نوبه خود می توانند مظلومیت انسان ها را در هرجا که باشند به شورای امنیت سازمان ملل متحد انعکاس دهند.

ملکشاهی ضمن اشاره به جلسه ای که با کانون وکلا داشته است،مطرح کرد:از آنها خواستم که راجع به برجام که آمریکا به صورت غیرقانونی از آن خارج شده حتما علیه آن شکایت کنند و گاهی این شکایت‌ها بررسی می‌شود؛مانند شکایتی که جمهوری اسلامی در دیوان بین‌المللی دادگستری مطرح کرد و ایالات متحده  محکوم شد.آمریکا یک کشور و یا دولتی یاغی است ممکن است قانون  را اجرا نکند ولی به هر شکل محکوم شده است و این محکومیت اثر بین المللی دارد.

رئیس کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد:کانون وکلای کشورمان می توانند با کانون وکلای دیگر کشورها مکاتباتی داشته باشند و درباره کشتاری که در یمن صورت می‌گیرد،هشدار دهند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet