شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1397/09/24 16:19:30
سرویس اقتصادی
حسینی به خانه ملت پاسخ داد:

نرخ دلار در سال 98 چگونه تعیین می شود؟

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس می گوید مرجع اعلام نرخ رسمی دلار بانک مرکزی است که روزانه آن را اعلام می کند.
نرخ دلار در سال 98 چگونه تعیین می شود؟ عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس می گوید مرجع اعلام نرخ رسمی دلار بانک مرکزی است که روزانه آن را اعلام می کند. https://cdn.icana.ir/d/019/201712106404517611.jpg نرخ,دلار,در,سال,98,چگونه,تعیین,می,شود؟ Icana

محمد حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به جزییات لایحه بودجه سال 98 اظهار داشت: قانون برنامه ششم توسعه کل کشور میزان استفاده منابع نقدی را برای طول زمان برنامه مشخص کرده است و همچنین مالکیت دولت و شرکت نفت در ماده یک قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دائمی شد، در همین راستا برنامه به سازمان برنامه اجازه داده در قانون بودجه براساس تغییرات و شاخص ها  منابع و مصارف یکسال کشور را تنظیم کند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس نحوه پیش بینی منابع دربودجه عمومی را تشریح کرد و گفت: 169 هزارمیلیارد تومان برای بودجه نفتی در نظر گرفته شده است، برای محاسبه این عدد نیاز به برآورد تعداد بشکه نفت صادراتی در روز، نرخ هر بشکه به دلار و از طرف دیگر باید میزان نرخ تسعیر ارز را برآورد کنیم.

بازار ارز دلار

نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس دهم شورای اسلامی عنوان کرد: برای برآورد این سه مولفه به طور مثال گفته می شود اگر در روز  2 میلیون 500 بشکه هر بشکه 55 دلار بفروش برسد، نرخ دلار محاسبه می شود، بنابراین با توجه به شرایط بودجه سال 98، نرخ دلار را به صورت میانگین ارز نیمایی و ارز کالاهای اساسی لحاظ کردند و عدد 5 هزار و 800 تومان را در محاسبات در نظر گرفتند.

نرخ دلار در بودجه سال 98 عدد ثابتی ندارد

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور اظهار داشت: در بودجه سال 98 قیمت پایه ارز 5800 تومان نیست، آنچه که برای نرخ تسعیر در نظر گرفته شد با ارز 4200 تومان است. اگر ارز دیگری باقی بماند که چون عمده ارزی که سهم دولت است در همین حدود است، بقیه را بانک مرکزی برای تنظیم بازار نیما بخواهد مداخله کند، با همان نرخ ارز نیما خواهد بود؛ البته مقدار این تفاوت چند میلیارد دلار بیش‌تر نیست.

وی در توضیح صحبت های رئیس سازمان برنامه و بودجه بیان داشت: بنابراین چنانچه کسی بگوید ارز در قانون بودجه سال 98، عدد ثابتی است، صحت ندارد و  قابل قبول نیست، نرخ رسمی ارز به صورت روزانه صرفا توسط بانک مرکزی اعلام و ابلاغ می شود. با این حساب در قانون بودجه سا ل98 نرخ دلار را نه 4 هزار و 200 تومان اعلام می کنیم نه 5 هزار و 800 تومان.

حسینی در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، در این باره که هر سال نرخ ارز در قانون بودجه لحاظ می شد اما برای سال 98 چنین رویه تکرار نمی شود، گفت: اینکه امسال نرخ دلار در قانون بوجه سال 98 لحاظ نمی شود به دلیل مشکلات در صادرات نفت است، آمریکا به دنبال آن است که صادرات نفت ایران را صفر کند و ما 169هزار میلیارد تومان از منابع نفت در بودجه عمومی پیش بینی کرده ایم.

بیشتر بخوانید:

حذف یارانه نقدی ثروتمندان در بودجه سال 98

عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس با اشاره به حذف یارانه ثروتمندان در قانون بودجه سال آینده، اظهارداشت: قرار است یارانه نقدی توسط استانداری ها توزیع شود بنابراین یارانه نقدی ثروتمندان توسط استانداری ها حذف می شودو اعتبار آن صرف فقر مطلق و طرح های عمرانی می شود.

حذف یارانه نقدی

 

این نماینده مجلس تاکید کرد: اعتبار آزاد شده از حذف یارانه ثروتمندان به یارانه دهک های پایین داده نمی شود، توزیع منابع آن طبق تبصره 14 قانون بودجه انجام می شود.

بیشتر بخوانید:

 

یارانه ۵ دهک پایینی جامعه ۱۵۰ هزار تومان می شود؟/۶۰ لیتر بنزین سهمیه ای نباید گران شود

دولت یارانه نقدی دهک های بالای جامعه را حذف کند

بسته حمایتی ارتباطی به یارانه نقدی ندارد/

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet