حلول ماه ربیع الاول
1388/06/30 11:00:00
سرویس سیاسی
فلاحت پیشه:

راهکارهای میانجیگرانه ضرورت امروز جامعه است

**"حشمت ا.. فلاحت پیشه" تاکید کرد: شکل‌گیری راهکارهای میانجیگرانه بین گروه‌های سیاسی ضرورت امروز جامعه است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی که در گفتگو با خبرنگار خانه ملت سخن می‌گفت مطلب فوق را در پاسخ به این سوال مطرح کرد که آیا از نظر شما پیشنهادهایی مبنی بر تشکیل یک هیات میانجی بین گروه‌های سیاسی برای حل و فصل اختلافات موجود تا چه اندازه کار گشا خواهد بود مطرح کرد.

وی افزود: آنچه مسلم است این که فضای موجود و اختلافات بین احزاب و گروه‌های سیاسی جامعه ایران را خسته کرده است و در چنین شرایطی در اختلاف و تشدید اختلاف این مردم و کشور هستند که ضرر می‌کنند.

عضو کمیسیون سیاست خارجی سپس به بهره‌برداری کشورهای خارجی از این اختلافات اشاره کرد و اظهار داشت: اولتیماتومی که از سوی 1+5 به ایران داده شد و عدم دعوت از ایران برای حضور در اجلاس خزر از جمله پیامدهایی است که در این راستا می‌توان آنها را ارزیابی کرد.

وی افزود: شرایط کنونی کشور باعث می‌شود تا سران دیگر کشورها و ازجمله قدرت‌های بزرگ با بهانه قرار دادن اختلافات داخلی آن را زمینه‌ای برای پیش‌ برد سیاست‌های خودشان قرار دهند.

نماینده اسلام آباد غرب خاطر نشان کرد: پیش از این هم این‌گونه برخورد‌ها سابقه داشته است و تاریخ نشان می‌دهد که هرجا ایران دچار اختلافات داخلی شده دیگر کشورها توانسته‌اند از این منظر سیاست‌های خودشان را به خوبی دنبال کنند.

وی اظهار داشت: اگرچه طرفداران هر دو گروه سیاسی سطح اختلافات خود را خوشبختانه تا جایی بالا نبردند که امنیت ملی کشور را تحت الشعاع قرار دهد اما آنچه مهم است این که دو طرف درگیر، هرچه سریع‌تر به شرایط کنونی باید پایان دهند.

وی تصریح کرد: طرفین درگیر اختلافات کنونی باید بپذیرند که هیچ کدام کل ملت ایران نیستند لذا از وارد کردن اتهامات متقابل به یکدیگر و ملتهب کردن فضای سیاسی باید بپرهیزند.

عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی تاکید بر این که در چنین وضعیتی به نظر نمی‌رسد اتهام بستن و دیگری را مقصر معرفی کردن مشکلی از جامعه حل ‌کند، اظهار داشت: باید در این میان راهکارهای خشک و خشن جای خود را به راه‌های میانجی‌گرانه و نرم بدهد.

وی افزود: به طور مثال از اصرار بر نشان دادن فضای التهاب به شدت باید پرهیز شود و توهین به شخصیت‌های سیاسی باید تعدیل شود.

نماینده اسلام آباد غرب در خصوص ترکیب هیات میانجی بین سران سیاسی اظهار داشت: آنچه مسلم است این است که شخصیت‌هایی باید در ترکیب این هیات قرار گیرند که ظرفیت میانجیگری و پایمردی را داشته باشند چرا که اگر قرار باشد از ابتدا تاکید شود که مذاکرات به شکست منجر می‌شود.

وی با اشاره به پیشنهاد علی مطهری نماینده تهران مبنی بر حضور آقایان آیت‌ا... مهدوی‌کنی دبیرکل جامعه روحانیت مبارز ، علی‌اکبر ناطق نوری مشاور مقام معظم رهبری و علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در این هیات اظهار داشت: چنانچه افراد پیشنهاد شد به این نتیجه برسند تشکیل هیات یک امر فرمایشی است قطعاً وارد این فضا نمی‌شوند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet