هدر موبایل
1397/09/06 16:41:36
سرویس فرهنگی
ساعی عنوان کرد:

برگه سبز؛ جواز حضور فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی در مدارس کشور

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس می‌گوید اگرچه به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی شناسنامه داده نمی‌شود ولی برگه سبزی به آنها داده می‌شود تا بتوانند در مدارس کشور ثبت‌نام کنند.
برگه سبز؛ جواز حضور فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی در مدارس کشور عضو کمیسیون اجتماعی مجلس می‌گوید اگرچه به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی شناسنامه داده نمی‌شود ولی برگه سبزی به آنها داده می‌شود تا بتوانند در مدارس کشور ثبت‌نام کنند. https://cdn.icana.ir/d/019/201608103803867456.jpg برگه,سبز؛,جواز,حضور,فرزندان,حاصل,از,ازدواج,زنان,ایرانی,با,مردان,غیرایرانی,در,مدارس,کشور Icana

زهرا ساعی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملتدرباره چگونگی تحصیل فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی گفت: اگرچه به این عده شناسنامه داده نمی‌شود ولی افراد زیر 18 سال یک کارت هویتی موقت دریافت می‌کنند که به وسیله همان در مدرسه ثبت‌نام کرده و تحصیل آنها در کشور مشکلی ندارد.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی افزود: البته قانون قبلی این اجازه را نمی‌داد و سخت‌گیرتر بود ولی با پیگیری‌های مجلس و همکاری وزارت خارجه، وزارت کشور و سایر نهادها در حال حاضر به آنها یک برگه سبز داده می‌شود که البته باید آن را مرتبا تمدید کنند.

مشکلات متعدد افراد بالای 18 سالی که فقط مادر ایرانی دارند

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه در بحث تحصیل، بهداشت و سلامت افراد زیر 18 ساله حاصل از  ازدواج زنان ایرانی و مردان غیرایرانی  مشکلی وجود ندارد، گفت: البته برای افراد بالای 18 سال مشکلات متعددی مطرح است؛ زیرا نه کارت هویتی دریافت می‌کنند و نه شناسنامه لذا باید این عده هم که به دلایلی مراجعه نکردند، تحت پوشش قرار گیرند.

وی تاکید کرد: در حال حاضر پیگیر آن هستیم که به این عده شناسنامه داده شود؛ در بسیاری کشورها خاک یا خون را ملاک تابعیت قرار می‌دهند لذا ما نیز باید در رابطه با این فرزندان که مادر ایرانی دارند، تصمیم جدی گرفته و وضعیت را مشخص کنیم.

نمی‌شود یک جماعت را بدون شناسنامه گذاشت

ساعی خواستار آن شد که برای این موضوع تبصره‌ها و استثنائاتی قائل شویم؛ زیرا به گفته وی، نمی‌شود همه این عده را بدون شناسنامه گذاشت چرا که مشکلات زیادی در تحصیل فرزندان و ازدواج آنها وجود دارد.

عضو فراکسیون زنان مجلس تاکید کرد: باید یک بار برای همیشه این مشکل حل شود که می‌خواهیم با کسانی که مادر ایرانی دارند، در ایران به دنیا آمده و بزرگ شدند، ازدواج کردند و فرزند دارند و اکنون دارای مشکلات عدیده هستند، چه برخوردی داشته باشیم.

 خاک مهم است؟ یا خون؟ یا هیچکدام؟

وی با اشاره به لایحه تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی، توضیح داد: این لایحه بسیار خوبی است که در کمیسسیون‌های تخصصی بررسی شده و در نوبت رسیدگی در صحن علنی قرار دارد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه باید با راه حل منطقی مشکلات این عده را حل کرد، گفت: برای اعطای تابعیت، یا خاک را باید در نظر گرفت یا خون را؛ ولی در مورد این عده، هیچکدام لحاظ نمی‌شود لذا فعلا مساله تحصیل آنها با کارت هویتی حل شده ولی سایر مسائل به قانون مشخص‌تری نیاز دارد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet