ایام محرم 1398
1397/09/11 12:18:21
سرویس صحن
صادقی در جمع خبرنگاران تشریح کرد:

9 راهبرد فراکسیون شفاف سازی و سالم‌سازی اقتصاد و انضباط مالی مجلس/ از شفاف سازی آراء نمایندگان تا طرح مدیریت تعارض منافع

رئیس فراکسیون شفاف سازی و سالم‌سازی اقتصاد و انضباط مالی مجلس، ۹ راهبرد این فراکسیون برای شفاف سازی را تشریح کرد.
9 راهبرد فراکسیون شفاف سازی و سالم‌سازی اقتصاد و انضباط مالی مجلس/ از شفاف سازی آراء نمایندگان تا طرح مدیریت تعارض منافع رئیس فراکسیون شفاف سازی و سالم‌سازی اقتصاد و انضباط مالی مجلس، 9 راهبرد این فراکسیون برای شفاف سازی را تشریح کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201812106653094961.jpg 9,راهبرد,فراکسیون,شفاف,سازی,و,سالم‌سازی,اقتصاد,و,انضباط,مالی,مجلس/,از,شفاف,سازی,آراء,نمایندگان,تا,طرح,مدیریت,تعارض,منافع Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،محمود صادقی در حاشیه جلسه علنی امروز (یکشنبه، 11 آذر ماه) مجلس شورای اسلامی در نشستی پیرامون گزارش عملکرد فراکسیون شفاف سازی و سالم‌سازی اقتصاد و انضباط مالی ، با اشاره به سالگرد شهادت آیت الله مدرس، رسالت وی را "صدای مردم بودن" عنوان کرد که تا پای جان برای پیگیری مطالبات مردم در برابری دیکتاتوری رضاخان ایستاد.

 

نشست خبری محمود  صادقی با خبرنگاران پارلمانی

 

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به سخنان شهید مدرس مبنی بر اینکه نمایندگان نباید در پیگیری مطالبات مردم، ترس و طمع داشته باشند، ادامه داد: مجلس شورای اسلامی با همه فراز و نشیب‌ها، از جایگاه بالایی برخوردار است اما برخی موانع بر سر راه او وجود دارد که نقش آفرینی مجلس را در نظام جمهوری اسلامی تحدید کرده است.

وی توضیح داد: بخشی از این امر به فرآیند انتخابات و نظارت‌های سختگیرانه و غیرشفاف و غیرمنطبق با موازین برمی‌گردد که در نتیجه آن بسیاری از کاندیداهای نخبه رد صلاحیت می‌شوند و مردم نیز امکان انتخاب اصلح را پیدا نخواهند کرد.

 

نشست خبری محمود  صادقی با خبرنگاران پارلمانی

 

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در انتخابات گذشته مجلس از 12 هزار نفر کاندیدا، 6 هزار نفر رد صلاحیت شده‌اند یا صلاحیت آنها احراز نشد، ادامه داد: از شورای نگهبان دعوت می‌کنم به آسیب‌شناسی در این خصوص بپردازد و پرونده آنهایی را که حذف شدند، روی میز بگذارد و آن را با راه یافتگان مقایسه کند تا ببیند چه مقدار از نخبگان حذف شدند.

صادقی به ابلاغ سیاست‌های کلی نظام در خصوص انتخابات اشاره کرد و گفت: سخنگوی شورا بر نقش آفرینی احزاب در انتخابات تأکید کرده و به نظر من نیز فعالیت احزاب از خلاء‌های موجود در کشور در قبل و بعد از انتخابات است و همین خلاء باعث شده نمایندگان در هنگام حضور در مجلس، رویکرد محلی و نه کلان داشته باشند.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: اگر احزاب در انتخابات نقش آفرین باشند، اولاً برنامه می‌دهند؛ ثانیا به اجرای برنامه خود متعهد می‌شوند و ثالثاً در اجرای برنامه‌ها با تشکیل اتاق فکر از نمایندگان مجلس پشتیبانی فکری می کنند.

وی با اشاره به تشکیل فراکسیون شفاف سازی و سالم‌سازی اقتصاد و انضباط مالی تصریح کرد: مقوله شفافیت رفته رفته به یک گفتمان رایج تبدیل شده و ما با تشکیل این فراکسیون یک برنامه راهبردی مشتمل بر 9 راهبرد و 122 اقدام و سیاست تعریف کرده‌ایم.

 

نشست خبری محمود  صادقی با خبرنگاران پارلمانی

 

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، راهبرد نخست را شفاف‌سازی فرآیند تصمیم‌گیری شوراها و کمیسیون‌ها اعلام کرد و افزود: هر نهادی که متولی امر تصمیم‌گیری است؛ اعم از مجلس، شورای نگهبان، شوراهای شهر و روستا و ... باید به سمت انتشار آزاد مذاکرات بروند تا دسترسی افکار عمومی و رسانه‌ها به متن مذاکرات مهیا شود.

صادقی با اشاره به قوانین متعدد کشور در این خصوص همچون قانون دسترسی آزاد به اطلاعات و مفاد کنوانسیون مبارزه با فساد، گفت: کشور در عمل و اجرا در این زمینه دچار اختلال است و ما می‌خواهیم در این خصوص نظارت داشته باشیم لذا مباحثی همچون شفافیت آرای نمایندگان و شفافیت فعالیت نمایندگان در همین قالب پیش‌بینی شده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم در خصوص دیگر راهکارها توضیح داد: ارتقای کارایی نهاد قضایی در پیشگیری و مبارزه با فساد، مدیریت تعارض منافع، ارتقاء انضباط مالی دولت و پیشگیری از تخصیص غیربهینه منابع، سالم سازی فعالیت‌های اقتصادی، ارتقاء نقش نهادهای مدنی و عمومی در پیشگیری و مبارزه با فساد، تعامل و همکاری با نهادها و سازمان‌های بین‌المللی در راستای اهداف فراکسیون، بهبود عملکرد دستگاه‌های نظارتی در راستای حاکمیت قانون و نظام‌مند نمودن رویه‌های کنترل و ارزیابی و نهادینه‌سازی فرهنگ شفافیت، سلامت و عدالت از جمله راهکارهای پیش‌بینی شده در این فراکسیون است.

 

نشست خبری محمود  صادقی با خبرنگاران پارلمانی

 

وی در خصوص راهکار مدیریت تعارض منافع گفت: دولت در حال تدوین پیش‌نویس لایحه‌ای در این خصوص است که به کندی پیش می‌رود لذا اگر این تعلل ادامه پیدا کند، موضوع را در قالب طرح به مجلس خواهیم آورد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در خصوص راهکار بهبود عملکرد دستگاه‌های نظارتی در راستای حاکمیت قانون تصریح کرد: دستگاه‌های نظارتی فعلی اعم از سازمان بازرسی، دیوان محاسبات، ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی، دیوان عدالت اداری و حداقل 30 نهاد عمده نظارتی و ده‌ها نهاد عمومی کوچکتر، کارایی لازم را در کشور ندارند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی درباره نهادینه‌سازی فرهنگ شفافیت نیز افزود: خروجی شفافیت، صلح، عدالت و امنیت است و ما در فراکسیون شفاف سازی ادعا داریم که در دو سال اخیر توانسته‌ایم فرهنگ شفافیت را ترویج کنیم.

 

نشست خبری محمود  صادقی با خبرنگاران پارلمانی

 

صادقی همچنین در انتهای نشست خود در پاسخ به سوال خبرنگاران به موضوع امنیت رسانه‌ها در خصوص شفاف‌سازی اشاره کرد و گفت: در راهبرد ششم این فراکسیون اقدامات قانون‌گذاری پیش‌بینی شده است ضمن آن که پیشنهاد تصویب قانون حمایت از "سوت زدن" مطرح است که پیش‌نویس طرح آن آماده شده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم به پیشنهاد ثبت روز ملی افشا در کشور و مشارکت عمومی در سال‌سازی روابط اجتماعی اشاره کرد و خواستار فعال شدن مجدد شورای هماهنگی دستگاه‌های نظارتی و افزایش نقش‌آفرینی مجلس در آن شورا شد و افزود: پیشنهاد می‌دهیم این شورا به جای دستگاه قضایی در مجلس مستقر شود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی همچنین درباره تقاضای تحقیق و تفحص از حساب‌های قوه قضائیه توضیح داد: من پیش از این از دو ابزار نظارتی تذکر و سوال از وزیر در صحن علنی مجلس استفاده کرده بودم که به جواب نرسید و اکنون طرح تحقیق و تفحص با امضای 7 نماینده متشکل از اصولگرایان و اصلاح طلبان آماده شده است.

وی گفت: این طرح در 10 شهریور ماه امسال به کمیسیون اقتصادی ارجاع شد که کمیسیون نیز به وزیر دادگستری و رئیس قوه قضائیه نامه زد و با توجه به اینکه آنها موظف به پاسخگویی هستند، هنوز قوه قضائیه یک سطر پاسخ هم نداده است.

 

نشست خبری محمود  صادقی با خبرنگاران پارلمانی

 

صادقی افزود: به روال قانونی کمیسیون باید تشکیل جلسه داده و گزارش خود را به صحن مجلس بفرستد.

این نماینده مردم در مجلس دهم درباره شفافیت آرای نمایندگان نیز بیان کرد: ترجیحاً می‌خواهیم از زیرساخت موجود در مجلس برای این منظور استفاده بهینه شود؛ ضمن آن که آیین‌نامه باید اصلاح شود؛ در واقع اصل بر علنی بودن آراء باشد و نه غیرعلنی بودن و ابتدا می‌خواهیم با این کار با شفافیت داوطلبانه شروع شود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در پایان به آماده سازی طرحی برای اشتغال و ساماندهی نخبگان برتر دانشگاه اشاره کرد که در آن دستگاه‌های اجرایی مکلف می شوند سالانه 20 درصد از سهمیه استخدامی مصوب خود را به نخبگان برتر کشور اختصاص دهند./

پایان پیام

 

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet