پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1397/09/13 09:30:07
سرویس اجتماعی
مافی خبر داد:

احراز توان مالی داماد توسط مراکز ثبت ازدواج و جلوگیری از ثبت مهریه‌های غیر منطقی

رئیس فراکسیون خانواده مجلس گفت: مراکز ثبت ازدواج مکلف می‌شود قبل از جاری شدن عقود ازدواج توان مالی داماد را احراز کرده و از مهریه‌های غیر معمول و خارج از توان مالی داماد جلوگیری کنند.
احراز توان مالی داماد توسط مراکز ثبت ازدواج و جلوگیری از ثبت مهریه‌های غیر منطقی رئیس فراکسیون خانواده مجلس گفت: مراکز ثبت ازدواج مکلف می‌شود قبل از جاری شدن عقود ازدواج توان مالی داماد را احراز کرده و از مهریه‌های غیر معمول و خارج از توان مالی داماد جلوگیری کنند. https://cdn.icana.ir/d/019/201807109070840669.jpg احراز,توان,مالی,داماد,توسط,مراکز,ثبت,ازدواج,و,جلوگیری,از,ثبت,مهریه‌های,غیر,منطقی Icana

پروانه مافی در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت در تشریح نشست دوشنبه 12 آذرماه  فراکسیون خانواده مجلس شورای اسلامی از حضور نمایندگان دستگاه‌های اجرای کمیته امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی و مسئولینی که باید در حوزه طلاق و کاهش آن مطابق با اصل 104 قانون برنامه ششم توسعه برنامه‌هایی داشته باشند گفت: در نشست امروز فراکسیون پیرامون آسیب‌های اجتماعی ناشی از طلاق و راه حل‌های کاهش آن بحث و گفت‌و‌گو صورت گرفت.

کاهش 3/6 درصدی طلاق در شش ماه اول سال 97

رئیس فراکسیون خانواده مجلس تصریح کرد: در این جلسه بنده گزارشی در خصوص افزایش میزان طلاق در سال 96 و کاهش 3/6 درصدی آن در شش ماهه اول سال 97 و تاثیر طلاق بر افزایش مشکلات جامعه زنان، مردان و فروپاشی خانواده‌ها ارائه کردم. در ادامه این جلسه دستگا‌های اجرایی کمیته امداد امام خمینی ( ره) و سازمان بهزیستی نیز گزارشی در خصوص طلاق و آسیب‌های ناشی از آن ارائه کردند که نشان دهنده تلاش و کوشش آنها برای کاهش امار طلاق  در جامعه است.

ایجاد کارگروه ویژه طلاق در فراکسیون زنان مجلس

عضو هیئت رئیسه کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس بیان کرد: پرداختن به موضوع طلاق نیازمند کارگروه ویژه‌ای است تا بتواند پیشنهاد‌های دستگاه‌های اجرایی را پیگیری و در صورتی که نیاز به تنظیم و تصویب قانون جدیدی است، آن را عملی تا در صحن علنی مجلس شورای اسلامی به عنوان طرح ارائه شود.

احراز توان مالی داماد توسط مراکز ثبت ازدواج و جلوگیری از ثبت مهریه‌های غیر منطقی

وی افزود: در ادامه جلسه فراکسیون خانواده در خصوص مهریه‌های غیر معمول و غیر منطقی که دختران و پسران جوان بدون توجه به مشکلات ناشی از آن ثبت می‌کند بحث و گفت‌وگو شد، یکی از مصوبات جلسه امروز احراز توان مالی داماد توسط مراکز ثبت ازدواج بود که بر اساس آن مکلف می‌شودقبل از جاری شدن عقود ازدواج توان مالی داماد را احراز کرده و از مهریه‌های غیر معمول و خارج از توان ملی داماد جلوگیری کنند.  این مصوبه باعث می‌شود از ثبت عقود غیرعقلانی و غیر منطقی گرفته شود و زوجین در خصوص تعین مهریه به یک توافق مشترک و عقلانی برسند تا مراکز ثبت ازدواج بتوانند امر عقد را اجرایی کنند.  

 

این مصوبه باعث می‌شود از ثبت عقود غیرعقلانی و غیر منطقی گرفته شود و زوجین در خصوص تعین مهریه به یک توافق مشترک و عقلانی برسند تا مراکز ثبت ازدواج بتوانند امر عقد را اجرایی کنند

 

عضو فراکسیون زنان مجلس اظهار کرد: برای اجرایی شدن مصوبه احراز مالی داماد قبل از عقد توسط مراکز ثبت ازدواج  به قوانین مختلفی نیاز داریم تا محاضر رسمی بتوانند بر اساس آن توانایی مالی داماد را احراز کنند و سپس بر اساس آن مهریه تعین و از مهریه های غیر عقلانی و نامربوط با توانایی داماد جلوگیری کند.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس خاطر نشان کرد: جلسات فراکسیون زنان مجلس در خصوص مهریه و کاهش طلاق مرتباً تشکیل خواهد شد تا نرخ طلاق به میزان بیست درصد (20 %) بر اساس ماده 104 برنامه ششم توسعه با همکاری دستگا‌های نظارتی و عملیاتی کاهش پیدا کند، امیدواریم این امر با تلاش فراکسیون زنان به عنوان پرچم داره این حوزه محقق شود./

پایان پیام 

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

موضوع مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet