پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1397/09/12 15:45:39
سرویس اجتماعی
کمالی پور:

قضات از مجازات‌های عام المنفعه حمایت کنند/ فلسفه مجازات‌های اسلامی بازسازی اخلاقی مجرم است

عضو هیات رییسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: قضات تنها راه حل برخورد با متخلفین را حبس ندانند و از مجازات های دیگر مخصوصاً در جهت آن‌چیزی که امروزه منافع عمومی محسوب می‌شود، حمایت کنند.
قضات از مجازات‌های عام المنفعه حمایت کنند/ فلسفه مجازات‌های اسلامی بازسازی اخلاقی مجرم است عضو هیات رییسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: قضات تنها راه حل برخورد با متخلفین را حبس ندانند و از مجازات های دیگر مخصوصاً در جهت آن‌چیزی که امروزه منافع عمومی محسوب می‌شود، حمایت کنند. https://cdn.icana.ir/d/019/201707106442369947.jpg قضات,از,مجازات‌های,عام,المنفعه,حمایت,کنند/,فلسفه,مجازات‌های,اسلامی,بازسازی,اخلاقی,مجرم,است Icana

یحیی کمالی پور در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت   در خصوص استفاده از احکام سبز و فعالیت‌های عام المنفعه جایگزین حبس گفت: متاسفانه عناوین مجرمانه در سال‌های اخیر به حدی بوده است که امروزه جمعیت کیفری ما را چندین برابرکرده است. از طرفی مجازات حبس بازدارندگی لازم را در حوزه مجازات ها ندارد و چالش‌های اساسی در حوزه ظرفیت زندان‌ها ایجاد کرده است. به همین دلیل مجازات جایگزین حبس به عنوان یک نوآوری بسیار خوب در آیین دادرسی کیفری ایجاد شده است. 

مجازات جایگزین حبسکارایی بیشتری دارند

نماینده مردم جیرفت و عنرآباد در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بدون تردید مجازات‌های جایگزین حبس  علاوه برکاهش ظرفیت زندان‌ها، کارایی و بازدارندگی قابل قبولی داشته است. وظایف این مجازات‌ها بر عهده در دستگاه‌های متولی و اجرایی غیر از قوه قضاییه گذاشته شده و در قانون نیز به صورت کامل و صریح به آن اشاره شده است.

فلسفه مجارات‌های اسلامی بازسازی اخلاقی مجرم است

کمالی پور افزود: مجازات‌های سبز و فعالیت‌های عام المنفعه جایگزین حبس آثار و برکات بسیار خوبی برای کشور به همراه خواهد داشت، اگر به قوانین مجازات در اسلام هم نگاه کنیم متوجه می‌شویم که فلسفه اصلی مجازات‌ها بازسازی اخلاقی مجرم و بازگشت وی به جامعه بوده است.

بیشتر بخوانید: 

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: مجازات‌های جاگزین حبس به این دلیل که ارعاب، ترس و تهدید را از روی مجرمان بر می‌دارد، تاثیر گذاری بیشتری برای بازگشت به جامعه متخلفین خواهد داشت. این مجازات ها می‌تواند در حوزه‌های مختلف از جمله محیط زیست، پاک‌سازی جنگل‌، رودخانه و جاده‌ها از زباله و سایر مسائلی که جنبه فرهنگی، اصلاحی و تربیتی دارند، موثر واقع بشوند.

قضات از مجازات‌های عام المنفعه حمایت کنند

عضو هیات رییسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطر نشان کرد: قضات تنها راه حل برخورد بامتخلفین را حبس ندانند و از مجازاتهای دیگر مخصوصاً در جهت آن‌چیزی که امروزه منافع عمومی محسوب می‌شود حمایت کنند. بنابر این آرای دستگاه‌های قضایی باید به متهم و محکومین برای بازسازی و بازگشت به جامعه کمک کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet