شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1397/09/13 16:57:53
سرویس اقتصادی
یوسفیان ملا:

ارقام لایحه پیشنهادی بودجه 98 به واقعیت نزدیک است

عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس می گوید پیش بینی دولت در خصوص نرخ دلار، میزان تولید نفت و صادرات آن به واقعیت نزدیک تر است.
ارقام لایحه پیشنهادی بودجه 98 به واقعیت نزدیک است عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس می گوید پیش بینی دولت در خصوص نرخ دلار، میزان تولید نفت و صادرات آن به واقعیت نزدیک تر است. https://cdn.icana.ir/d/019/201611107794791476.jpg ارقام,لایحه,پیشنهادی,بودجه,98,به,واقعیت,نزدیک,است Icana

عزت الله یوسفیان ملا در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به جزییاتی که از لایحه بودجه سال 98 رسانه ای شده است، بیان داشت: در بودجه هیچ وقت قیمت دلار، نفت و میزان صادرات نفت و به طور کلی بودجه پایه ای که بر اساس نفت در بودجه دیده می شود، واقعی نیست براساس حدس و گمان است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس ادامه داد: در شرایط تحریم و حتی در شرایط غیر تحریمی نمی توان گفت دلار نفت ومیزان تولید نفت کشور چه عددی خواهد بود، بلکه عدد احتمالی که به حقیقت نزدیک باشد گفته می شود و هر سال همین عدد احتمالی در بودجه آورده می شود.

روش تعیین بودجه نفتی کشور

نماینده مردم آمل در مجلس دهم شورای اسلامی گفت: در بودجه سنواتی، پایه بودجه نفتی کشور را با ضرب سه عدد قیمت دلار، میزان صادرات نفت و قیمت نفت، محاسبه می کنند، بنابراین به طور مثال می گویند اگر قیمت دلار 8 هزار تومان باشد، اگر روزی یک میلیون بشکه نفت فروخته شود و هر بشکه 70 دلار باشد پایه بودجه نفتی کشور تعیین می شود.

تقدیم لایحه بودجه

 

وی در خصوص نرخ 8 هزارتومان که ابتدا برای دلار در نظر گرفته شده بود، بیان داشت: دلار 8 هزار تومان نزدیک ترین و منصفانه ترین نرخ برای دلار است، همه می دانستند که دلار 3 هزار و 500 تومان، واقعی نیست و بارها گفته شد بود که نرخ واقعی دلار بین 7 تا 8 هزارتومان است.

دلار 8 هزار تومان نزدیک ترین و منصفانه ترین نرخ برای دلار است

یوسفیان ملا در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به نرخی که برای هر بشکه نفت در نظر گرفته شده است، اظهار داشت: قیمت نفت به زور آمریکا پایین آمده است، اما باز افزایش می یابد، آمریکا نمی تواند کمبود بازار نفت را تامین کند و در بلند مدت نرخ نفت در بازار جهانی افزایش می یابد.

این نماینده مجلس تاکید کرد: به هر حال در بدترین شرایط تحریمی ایران می تواند حداقل یک میلیون بشکه نفت را صادر کند، بنابراین این برآورد به واقعیت نزدیک است. قیمت نفت و دلار نیز به واقعیت نزدیک است هر چند که این نرخ ها قطعی نیست و حدس و گمان است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس با اشاره به کمبود بودجه نفتی و راه های جایگزینی، اظهار داشت: باید دید دولت برای جبران درآمد نفتی چه برنامه ای دارد، ذخیره ارزی کشور برای دو سال می تواند به بودجه دولت کمک کند، بعد از آن نیز شرایط اقتصادی بهبود پیدا می کند و می توانیم جبران کنیم.

بیشتر بخوانید:

بالا بردن نرخ ارز در لایحه بودجه به نفع اقتصاد نیست

دلار در بودجه سال آینده ۵ هزار و ۲۰۰ تومان خواهد بود

دلار ۸ هزارتومانی در لایحه بودجه ۹۸ مبنایی ندارد/

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet