پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1397/09/13 20:55:06
سرویس اجتماعی
نوروزی در تشریح دستور کار کمیسیون قضایی مجلس:

بررسی طرح کاهش جمعیت کیفری و ساماندهی زندانیان

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس نشست امروز این کمیسیون را تشریح کرد.
بررسی طرح کاهش جمعیت کیفری و ساماندهی زندانیان سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس نشست امروز این کمیسیون را تشریح کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201805106390545202.jpg بررسی,طرح,کاهش,جمعیت,کیفری,و,ساماندهی,زندانیان Icana

حسن نوروزی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در تشریح دستور کار امروز ( سه شنبه، 13 آذرماه ) کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی از بررسی طرح کاهش جمعیت کیفری و ساماندهی زندانیان با حضور کارشناسان مرکز پژوهش های مجلس، نیروی انتظامی، قوه قضائیه و سازمان زندان ها در نشست امروز  خبر داد و گفت: بر اساس ماده 6 مصوب به منظور نظارت بر حسن اجرای قرار تامین کیفری منتهی به بازداشت متهم، هیاتی به ریاست یکی از معاونان رئیس کل دادگستری استان، معاون دادستان مرکز استان و مدیرکل زندان های استان تشکیل می شود.

هیات هر دو هفته از زندان های استان بازدید می کند

نماینده مردم رباط کریم و بهارستان در مجلس شورای اسلامی، افزود: این هیات مکلف است هر دو هفته یک بار از زندان های استان بازدید به عمل آورد چنانچه به هنگام بازدید از زندان ها و یا در بررسی گزارشات، بازداشت متهم را خلاف مقررات تشخیص دهند موضوع را به همراه نظر ارشادی خود، به مرجع رسیدگی کننده اعلام می کنند، قاضی رسیدگی کننده مکلف است حداکثر ظرف 24 ساعت نظر خود را مبنی بر فک، تخفیف و یا پذیرش قرار تامین به هیات مذکور اعلام نماید.

این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: در صورتی که قاضی رسیدگی کننده نظر هیات را نپذیرد و اقدام وی خلاف قانون باشد هیات مراتب تخلف وی را به مراجع انتظامی اعلام می کند؛ همچنین این هیات مکلف است نتیجه عملکرد خود را هر سه ماه یک بار به دادستان کل کشور اعلام نماید.

نوروزی با بیان اینکه قسمت اخیر ماده 29 قانون مجازات اسلامی مصوب 1392 اصلاح شد، ادامه داد: در هر حال مدت بازداشت بدل از جزای نقدی تا مبلغ 50 میلیون ریال یکسال، از 500 میلیون ریال تا 2 میلیارد ریال دو سال و بیش از آن سه سال تعیین می شود.

وی یادآور شد: بر اساس ماده 8 بند الف ماده 37 قانون مجازات اسلامی اصلاح شد که بر اساس آن تقلیل حبس درجه 1 تا 4 به میزان یک تا دو درجه و نیز تقلیل حبس درجه 5 و 6 به میزان دو درجه و یا تبدیل 5 و 6 به مجازات از همان درجه به مجازات دیگر از همان درجه صورت می گیرد.

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در نشست امروز یک تبصره به ماده 58 قانون مجازات اسلامی مصوب 1392 الحاق شد که بر اساس آن محکومان به حبس ابد در صورت شمول عفو با لحاظ سایر شرایط مذکور در این قانون می توانند مشمول آزادی مشروط قرار گیرند به شرط آنکه حداقل نصف مجازات حبس پس از شمول عفو را تحمل کرده باشند و به گونه ای حبس ابد تنها در مورد حدود شرعی انجام می شود و در موارد حبس های تعزیری حبس ابد تعزیری نخواهیم داشت./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet