هدر موبایل
1397/09/07 12:45:09
سرویس صحن
فلاحت‌پیشه در جمع خبرنگاران:

استیضاح ظریف در کمیسیون امنیت ملی بررسی می‌شود/ تعیین تکلیف حداقل 7 ماده ازCFT در مجمع تشخیص مصلحت

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از بررسی استیضاح وزیر خارجه در جلسه یکشنبه آینده کمیسیون متبوعش خبر داد.
استیضاح ظریف در کمیسیون امنیت ملی بررسی می‌شود/ تعیین تکلیف حداقل 7 ماده ازCFT در مجمع تشخیص مصلحت رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از بررسی استیضاح وزیر خارجه در جلسه یکشنبه آینده کمیسیون متبوعش خبر داد. https://cdn.icana.ir/d/019/201806102962856517.jpg استیضاح,ظریف,در,کمیسیون,امنیت,ملی,بررسی,می‌شود/,تعیین,تکلیف,حداقل,7,ماده,ازCFT,,,در,مجمع,تشخیص,مصلحت Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، حشمت الله فلاحت پیشه  در حاشیه جلسه علنی امروز (چهارشنبه، 7 آذر ماه) مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران گفت: کمیسیون امنیت ملی بررسی استیضاح آقای ظریف را در دستور جلسه یکشنبه آینده قرار داده است اعتقاد داریم استیضاح به معنای روشن شدن مطالب است لذا این جلسه، جلسه‌ای کارشناسی محسوب می‌شود.

نماینده مردم اسلام آباد غرب در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: تلاش بر این است که این موضوع به گونه‌ای مورد پیگیری قرار بگیرد که نتیجه آن بر اساس منافع ملی و شفاف‌سازی و رفع مشکل باشد. تلاش کمیسیون بر آن است که بی‌طرفانه موضوع را پیگیری کنند.

وی در توضیح روند بررسی استیضاح وزیر امور خارجه تصریح کرد: طبق آیین‌نامه کمیسیون امنیت ملی یک هفته زمان برای دعوت از وزیر دارد به همین دلیل ما بلافاصله برای هماهنگی با آقای ظریف یکشنبه را برای بررسی استیضاح در کمیسیون امنیت تعیین کردیم که آقایان متقاضی استیضاح هم هستند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود: البته برخی از سوال‌های مرتبط مثل موضوع پولشویی را هم در دستور گذاشتیم. بعد از آن کمیسیون نظرش را به صحن علنی ارائه می‌دهد.

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: بنده مخالف استیضاح هستم اما با این وجود جلسه کمیسیون را بی‌طرفانه مدیریت می‌کنیم و نظرات را خواهیم شنید.

فلاحت پیشه گفت: سعی خواهیم کرد که نه تنها توان چانه‌زنی و سیاست خارجی کشور تضعیف نشود که شفاف‌سازی در امور مختلف کشور نیز صورت گیرد. انتظارمان این است که به این موضوع به عنوان نوسانی در سیاست خارجه کشور نگاه نشود.

نماینده مردم اسلام آباد غرب در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: خیلی از وزرای دیگر هم در مرحله‌ی استیضاح در کمیسیون‌های دیگر پیش رفته‌اند که حتی نتایج خوبی هم گرفته‌اند. آقای ظریف هم پذیرفتند که برای یکبار موضوع را توضیح دهند از این رو نتیجه در راستای منافع ملی کشور است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به بررسی ایرادات شورای نگهبان نسبت به لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم ( CFT) گفت‌: کمیسیون امنیت ملی بر اساس تجربه ای که از برجام دارد، CFT را پیش برده‌ایم و بر همین اساس در جلسه اول کمیسیون امنیت ملی برای بررسی ایرادات شورای نگهبان به این لایحه مقرر شد که کارگروه مشورتی تشکیل شود.

فلاحت پیشه افزود: جلسه این کارگروه با حضور نمایندگانی از دولت، شورای نگهبان، مجمع تشخیص مصلحت نظام و جریانات سه گانه سیاسی مجلس شورای اسلامی در پنج ساعت تشکیل شد و اصلاحات مربوطه صورت گرفت.

وی تصریح کرد: همچنین روز گذشته (سه‌شنبه) نیز دومین جلسه کمیسیون امنیت ملی برای بررسی ایرادات شورای نگهبان با حضور آقای کدخدایی  تشکیل شد. ۱۳ مورد از ایرادات شورای نگهبان اصلاح و یک سری از شروط تعدیل شد. البته ما از قبل شروطی را گذاشته بودیم که این بار ترتیبات و متن را تغییر دادیم. شرط اول را قانون اساسی گذاشتیم یعنی این که در صورت وجود اختلاف ملاک قانون اساسی است.

 

این نماینده مردم در مجلس دهم اظهار کرد: شرط دوم این بود که باید ماده شش CFT مورد توجه قرار گیرد. برخی نگران بودند که اجازه دادن حق شرط به ایران نمی‌دهند حال این که ۶۳ کشور دنیا حق شرط گذاشتند. ما در این ماده آوردیم که نباید منعی برای حق شرط‌ها قائل شوند این نگرانی تا حدی نگرانی آقایان را حل می‌کند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: بر این اساس هفت مورد از ایردات شورای نگهبان باقی ماند که کمیسیون بر آن اصرار کرد چون ماهیت کنوانسیون داشت. به خصوص در موضوع استرداد که فقها این موضوع را خلاف شرع می‌دانند که حکم قاضی در کشور دیگری در این جا اجرا شود، اما موضوع کنوانسیون ها تفاوت می‌کند به طور معمول در این موارد نظر به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفته تا نظر اصلاحی اعلام شود.

نماینده مردم اسلام آباد غرب در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: ما حداقل هفت ماده را به مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌فرستیم. ضمن این که یک سری شروط اضافه شده است که باید شورای نگهبان درباره آن مجدد نظر داده و مجلس شورای اسلامی هم نظرش را بدهد./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet